Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сдружение "Зелена Странджа" алармира:

Вълчанов мост се руши, има нужда от спешна консервация

Историческата забележителност може да стане атрактивен туристически обект

| обновено на 25.03.21 в 09:18
5
Вълчанов мост
Снимка: Владимир Димитров, личен архив


Сдружение „Зелена Странджа“ алармира, че Вълчанов мост над река Резовска се руши. Историческата забележителност която е  построена за да свързва хората, сега ги разделя защото е на границата между България и Турция. От организацията с нестопанска цел виждат в моста възможност за развитие на културен туризъм, но за целта са необходими мерки за неговото съхраняване.

Името на моста идва от намиралият се на това място по-стар, дървен мост, построен с дарение от прочутия български хайдутин Вълчан войвода. По късно в началото на 20 век съоръжението е изградено от камък, с три големи свода, под ръководството на италиански инженер, Тогава тук е нямало граница и пътят е бил често използван. Държавната граница между България и Турция е факт от 1913 г. За унищожаването на двата свода на моста има две версии. Според първата, той е разрушен по време на Втората световна война. Според другата, мостът бил частично взривен малко след 1947 г., когато попаднал зад граничния кльон, с цел да възпрепятства нелегалното преминаване на реката.

Състоянието на останалата част от моста се влошава през годините Единственият останал здрав до днес свод видимо се разпада и може да рухне, разказа Владимир Димитрова от "Зелена Странджа":

"Често организираме походи до това място в планината и всеки път виждаме, че мостът все повече се руши. И на снимките, които правим това е видно. Облицовката, камъните от единствено запазения свод падат, самата конструкция се руши и в един момент  ще рухне."

Според сдружение „Зелена Странджа“ въпреки, че отдавна не се ползва по предназначение, легендарният мост все още е жив символ на единството и разбирателството между хората в Странджа. И доказателство за това е срещата преди 5 години на природолюбители и туристи от България и Турция от двете страни на границата, като на мястото са се събрали близо 300 души.

"Имаше изразени намерения и от двете страни, че може мостът да се възстанови и да стане интересно място за посещения. но нещата за сега остават само на думи. Мостът е легендарен и няма такова място в района около Бургас, което вече повече от 200 години да е преплетено с историята на Странджа. Той е символ на разбирателството и дружбата и има нужда да бъде запазен и разработен като интересен туристически обект"

Ще бъде ли спасена историческата забележителност и може ли Вълчанов мост отново да е символ на духовната връзка между хората в региона? Въпросът се нуждае от спешен отговор, защото съоръжението е пред разруха!

повече може да чуете в звуковия файл:

видео от срещата на 27.03.2016 г. от двете страни на моста:

Среща на двата бряга




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Вечер, посветена на морето в Поморие

Вечер, посветена на морето,  предстои в Поморие от 19.00 ч. в двора на Посетителския център по рибарство и морско дело. Пред местни и туристи  ще бъдат представени книгите: „Морето и Анхиало. Древност и съвремие” с автор Любка Николова и „Рибарски рецепти. Морски спомен от Поморие” със съставител и художник Анелия Григорова.   Григорова,..

обновено на 17.07.25 в 12:10

Започва мотосъборът край Кипилово в местността "Сайганица"

Началото на Мотосъбор „Кипилово 25“ ще бъде  дадено тази вечер от 21 часа в местността „Сайганица.“ Събитието, организирано от Мотоклуб „Лястовица 33“ и Община Котел, се е утвърдило като традиция и символ на свободния дух. Мотосъборът ще продължи до неделя, 20 юли.  По време на събора гостите ще могат да се включат в мотошествие до град Котел, да..

публикувано на 17.07.25 в 12:00

Летен базар ще се проведе в Ченгене скеле на 27 юли

Традиционният базар на открито с Coworking Family Burgas ще посрещне всички жители и гости на морския град на 27 юли в КТК „Ченгене скеле“.  Той ще бъде организиран от 18:30 до 21:30 ч. при вход свободен.  Събитието е социално устойчиво и цели да се намали прекалената употреба на вещи и да засили преизползването и рециклирането.  Желаещите могат да се..

публикувано на 16.07.25 в 13:30
Силвия Танева вляво, с черен тоалет

Минималистичният стил е тенденцията при булчинските рокли

Няма нищо по-хубаво от това, да видиш щастието в очите на младоженците, смята Силвия Танева, управител на популярен сватбен център в Бургас. Само преди два дни, тя и екипът й представиха своята най-нова колекция от сватбени и официални тоалети на бляскаво модно ревю на открито. MARINA YACHT FASHION SHOW – NESEBAR 2025. събра стил, лятно..

публикувано на 13.07.25 в 09:29

Изложба на гигантски африкански охлюви гостува във „Флора Бургас“

Експозиционен център „Флора Бургас“ е домакин на изложба на гигантски африкански охлюви през летния сезон. В зала 6 са представени над 20 вида сухоземни охлюви, включително най-едрите представители от групата „ахатини“. Посетителите могат да се запознаят с особеностите и биологията на различни видове – с черупки и без черупки, с разнообразни..

обновено на 11.07.25 в 07:32

През горещите дни работи система за разхлаждане в бургаския зоопарк

За днес е обявен оранжев код за жеги, а експертите съветват хората да стоят на сянка, да пият повече вода и да се разхлаждат. Същото е в сила и за животните. На обитателите на бургаския зоопарк се осигуряват много начини за справяне с горещите дни. Сред тях са иновативна система с пръскачки, ледени близалки и повече вода.  Система над..

обновено на 08.07.25 в 13:58
Разкопките на средновековния град Русокастро за 2025 г. започнаха

Започна новият археологически сезон в средновековния град Русокастро

С фокус върху западната крепостна стена започнаха тазгодишните археологически проучвания на средновековния град Русокастро. Дейностите се организират от Регионалния исторически музей – Бургас, а финансирането е осигурено от няколко институции, включително Община Камено, Министерството на културата и Министерския съвет. Община Камено ще..

обновено на 08.07.25 в 12:09