13-ти февруари е рождената дата на радиото на Организация на обединените нации.По инициатива на ЮНЕСКО, след гласуване на Генералната Асамблея на ООН през 2012 г., датата е обявена и за Световен ден на радиото.
Тази година радиостанциите бяха призовани да отбележат празника под наслов „Нов свят, ново радио: еволюция, иновация, свързаност“, като честват не само 10-та годишнина на празника, но и навършването на повече от 100 години от началото на радиоразпръскването. Медията се утвръждава през десетилетията благодарение на непрекъснатото си развитие и на силната свързаност със своите слушатели. Затова и мотото на тазгодишното честване е разделено на 3 подтеми:
· Еволюция - светът се променя и радиото се развива, като повече от век е гласът на нашето общество, а музиката задава ритъма на живота ни.
· Иновация - радиото използва иновативни подходи и прилага новите технологии, за да се адаптира към непрекъснато променящите се навици, поведение и начин на живот на обществото и аудиторията.
· Свързаност - от самото начало на своето създаване радиото играе важна социална роля, като предоставя възможност на хората да се информират и да се чувстват свързани не само с общността и региона, в който живеят, но и с целия свят - дори когато той се преобръща с главата надолу.
88% от българите слушат радио сочи проучване на радиоаудиторията в България на Нилсен Адмосфер България. Онлайн изследването е непрекъснато и обхваща цялата 2020 г., като данните са събирани на 12 вълни – по една за всеки месец. Всяка вълна се състои от 1000 респондента на възраст от 15 до 69 години от цялата страна, членове на Български национален панел и представители на онлайн населението в България.
Най-честите места за слушане на радио са колата или дома.Преобладаващата част от радиослушателите (64%) споделят, че слушат радио средно до половин или един час на ден. От 1 до 2 часа радио слушат 13% от респондентите, 9% - от 2 до 3 часа и 14% слушат над 3 часа на ден. Категорично основната причина, поради която се слуша радио, е музиката (71%), а след това се нареждат актуални новини, конкретни предавания, спорт и други.
Бургазлии се вписват в тази тенденция, показа наша репортерска проверка. В анкета хората посочват, че слушат медията най-вече заради музиката докато шофират или докато са на работа.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
„Пеперудена прегръдка“ е филм, който разказва за Гого – пеперуденото дете, което почина в края на миналата година. А втор на лентата е Анна Йончева, тя реализира и проекта "Различните деца на България". Филмът e за 9-годишния малък голям герой, който се бори до края на дните си с болестта Булозна епидермолиза. За нея няма лечение. Всеки дори..
И през тази година социално слаби граждани в цялата страна ще получат хранителни продукти от първа необходимост по програма финансирана от Европейския съюз. През 2024 г. 16 хиляди души в Бургаско получиха такава помощ чрез местните структури на БЧК, съобщи директорът на областната организация Виолета Радева: "Програмата се управлява от..
Непрекъснато се менят местата, където се струпват отпадъци от преминаването на мигранти в Странджа. Това е много сериозен проблем, отбелязва директорът на екоинспекцията в Бургас Павел Маринов. Проблемът се контролира от общините и неправителствените организации. "Уведомяват ни, ние сме във връзка с общините и там се реагира сравнително бързо. Това са..
Промени в маршрута на автобус номер 9 обмислят от общинската фирма “Бургасбус“. Причината е, че голяма част от гражданите на „Славейков“ го използват за връзка с „Меден рудник“. Сред тях са ученици и работещи, затова в пиковите часове маршрутката е пълна с хора, обясни управителят Петко Драгнев. "Ще наситим с още един или два автобуса в пиковете..
До края на следващата седмица КНСБ ще изпрати на правителството своите предложения, които настоява да залегнат в управленската му програма. Вече са започнали разговорите на синдикалистите с отделни министри по проблемите и приоритетите по сектори. Сред исканията на КНСБ е залагането в бюджета на поне 10 процента ръст на заплатите за 2025 година. Сред..
От 12.00 до 16.00 ч. може да се включите в импровизиран ски/зимен базар в паркинг зоната към туристическия обект на Ченгене скеле. Акцент на събитието е размяната на детски зимни дрехи, ски екипировка, ски, шейни, кънки и сноуборд принадлежности и други тематични артикули. Бургазлии могат да донесат и да открият на място, всичко което е подходящо за ски..
Най-голямото събитие за създаване на игри в Бургас се провежда в Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ . Финалът на 48-часовият хакатон е днес. Събитието е част от глобалната мрежа Global Game Jam и предоставя възможност на хора от различни възрасти и професии да се съберат и да създават игри, вдъхновени от обща глобална тема. Организатор е..
Промени в маршрута на автобус номер 9 обмислят от общинската фирма “Бургасбус“. Причината е, че голяма част от гражданите на „Славейков“ го използват за..
Георги Янакиев взе наградата „Сирак Скитник“ в категорията „Радиожурналистика“ за открояващо се журналистическо присъствие и запомнящи се изяви в ефира...
Община Поморие и местният винзавод организират голям празник по повод Деня на лозарите и винарите, съобщиха от местната администрация. Той ще се състои..