Снимки в социалните мрежи на разораната плажна ивица на "Смокини Север" предизвикаха гневна реакция на граждани. Те са убедени, че отново има засегнати и унищожени дюни. Според концесионера Иван Алексиев в момента се извършва подравняване на предпазните диги и хигиенизация на плажа. Започна проверка за извършено нарушение на бургаската екоинспекция. А казусът за поредна година преди началото на сезона поставя въпроса, как се стопанисват плажовете, предпазват или разрушават ивицата дигите, които се правят през зимата.
16 години не са били премествани заведенията на плаж "Смокини Север", под тях са се натрупали боклуци, а заради бурите през зимата, обектите и предпазните диги са претърпели щети, разказа дългогодишният концесионер на терена Иван Алексиев. Според него са предприети действия не да се рушат дюни, а да се опази плажът:
От това място само сме изхвърлили 6-7 "Ифи" с боклук. На дълбочина два метра са закопани фекални шахти, отпадъчни и помийни ями. Всичко това нямаше как да го извадим и извикахме трактор .Излезе и канализация от 80-те години, чугунена, която се пръсна из плажа. Чистихме и нея. Извикахме геодезист, това са колчетата на фирма" Шуменски кадастър", с която имаме договор. Тя ни изготви новите скици за заведенията. Оттам ни набиха колчетата. Те са на 2.50 - 3 метра от началото на дюните.Трактористът ни е инструктиран за извършване на СМР. Инструктиран е, че няма право до дюните да допира. Когато това място се разчистваше, присъстваше кадастърът, двама технически сътрудници, които замерваха. Сега това място като се изравни и подравни, то се оказа широко и голямо.Хората мислят, че ние крадем пясък.
Иван Алексиев показа документи, според които са налице всички нужни разрешения и уведомления за дейностите. Те са от 13-ти март и 9-ти април.
Според еколога от БФБ Радостина Ценова, която днес бе на ивицата, само еконспекцията може да каже дали има нарушение:
Изглеждат разрушени, въпросът е, че се стига все по навътре. Явно идеята е, първата линия на сградите, да стане и първа линия на морето. В момента на плажа наистина е много страшно и много тревожно.
Един от активните граждани на Созопол Аспасия Порожанова допълни, че този тип диги и заравняване са незаконосъобразни. Тя уточни, че е виждала само на снимка настоящите дейности на плажа:
Тази вакханалия, която съществува сега по нашето Черноморие, да разораваме, защото не знам си какво правим, никъде го няма. Нито в концесионните договори, нито в закона за Черноморието.
Кметът на Созопол Тихомир Янакиев е написал няколко писма до всички отговорни институции още през 2020 година и е получил само един отговор за това как и кой трябва да стопанисва ивиците.Според него е нужна радикална промяна:
Общините нямат никакви правомощия в такива случаи. Ние констатираме едни неща, на които не можем да реагираме, тъй като законът не ни вменява права за действия. Гражданите първосигнално си казват- къде е общината. Ако искат нещо да се промени, могат да дадат, примерно, стопанисването на плажовете на общините. Излизам с лицето си и казвам - хора, аз съм го разрешил това нещо поради тази и тази причина. За мен, големият проблем е не в това, дали в момента ще се окаже нещо законно или незаконно е. Има една размита отговорност между министерства, включвам и нас като община. Най-големият проблем е да се дефинира тук-кой носи отговорност.
На наше запитване днес до екониспекцията, какво се случва с проверката на плажната ивица, от пресценътра уточниха, че тя все още продължава, няма яснота кога ще приключи, но едва след това ще има официално становище по случая
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Извършва се планов ремонт на пътя за село Кости. Започна планираният по бюджет за 2025-та година и заложен в управленската програма ремонт на пътя за село Кости. Ще бъдат преасфалтирани участъци с нарушена настилка. На следващ етап ще бъдат запълнени и банкети в някои участъци. Призоваваме шофьорите да бъдат внимателни - ремонтираните..
Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически гаранционен фонд. Целта на фонда е да се гарантират правата на потребителите и националното законодателство да се хармонизира с Директивата за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги...
В разгара на летния сезон отново се обръща внимание на сигурността по родните плажове. Созополския плаж "Хармани" попада в черния списък на рисковите места за къпане. Въпреки това броят на летовниците не намалява. „Плажът Хармани, като цяло, е доста опасен. Води се от трите най-тежки плажове за охраняване на българското Черноморие.“, заяви пред БНР..
Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското пространство. Новите правила, приети на 15 юли, ще позволят поетапно издаване на многократни визи с по-дълъг срок на валидност за турски граждани с установена история на редовни и..
Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните, отчитат земеделските стопани. Над 600 кг от декар е средният добив при пшеницата, като най-висок е в община Ямбол - близо 650 кг от декар. При ечемика средните добиви са около 580 кг от..
Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..
Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните,..
Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското..
Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически..