Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ е в процес на доставка на съоръжения за приемане на отпадъци от експлоатацията на кораби и остатъци от товари, както и на високоспециализирани съоръжения за превенция и реагиране при аварийни замърсявания на морската и речната среда у нас. Сред тях са бонови заграждения, скимъри за събиране на различни видове нефтопродукти и масла, колектори за събиране на твърди отпадъци. Това стана ясно на откриващото събитие по проект „Доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на пристанищни приемни съоръжения в българските пристанища за обществен транспорт с национално значение“. Финансирането е от Европейския фонд за регионално развитие. Част от съоръженията вече са доставени, каза генeралният директор на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ Ангел Забуртов.
„Те са част от едно оборудване, като вече е доставена най-атрактивната част – катерите. Така че ще имаме едни от най-съвременните съоръжения, които са за борба с разливите“
С реализирането на проекта се допринася за привеждане на българските пристанища към изискванията на ЕС за опазване на морската и речната среда от изхвърляния на отпадъци. Инициативата е в синхрон с Плана за действие на ЕС за кръгова икономика, а също и с международните конвенции и стандарти за намаляване на вредното въздействие от корабоплаването. 85% от стойността на проекта е с принос на евросъюза, останалите са национално съфинансиране и собствени средства. Галина Василева - ръководител на Управляващия орган на Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ посочва:
„Внедряването на тези съоръжения за отпадъци от корабите ще доведе до подобряване на околната среда както в Черноморския регион, така и в региона на река Дунав. Те са съобразени с актуалните световни стандарти"
Предвижда се да бъдат изградени пет площадки за стационарни приемни съоръжения - по една във Варна и Бургас и три в дунавските пристанища. С проекта ще бъде надградена съществуващата система с допълнителни приемни съоръжения. Те са пригодени за приемане на отпадъци на по-малък тип кораби, разясни Естислав Площаков, ръководител на проекта и директор на Дирекция „Стратегическо развитие, пристанищни услуги и екология“ в Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“
„Доставката на тези съоръжения е част от една система, която ние ще въведем, включваща осигуряване на приемни съоръжения - стационарни и мобилни, въвеждане на система на индиректни такси за отпадъци, която да стимулира предаването на отпадъци от кораби“
Новата информационна система, която се изгражда в рамките на проекта, ще даде възможност за подобряване на контрола и взаимодействието между различните участници по веригата при предаването на отпадъци от корабите, както и констатиране и отстраняване на аварийни замърсявания на море и река.
Повече чуйте в звуковия файл.
Областният управител Владимир Крумов представлява област Бургас в заседанието на Комитета по наблюдение по трансграничната програма България – Турция 2021-2027, финансирана от Европейския съюз. Европейско и национално съфинансиране ще бъдат инвестирани в предотвратяване на горски пожари. Комитетът одобри правилата за кандидатстване по..
След протестите за ръст на заплатите в градския транспорт и обществените медии, специалистите в музеите и художествените галерии също ще протестират. Трети ден без наземен градски транспорт в София, метрото работи "Преди всички с ниски доходи"... Протестът на обществените медии в центъра на София Работещите в БНР, БНТ и БТА на протест,..
В ямболското село Бояджик почетоха паметта на загиналите в бунта преди 149 години. В кръвопролитните събития по време на Априлското въстание са избити близо 200 души. Инициативен комитет настоява те да бъдат канонизирани за свети мъченици от Българската православна църква. Въстанието в Бояджик е втората по мащаб акция в рамките на Сливенския..
"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме обществена медия, а обществената медия функциите са ѝ в кризи и във всякакви такива ситуации, в които хората разчитат единствено и само на нас", коментира Дарина Григорова – журналист в Радио България...
Бургас ще бъде домакин на инициативата „Зелен уикенд: Бъди активен!“ от 16 до 18 май, организирана от Община Бургас в рамките на новата програма за здравословен и устойчив начин на живот. Събитието ще предложи богата програма от активности на открито, насочени към всички възрастови групи и интереси – от спорт и екология до култура и семейни..
Карнавалът на биоразнообразието ще даде старт днес на „Зелен уикенд“ в Бургас. Поредица от прояви с екологична насоченост предстоят през двата почивни дни. В 13-то издание на Карнавала на биоразнообразието са записани 251 деца от 21 детски градини в Бургас. Празничното шествие, водено от музиканти от НУМСИ „Панчо Владигеров“ ще..
Голямо количество опасни отпадъци, включително и използвани медицински консумативи, са открити в изоставен търговски обект в покрайнините на Ямбол. Подаден е сигнал в здравната инспекция в града, очаква се проверка от Регионалната екоинспекция в Стара Загора. След сигнала, получен в края на миналата седмица, е извършена проверка в обекта, обясни..
От днес - 16 май започва ремонт на пътя Бургас- кв. Сарафово, съобщават от общината. Поради тази причина за един месец пътното платно в посока от град..
Голямо количество опасни отпадъци, включително и използвани медицински консумативи, са открити в изоставен търговски обект в покрайнините на Ямбол. Подаден е..
Ученици от специалност "Парково строителство и озеленяване" в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“ – Бургас..