Тази година WWF посвещава своята инициатива на връзката между човека и животните
Часът на Земятае най-мащабната глобална инициатива, посветена на опазването на планетата. Тази пролет тя ще стане факт за 14-а поредна година в над 7000 града от 180 държави. В последната събота на март милиони хора от цял свят традиционно ще изгасят осветлението в домовете си между 20:30 и 21:30 ч., отправяйки призив за устойчиво и отговорно бъдеще.
Фокусът на международната кампания на WWF ще бъде върху опазването на биоразнообразието, което намалява с драстични темпове. Само за 50 години сме изгубили 68% от популациите на диви животни. Затова Часът на Земята в България ще обърне специално внимание на грижата за един емблематичен за нашите гори вид – кафявата мечка, чието оцеляване е изложено на сериозен риск през последните десет години. В опит да противодейства на тази негативна тенденция, в края на 2020 г. WWF заяви желанието и амбицията да стартира дългосрочна научно-базирана програма за опазване на мечките и предотвратяване на потенциални конфликти с хората.
„За огромна наша радост над 2000 българи се отзоваха на апела ни за помощ и подкрепиха създаването на Спасителен мечешки отряд от експерти, който вече е на терен и работи успешно.Сега целта ни е да продължим да надграждаме започнатото, като проучим и оценим мечешките популации в Средна Стара Планина и в Западните Родопи, както и да предпазим местните хора от нежелани срещи с тях“, сподели Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.
Каузата за опазването на мечките привлече към редиците на природозащитниците много известни имена, сред които Здрава Каменова, Ники Станоев, Диляна Попова, Керана и космонавтите, РДМК, Елена Сиракова.
Как WWF опазва мечките в България?
1. Ако няма гори, няма да има и мечки, затова опазването на местообитанията им от изсичане е от ключово значение. WWF работи за опазването на вековните гори от нерегламентирана човешка намеса.
2. Престъпленията срещу природата са четвъртата най-доходоносна криминална дейност в света, генерираща приходи от 280 млрд. долара годишно. Затова WWF прави всичко възможно закононарушения като незаконни сечи и бракониерство да бъдат установявани навреме, а виновните да получават адекватни санкции.
3. WWF започва работа с местните общности, за да търси решения за дългосрочно предотвратяване на конфликта между хората и мечките. Така и Спасителният мечешки отряд ще може да се отзовава бързо и адекватно в случай на необходимост.
Всеки, който иска, може да стане закрилник на мечка на wwf.bg/mechki.
Часът на Земята в България се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на БНР-Бургас.
Министерството на околната среда и водите чрез Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издаде предупреждение за опасно време. За 10 май 2025 г. се очакват интензивни валежи от дъжд, като за областите Ямбол и Бургас е обявен оранжев код за потенциално опасни метеорологични условия. Актуалната информация може да се следи на..
Сливен почете 185-годишнина от рождението на войводата Хаджи Димитър тази вечер. Пред паметникът му в центъра на града дойдоха да се поклонят пред делото и подвигът му представителите на общинската и държавна власт, партии, неправителствени организации и граждани. Пред събралите граждани и гости на Сливен кметът Стефан Радев припомни..
Министерството на земеделието и храните напомня на земеделските производители, чиито насаждения са засегнати от падналите градушки, че могат да подават заявления за извършване на оглед и оценка на щетите в Общинските служби по земеделие по местонахождение на имотите. Срокът за подаване на заявленията е до 10 работни дни след настъпване на събитието...
В навечерието на професионалния си празник - 11 май, библиотекарите, подкрепени от синдикатите, излязоха на протест пред Столичната библиотека с искане за по-високи заплати. С последното Решение на Министерския съвет – работещите в областта на информационно-библиографските услуги ще получат увеличение на заплатите си с едва 5%. Това е и поводът в..
От началото на активния сезон по противоградна защита, който стартира на 15 април, до момента в страната от страна на Изпълнителна агенция борба с градушките (ИАБГ) са проведени 59 въздействия, обработени са 242 градоопасни облака и са изстреляни общо 4024 ракети. 2105 ракети са изстреляни в Южна България и 1919 в Северна България, съобщават от..
Родното село на революционера Стефан Караджа – Стефан Караджово, община Болярово, тържествено отбеляза 185-ата годишнина от рождението на своя велик син. Празненството се проведе пред паметника на героя, който е издигнат в близост до родната му къща, преобразувана в музей от община Болярово. Присъстваха множество граждани, гости и представители..
Община Камено е с одобрен проект по Плана за възстановяване и устойчивост за обновяване на дома за хора с умствена изостаналост в Русокастро, съобщи на своята фейсбук страница кметът на общината Жельо Вардунски. Предвидено е изграждане и оборудване на 8 сгради за хора с увреждания, както и Център за специализирана подкрепа за лицата с увреждания..
В Малко Търново назрява недоволство от спирането на важни за региона проекти. Стопиран е ремонтът на пътя Босна – Визица – Граматиково - М...
Няма сигнали за паднали дървета и наводнени приземни етаж, които да са постъпвали на дежурния телефон на Областна администрация, казаха оттам. Няма..
Десетки представители на руската общност в Бургас се включиха в шествието, наречено "Безсмъртен полк" във връзка с отбелязвания в Русия Ден на победата...