Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Часът на Земята чества Международния ден на гората

WWF призовава за интелигентно управление на горите в условията на климатични промени

Гледка от горите на Странджа край село Младежко
Снимка: БНР Бургас

На 21-и март всяка година в продължение на близо половин век светът отбелязва Международния ден на гората. Днес обаче този така важен природен ресурс, който не само осигурява дървесина за икономиката, но и чрез своите екосистемни услуги допринася за нашето здраве и благоденствие, е изложен на сериозен риск.

Европейските гори не са изключение. Експертите прогнозират, че в резултат от изменението на климата горските екосистеми в някои части на континента, развивали се през последните 300 години под човешко управление, вероятно ще претърпят промени. Научни доклади показват, че предстои изместване на зоните, благоприятни за отглеждане на икономически ценни дървесни видове като дъб, бук, смърч и др.

„В България се очаква промяна на вертикалните пояси на растителност. Иглолистните гори по всяка вероятност ще се качат с между 100 и 300 метра по-високо като тяхното място ще бъде заето от бука. След това ще дойде дъбовата растителност, а най-ниското ниво може да стане подходящо основно за средиземноморски дървета и храсти. На този фон адекватното и интелигентно управление на горските екосистеми е от изключителна важност както за хората, така и за околната среда“, разказва експертът по горите от WWF България Костадин Вълчев.

В тази връзка WWF България и Югозападното държавно предприятие задено с партньори от Централна и Източна Европа започнаха работа по изработването и прилагането на специфични модели за управление на горите в контекста на промените в климата. Дейностите са част от седемгодишния проект „Климатично-интелигентно управление на горите в Централна и Източна Европа” – LIFE19 CCA/SK/001276,  съфинансиран от програма LIFE на Европейската комисия. 

Тазгодишното издание на Часа на Земята  също обръща внимание на този разрастващ се проблем. 

„Рисковете за горите са рискове и за пъстрия животински свят, който ги обитава. Нека не забравяме, че от 1970 г. насам сме изгубили цели 68% от популациите на диви животни в световен мащаб. Длъжни сме да сложим край на тази негативна тенденция, за да запазим планетата, на която живеем и за следващите поколения. За да опазим от климатичните промени местообитанията на ценни видове у нас, ще работим тясно с експертите от седем държавни горски стопанства в Югозападна България“, коментира Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.

Каузата за опазването на дивата природа привлече към редиците на природозащитниците много известни имена, сред които Здрава Каменова, Ники Станоев, Диляна Попова, Керана и космонавтите, РДМК, Елена Сиракова. Всички те ще се включат в кампанията за Часа на Земята 2021 и ще дарят изкуството си в полза на околната среда.

Часът на Земята в България се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на БНР-Бургас.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Свързани новини

Грижата за мечките и хората във фокуса на Часа на Земята 2021

Тази година WWF посвещава своята инициатива на връзката между човека и животните Часът на Земята е най-мащабната глобална инициатива, посветена на опазването на планетата. Тази пролет тя ще стане факт за 14-а поредна година в над..

публикувано на 17.03.21 в 09:51
ВИЖТЕ ОЩЕ

БНР Бургас и „Вътрешен глас“ правят първата градска интерактивна игра в Бургас

На 25 юни в 18:00 ч. сградата на БНР Бургас на ул. „Филип Кутев” 2 ще се превърне в отправна точка на интерактивна градска игра, посветена на 90-годишнината на БНР и 13 години от създаването на радиото в Бургас. Вълнуващото приключение се нарича Play..

обновено на 19.06.25 в 14:34

Радиоводещи четоха приказни истории на учениците от НБУ "Михаил Лъкатник"

БНР-Бургас отбеляза Световния ден на книгата и авторското право - 23 април с представяне пред ученици на проекта „Приказни истории“. Екип на обществената медия се срещна с учениците от началното базово училище „Михаил Лъкатник“.  Именно от..

обновено на 23.04.25 в 17:16
Стефка Бакърджиева при получаването на годишната награда за радиожурналистика

Стефка Бакърджиева от БНР-Бургас е номинирана за Годишните награди за доброволчество ГЕРОИТЕ 2024

Журналистът от БНР-Бургас Стефка Бакърджиева е номинирана за Годишните награди за доброволчество ГЕРОИТЕ 2024 на Тime Heroes. За осма година ГЕРОИТЕ ще отличат хора и организации, допринесли за развитието на доброволчеството в България. Стефка..

публикувано на 23.04.25 в 15:00

БНР-Бургас отбелязва Световния ден на книгата и авторското право

БНР-Бургас отбелязва Световния ден на книгата и авторското право - 23 април с представяне пред ученици на проекта „Приказни истории“. Сборникът с творбите от осмото издание на конкурса е част от библиотеките на училища и читалища, а по традиция през..

публикувано на 23.04.25 в 07:30
Светослав Иванов беше удостоен с награда за професионализъм в ефира.

Георги Янакиев: Сбъднах мечтата си да работя в БНР

За мен е било мечта да работя в БНР. Това каза водещият на БНР Бургас Георги Янакиев в студиото на предаването "Булевард Демокрация".  Георги Янакиев от БНР Бургас получи наградата „Сирак Скитник“ в категорията „Радиожурналистика“ Преди дни..

публикувано на 27.01.25 в 16:30

Георги Янакиев от БНР Бургас получи наградата „Сирак Скитник“ в категорията „Радиожурналистика“

Георги Янакиев взе наградата „Сирак Скитник“ в категорията „Радиожурналистика“ за открояващо се журналистическо присъствие и запомнящи се изяви в ефира. Отличието бе връчено на церемония в София от Кин Стоянов, ротационен председател на Програмния..

публикувано на 25.01.25 в 17:20