България, макар и с по-бавни темпове се присъединява към европейските страни, където използването на електрически превозни средства в последните години нараства неимоверно много. Европейската комисия вече представи своята „Стратегия за устойчива и интелигентна мобилност“ заедно с план за действие от 82 инициативи, които ще направляват работата ни през следващите четири години. Както е посочено в Европейския зелен пакт, резултатът ще бъде намаляване с 90 % на емисиите до 2050 г. благодарение на интелигентна, конкурентоспособна, безопасна и достъпна транспортна система.
У нас 22 града имат възможност за по-чиста околна среда, по-малко шум и вредни емисии във въздуха. С финансиране по Оперативна програма „Регионално развитие“ през настоящия и миналия програмен период там ще бъдат изградени 76 зарядни станции за електромобили. Инвестицията е на обща стойност 6,4 млн. лв., като проектите се реализират с нисколихвено кредитиране с финансови инструменти.
Бургас е сред градовете, в които се предвижда изграждането на още зарядни станции за електромобили. Андрей Рунчев от общинско предприятие „Транспорт“ - за предстоящите дейности в тази посока
„Започнахме с няколко зарядни станци, които бяха изградени на нашите общински паркинги. Поради тенденцията за увеличаване на този тип автомобили и частния секто се активизира. Наблюдава се инициатива от големи търговски обекти и дилъри на автомобили, които за своя сметка на своя територия изграждат зарядни станции. Вече имаме между 15 и 20 станции на територията на града.
Подписахме и меморандум с партньор за изграждане на 50 броя зарядни станции, тяхната идея е да свържат като магистрала пътя между Румъния и Гърция през територията на страната“
Проектът на община Бургас „Изграждане на публична зарядна инфраструктура в градска среда“ е в партньорство с компанията „Елдрайв“ и е финансиран от Фонда за устойчиви градове. Средствата за Южна България са над 208 млн. лв., от които 122 млн. лв. са средства от ОПРР, а 85,3 млн. лв. съфинансиране от фонда
До 2030 г. по европейските пътища ще бъдат в движение най-малко 30 милиона леки автомобила с нулеви емисии. Предвижда се 100 европейски града да са неутрални по отношение на климата. В това бъдеще убедено гледа Илия Левков от Индустриалния клъстър Електромобили.
„Още преди 10 години започнахме да работим по темата за производство на българска зарядна станция и в момента можем да се похвалим, че има български производител и то много добър и вече имаме над 50 до 70 зарядни станции, които са в процес на инсталиране. И нещо, което е много важно – това, което се вижда в Европа и света е, че отделните компании правят собствен софтуер за управление на зарядни станции, включително и производителите на тези зарядни станцзии“
Изграждането на широка мрежа от електрически зарядни станции ще повлияе положително и на интегрирания градски транспорт в големите градове, които могат да модернизират автопарка си с обществени превозни средства, задвижвани с електричество. Намаляване на конвенционалните автомобили и по-масовото навлизане на електромобилите в страната ще създаде условия да имаме по-зелена и с по-малко замърсявана околна среда.
Повече по темата в звуковия файл.Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент.
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година, каза Емил Абазов, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. През 2025 г...
След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията..
Готов е проектът за музей на мановия мед в Царево. Идеята е на ръководителя на Центъра за върхови постижения към Софийския университет проф. Иван Илчев, който е и бивш ректор на висшето училище. Заедно с експозицията ще бъде изградена и лаборатория. Тя е изключително важна, обясни Манол Тодоров, председател на пчеларско сдружение..
Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари и ще завърши на 20-то число същия месец, потвърдиха от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод - парите ще бъдат преведени във вторник. Обезщетенията за безработица ще се платят на 15..
Дългоочаквани проекти ще се реализират през 2025-а година в Бургаска област. Най-модерната пречиствателна станция, която се изгражда на язовир „Ясна поляна“ ще влезе в експлоатация, а в Бургас се очаква да приключи строителството на кръвен център. Реализацията и на двата значими проекта започна през 2024-а година. Над 20 млн.лева е инвестицията в..
Дефицитът в хазната достигна до 3.69 милиарда лева към края на ноември, показват данните на финансовото министерство. Това прави 1,8 % от прогнозния БВП. На месечна база за ноември се отчита подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца превишават разходите с близо 0,3 млрд. лв. Принос за това основно имат по-високите постъпления от..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи..
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по..