Катя Зографова ще представи днес в Бургас книгата си „Хроники за Вазовия род“. Летописът доказва националната мисия на един емблематичен – едновременно скромен и велик сопотски род, обобщава приносите му в историята и културата на България. Книгата е писана в продължение на 10 години и за нея са използвани много източници и архиви:
„Вазовият род е много богат като имена, като наследници, като съдби – а приносът му в историята и в културата на съвременна България е тема необятна, но благодатна, за да се откроят фигурите на този толкова скромен и толкова велик български род. Той е умален модел на страната ни, а разказът за него е хроника на победите, пораженията и оцеляването на българина въпреки всички изпитания в многовековната ни история.“
Летописът „Хроники на Вазовия род“ доказва националната мисия на един емблематичен – едновременно скромен и велик сопотски род, обобщава приносите му в историята и културата на България.
Катя Зографова ще представи книгата си днес от 17.00 часа в Зрителна зала, ет. 3 на Библиотека „Пейо Яворов“.
Летният театър в Бургас ще бъде домакин на седмото издание на концерт-спектакъла „Обичам Бургас“. Днес сцената ще събере над 140 музиканти, танцьори и художници, за да поднесат вечер, посветена на музиката, поезията, театъра и танца – празник на духа и идентичността на града. Събитието е част от културната програма на Общината в Бургас за 2025 г. и..
Бургаският изпълнител и автор Явор Велчев – YAVI представи новата си песен „Дзен“ – музикален подарък, който той сам описва като „антидот срещу стреса“ от края на отпуските и началото на учебната година. Парчето носи плажни вибрации, безгрижно настроение и щипка романтика, а към него излиза и пъстро видео, заснето сред изгреви, плажове, яхти, танци и..
Изложбата под открито небе "100 килима от Котленско" ще се състои от 19 до 22 септември в екоселище "Синия вир" в село Медвен. Събитието събира на едно място ръчно тъкани килими, всеки от които носи духа на Котленския край, историите на женските ръце, които са ги създали, и символите, вплетени в традицията, разказва Дора Куршумова. Изложбата..
Улица „Алеко Константинов“ в Бургас ще се изпълни с цвят и настроение на 22 септември, когато там ще се проведе есенното издание на арт базара с участието на приложници и занаятчии от цялата страна. Посетителите ще могат да открият ръчно изработени бижута, сувенири, плетени играчки и различни арт изделия, а за доброто настроение ще се погрижат артистите..
Един от най-посещаваните туристически обекти в Бургас – туристическият комплекс „Акве калиде“, ще се включи в глобалната инициатива World Wellness Weekend под егидата на ООН. Международната неправителствена организация насърчава здравословния начин на живот и грижата за доброто състояние на хората по целия свят. В инициативата тази година се..
Регионална библиотека „Пейо Яворов“ е сред номинираните в престижната категория „Библиотечно дело“ на Националната награда „Христо Г. Данов“ 2025. Новината бе официално обявена от Министерството на културата. Отличието е сред най-значимите в страната и се присъжда на личности и институции, които развиват и опазват българската литература, словото и..
В галерията „Георги Баев“ в Бургас ще се проведе уъркшоп за млади творци, посветен на създаването на късометражно кино. Обучението се води от режисьора Кирил Тодоров и ще даде възможност на участниците да преминат през всички етапи на филмовата продукция – от сценарий до постпродукция. Програмата обхваща анализ на сценарий, изграждане на герои, избор..
В галерията „Георги Баев“ в Бургас ще се проведе уъркшоп за млади творци, посветен на създаването на късометражно кино. Обучението се води от режисьора..
Общините от регион Бургас подкрепиха кандидатурата на града за Европейска столица на културата през 2032 г. На работна среща днес кметове и общински..
Един от най-посещаваните туристически обекти в Бургас – туристическият комплекс „Акве калиде“, ще се включи в глобалната инициатива World Wellness..