В област Бургас средната брутна месечна работна заплата през първото тримесечие на 2021 г. е 1 169 лв., при 1 462 лв. средна за страната. В сравнение с останалите области на страната, по този показател област Бургас се нарежда на 12-то място. Това показват данни на Националната статистика. Най-висока средна работна заплата получават наетите в област София (столица) - 1 989 лв., а най-ниска - в областите Благоевград - 949 лв., Видин - 987 лв. и Кюстендил - 1 000 лева. През първото тримесечие на 2021 г. средната брутна месечна работна заплата в област Бургас се намалява спрямо четвъртото тримесечие на 2020 г. 0.1%. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление са „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; Далекосъобщения“ - с 31.4% и „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 23.9%.
Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата през първото тримесечие на 2020 г. в обществения сектор нараства със 17.7%, а в частния сектор - с 6.2%. Данните са получени от тримесечното Наблюдение на наетите лица, отработеното време, средствата за работна заплата и други разходи за труд, което има за цел да изследва текущото състояние и динамика на основни аспекти на пазара на труда.По предварителни данни на Националния статистически институт наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Бургас към края на март 2021 г. се увеличават с 0.1%, спрямо края на декември 2020 г., като достигат 105.2 хиляди.
Спрямо края на декември 2020 г. най-голямо увеличение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение е регистрирано в икономическите дейности „Строителство“ и „Преработваща промишленост“. Най-голямо намаление на наетите лица се наблюдава в икономическите дейности: „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“, „Административни и спомагателни дейности“ и „Други дейности. В края на март в сравнение със същия период на миналата година наетите по трудово и служебно правоотношение намаляват с 1.9 хил., или с 1.7%. Най-голямо намаление на наетите се наблюдава в икономическите дейности: „Производство и разпределение на електрическа и топлинна. енергия и на газообразни горива“, и „Операции с недвижими имоти“, а най-голямо увеличение - в „Хуманно здравеопазване и социална работа“ и „Селско, горско и рибно стопанство“.
По структура най много са наетитие в сектор „Търговия; Ремонт на автомобили и мотоциклети“ и „Преработваща промишленост“ - съответно 17.9% и 17.6%. По брой наети лица по трудово и служебно правоотношение през 2021 г. областта заема 4-то място в страната.
Община Царево ще получи финансиране от над 3 млн. лв. за модернизация на рибарското пристанище в града. Проектът беше разработен в началото на т. г. и включва изграждане на нови бетонови настилки, повдигане на нива, хале за ремонт на лодки с оборудване и постройка за съхранение на рибарски инвентар. Важна придобивка ще бъде и модулната станция..
С 10 процентни пункта да се увеличат разходите за заплати през 2026 година в бюджетния сектор. За това ще настояват от КНСБ. Само през първото тримесечие на годината ръстът на възнагражденията в частния сектор изпреварва с 12 процента този в обществения. От синдиката настояват правителството да предприеме действия за транспонирането на две ключови за..
20 сигнала за нарушения на разпоредбите за безопасност и здраве при работа при високи температури са постъпили от началото на юни в „Главна инспекция по труда". Само два от тях са за работа на открито. Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи охлаждащи средства в помещенията, или инсталираните такива не могат да..
Повечето зеленчуци продължават да поевтиняват по тържищата, сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, обаче се покачва, макар и минимално. Тази седмица той се повиши с 0,86 процента до 2,204..
Транспортната свързаност и достъпност, както и чистотата са двата ключови фактора за успеха на туризма. Това заяви в Созопол на изнесено заседание на парламентарната Комисия по туризъм ресорният министър Мирослав Боршош. Темата е: „Предизвикателства и ключови фактори, определящи туристически сезон „Лято 2025 - Южно Черноморие“. В заседанието..
Община Царево отчита ръст в приходите от продажбата на ваканционни имоти от 15%. Кметът Марин Киров обясни, че купувачите са предимно българи: „Ние сме ориентирани към българския пазар, тъй като развиваме Царево като повече от дестинация за море. Гостоприемни сме към всички туристи, но основен акцент са ни хората с имоти тук. Не е случайно, че..
Традиционният празник в село Гавраилово, посветен на златната праскова, се провежда за 23-ти път на площада пред Народно читалище „Слънце-1928”. Сред гостите на откриването бе председателят на Общински съвет – Сливен Димитър Митев. Той поздрави жителите и подчерта, че „Златна праскова“ е едно от най-ярките събития в културния календар на Община Сливен...
Община Поморие въвежда нова схема за събиране на отпадъци „от врата на врата“. Целта е да бъде внедрен принципът „плащаш колкото изхвърляш“. Това се..
Транспортната свързаност и достъпност, както и чистотата са двата ключови фактора за успеха на туризма. Това заяви в Созопол на изнесено заседание..
Община Царево ще получи финансиране от над 3 млн. лв. за модернизация на рибарското пристанище в града. Проектът беше разработен в началото на т. г...