Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ е в процес на доставка на съоръжения за приемане на отпадъци от експлоатацията на кораби и остатъци от товари, както и на високоспециализирани съоръжения за превенция и реагиране при аварийни замърсявания на морската и речната среда у нас. Сред тях са бонови заграждения, скимъри за събиране на различни видове нефтопродукти и масла, колектори за събиране на твърди отпадъци. Това стана ясно на откриващото събитие по проект „Доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на пристанищни приемни съоръжения в българските пристанища за обществен транспорт с национално значение“. Финансирането е от Европейския фонд за регионално развитие. Част от съоръженията вече са доставени, каза генeралният директор на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ Ангел Забуртов.
„Те са част от едно оборудване, като вече е доставена най-атрактивната част – катерите. Така че ще имаме едни от най-съвременните съоръжения, които са за борба с разливите“
С реализирането на проекта се допринася за привеждане на българските пристанища към изискванията на ЕС за опазване на морската и речната среда от изхвърляния на отпадъци. Инициативата е в синхрон с Плана за действие на ЕС за кръгова икономика, а също и с международните конвенции и стандарти за намаляване на вредното въздействие от корабоплаването. 85% от стойността на проекта е с принос на евросъюза, останалите са национално съфинансиране и собствени средства. Галина Василева - ръководител на Управляващия орган на Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ посочва:
„Внедряването на тези съоръжения за отпадъци от корабите ще доведе до подобряване на околната среда както в Черноморския регион, така и в региона на река Дунав. Те са съобразени с актуалните световни стандарти"
Предвижда се да бъдат изградени пет площадки за стационарни приемни съоръжения - по една във Варна и Бургас и три в дунавските пристанища. С проекта ще бъде надградена съществуващата система с допълнителни приемни съоръжения. Те са пригодени за приемане на отпадъци на по-малък тип кораби, разясни Естислав Площаков, ръководител на проекта и директор на Дирекция „Стратегическо развитие, пристанищни услуги и екология“ в Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“
„Доставката на тези съоръжения е част от една система, която ние ще въведем, включваща осигуряване на приемни съоръжения - стационарни и мобилни, въвеждане на система на индиректни такси за отпадъци, която да стимулира предаването на отпадъци от кораби“
Новата информационна система, която се изгражда в рамките на проекта, ще даде възможност за подобряване на контрола и взаимодействието между различните участници по веригата при предаването на отпадъци от корабите, както и констатиране и отстраняване на аварийни замърсявания на море и река.
Повече чуйте в звуковия файл.
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..
Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси. Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..
Инициативата на Министерството на външните работи за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“ е част от Националната програма за отбелязване на 20-ата годишнина от членството на страната ни Алианса. Бургас стана третият град от общо петте, които са част от проекта. На крайбрежната алея бе открити арт графит изобразяващ бял гълъб като символ..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на евтаназия. Областният управител Чавдар Божурски разпореди около огнището на заразата да бъде създадена три километрова защитна зона и десет километрова надзорна зона, в която влизат осем населени..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен съд. За тогава е насрочено заседание по искането на областния управител Мария Нейкова за спиране решението на общинския съвет в Поморие за провеждане на референдума. Оспорват провеждането на..
Бургас ще е домакин на кулинарния фестивал „Вкусните гозби на Странджа”. Той ще се проведе на 7 декември, събота, от 12:00 часа в Етнографския музей в Бургас. Кулинарен фестивал "Вкусните гозби на Странджа" в Бургас се организира от Кулинарните фестивали на България и Регионален исторически музей - Бургас. На фестивала хората ще имат възможност да..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на..
Инициативата на Министерството на външните работи за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“ е част от Националната програма за отбелязване на..