От писмото с питането на Панайотов до Общинския съвет става ясно, че друг участък, който притеснява хората е районът около ул. „Юрий Венелин“.„Хората са свикнали с вида и начина на изглеждане на своите улици, на които живеят и всяко едно посегателство върху зелената система там, предполагам им носи и лични негативи. Мога да дам пример с ул. „Фердинандова“, където имаше според мен добре изглеждаща зелена система. В момента на мястото на премахнатите дървета има нови засадени, на които доста години ще има трябват докато получат необходимата големина“, обясни той.
От Община Бургас обясниха, че резитбата се налага от съображения за сигурност. „По всички улици, на които се извършват изкопни работи с голяма дълбочина за подмяна на нов водопровод и канализация, както и нова вертикална планировка, се извършват резитби за подмладяване на корони на дървета“, посочват от местната администрация след питане на БНР – Бургас. От отговорите става ясно, че такива дейности в момента се извършват по улиците „Юрий Венелин“, „Климент Охридски“ и „Цар Самуил“.
От Общината посочват, че за всяка една улица е направена санитарна експертиза. Тя е констатирала, че дърветата са на възраст над 40 г., с височина на короната над 12 м., с диаметри на стволовете над 40 см. Част от тях са опасно наклонени с изнесен център на тежестта на ствол и корона. „Дърветата се развиват в нарушена среда, засадени са през близки разстояния, с намалена дълговечност и слаба жизненост“, допълват от Общината.
Според данните на експертите дърветата са с повърхностно развита коренова система, намиращи се под асфалт, тротоарни плочи и бетонови основи на прилежащи сгради. Друг проблем се оказва затрудненото отводняване. „При изкопните работи са премахнати носещи корени, а кореновата система е значително нарушена“, показват още данните. При част от дърветата се наблюдава кореново гниене и кухини, причинени от развитието на коренова гъба.
При 90% от дърветата има изкривяване на стволовете с изместване центъра на тежестта по посока улицата или към сградите.
Стволовете на някои от дърветата са с наклон над 10 градуса, с видими наранявания от високи автомобили, показва експертизата. Данните сочат, че по стволовете има повреди, липсваща кора, некрози и нетипично оцветяване на кората, което показва проблеми с дървесината.
„Съотношение на живата корона е около 30-40 %. Налични са счупени висящи клони с малък диаметър. По направените отрези от предишни частични резитби има наличие на кафяво гниене“, допълват от местната администрация.
От Общината посочват още, че по всички улици, които се ремонтират, ще бъдат засадени над 200 дървета. „Те ще са от видовете изумруден явор, кълбовиден явор, чинар и пирамидална дребнолистна липа. Тези дървета достигат максимална височина до 10-15 метра, като целта е да се намали рискът от падане и поваляне. Дърветата са устойчиви на замърсяване и са създадени за озеленяване на улици в градски условия“, допълват от местната администрация.
В началото на месеца от Община Бургас съобщиха, че в града предстои да бъдат засадени 150 дървета, внесени от Холандия. Един от въпросите в питането на общинския съветник Христо Панайотов към местната администрация е на каква стойност са те. „В сигналите хората твърдят, че дърветата нарочно се унищожават с цел да се засаждат нови, което мен като общински съветник ме притеснява, ако е така. Не мога да го гарантирам до този момент, затова искам да разбера най-малко на каква стойност ще са тези дървета, които са закупени“, обясни той.
От Общината не отговориха на въпроса на БНР – Бургас на каква стойност са закупени въпросните дървета. От администрацията посочват, че: „Всички дървета се засаждат на база проведена обществена поръчка през 2019 г. и сключени конкретни договори за всеки отделен район с фиксиран териториален обхват. Дърветата следва да отговарят на изискванията на ЕNA стандарт за качество за производство на декоративна растителност и могат да бъдат предоставени от различни производители“.
„През последните около 12 години се направи много по поддържането на дървесната растителност в Бургас“, коментира експертът доц. д-р Здравко Сталев от ЮИДП. Той посочи, че са направени комисии, които са установили, че част от видовете са носели риск за възникването на инциденти. „При оценката на дървесната растителност на ул. „Св. св. Кирил и Методий“ наистина положението се оказа по-лошо от очакваното, тъй като над 90 % от чинарите бяха с коренова гъба, която предизвиква загниване на корените и това гниене продължава и в стъблото – някъде около 6 м. -8 м. Всяко едно дърво се изследва индивидуално и специално за тази улица решихме, че тези чинари трябва да бъдат премахнати“, обясни Сталев. Той допълни, че на тяхно място са засадени дървета от вида кълбовиден явор.
Според него процесът на премахване на възрастни болни дървета и подмяната им с нови трябва да продължава непрекъснато и ежегодно, за да не се стига до инциденти.
Възстановено е движението по пътя Бургас – Каблешково при разклона за Каменар. Това съобщиха към 16 часа от АПИ. Заради катастрофа, по-рано днес движението на превозни средства бе ограничено. По-рано от бургаската полиция съобщиха, че до 17 часа пътната отсечка между селата Лъка и Каблешково ще остане затворена за движение. По първоначални данни от..
Старт на строителството на нови два физкултурни салона бе дадено днес в Сливен. Те ще се ползват от учениците от Професионалната гимназията по изучаване на западни езици „Захари Стоянов“ и ППМГ „Добри Чинтулов“, които в момента делят една стара сграда. Проектът е на стойност 4 милиона лева, а финансирането е от държавната програма за финансиране на..
Извършена е резитба на дърветата от вида Гинко Билоба на главната пешеходна улица в Поморие, информират от общината. Екип на предприятието „Озеленяване, горско и селско стопанство“ е подравнил дърветата. Целта е да постигне от една страна – по-естетичен вид, а от друга – увеличаване на листната маса след започване на вегетация, поясняват..
Лекция ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век. На нея ще се открои неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион. Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ..
Филмът "Милен" е преди всичко за журналистът Милен Цветков, казаха авторите на проекта Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата стоят зад биографичната лента за Кристиян Таков "Моралът е доброто". Новият им филм е с премиера 20 февруари в София, след което ще бъде показан в редица градове, сред които и Бургас на 1 март в НХК от 18.30 часа. Билетите..
Над хиляда работещи без трудов договор са били установени при проверки на Главната инспекция по труда за миналата година в сектор "Строителство". От края на януари инспекторите са проверили близо 400 обекта, а фирмите, установени да работят там, са 500, нарушенията - над 450. Установено е, че работниците не използват предоставените им предпазни..
Пътят между Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на трафика е той да стане четирилентов, както и да се изгради кръгово кръстовище на входа на Ямбол. Пътят между двата областни центъра е по-натоварен и от международния път към граничния пункт..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде..
Бургаското предприятие „Нарисувай ми усмивка“ на сдружение „Онкоболни и приятели“ иска да възроди дейността си. То е създадено преди близо 10 години по..
Пътят между Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на..