Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Единственият български експерт включен в европейска комисия:

Доц. д-р Мария Нейчева: Качествeното образование ще подпомогне професионалната реализация

Ще се преодолеят и квалификационните несъответствия, които са се увеличили с 30% за 20 години



Доц. д-р Мария Нейчева от Бургаския свободен университет е зам. декан на Центъра за икономически науки във висшето училище и е единствения български експерт, включен в специална група по качеството на инвестициите в образованието и обучението, която бе създадена от българския еврокомисар Мария Габриел през февруари тази година. В групата участват 15 специалисти от 15 различни държави, избрани от 190 кандидати. 

Те трябва да предоставят анализ за въздействието, разходите и предизвикателствата, свързани с политиките в областта на образованието и обучението. Ще бъдат дадени и препоръки за ключови мерки с цел подобряване на ефективността от националните и регионални инвестиции в ЕС, съобщи доц. Нейчева.

„За мен е чест и предизвикателство да участвам в тази група! Мотивираме предложението през миналата година да участвам в една европейска мрежа на изследователите в сферата на икономика на образованието. Второ, моите изследователски интереси вече 10 години са насочени към икономическите ефекти на средното и висшето образование, сферите в които се формира човешкият капитал. Третият ми мотив е, че вече 20 години имам опит в БСУ, институция която винаги се е стремяла да предложи качество на обучението на своите студенти.“

Според доц. Нейчева качеството трудно се дефинира и още по трудно се измерва. За това е необходимо да се създаде общ подход какво означа качество на образованието.

„Има все още какво да се желае не само в България, но и на европейско равнище що се отнася до компетенциите и уменията, които трябва да постигнат завършилите различните степени на образование. Голям проблем остават квалификационните несъответствия, това е завършеното образовани и уменията, които се изискват от хората в работата, която извършват. В последните 2 десетилетия тези несъответствия са нараснали с 30 %, което е много голям размер!“

В тази връзка са необходими конкретни мерки за повишаване на качеството на образованието, за да бъде решен не само този, но и редица други проблеми в сферата на образованието.

Повече може да чуете  интервюто в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д -р Артур Кордон, автор на книгата „Перспективата изкуствен интелект“

д-р Артур Кордон: ИТ секторът трябва да обучава учителите за работа с изкуствен интелект

Назряла е необходимостта българските учителите да бъдат обучени за работа с изкуствен интелект.  Опитът от САЩ показва, че IT специалистите активно помагат на учителите, а след това и на децата. Това обяви в Сливен д -р Артур Кордон, автор на книгата „Перспективата Изкуствен Интелект“, един от пионерите в прилагането на изкуствения интелект в..

публикувано на 06.10.25 в 23:00

БСУ откри новата академична година (ОБНОВЕНА) (СНИМКИ И ВИДЕО)

От тази година отново се върна формата на студентските практики, при която след ноември месец всеки един от тях може да започне, а за това студентите ще получат и стипендия от 1080 лева“, допълни още проф. Балтов. Откриват академичната година в БСУ Ресорният заместник-кмет на Община Бургас Михаил Ненов посочи, че БСУ създава успешни..

обновено на 06.10.25 в 14:57

Откриват академичната година в БСУ

Тържествената церемония по откриването на новата академична година в Бургаския свободен университет за първи път ще се състои в атриума на висшето учебно заведение и ще започне с академична процесия и внасяне на университетския жезъл.  В процесията ще участват президентът на БСУ, ректорското ръководство, деканските ръководства и преподавателите,..

публикувано на 06.10.25 в 09:00

Отличиха педагози ветерани с почетния знак „Поп Георги Джелебов“

В Световния ден на учителя, женската организация на ГЕРБ Бургас отличи достойни представители на професията.  Събитието се проведе в Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“, съобщиха оттам.   Кметът на Бургас Димитър Николов отправи приветствие към преподавателите.  Учители-ветерани бяха наградени с Почетния знак „Поп Георги Джелебов“. Депутати..

публикувано на 05.10.25 в 14:00

СУ „Св. Климент Охридски“ - филиал Бургас откри третата академична година

Филиалът в Бургас на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ откри своята трета академична година. От тази година той разшири базата си в морския град с нови учебни аудитории, които са в бизнес сградата срещу плувния басейн в к-с „Славейков“. Към момента общо 80 са студентите във висшето учебно заведение, а първокурсниците са над 30. Днес..

публикувано на 02.10.25 в 15:56

120 години чества Търговската гимназия в Бургас /СНИМКИ/

С тържествена церемония Търговската гимназия в Бургас отбеляза днес 120 години от своето основаване.  В двора на най-старата гимназия в Бургас бе открит монумент в чест на годишнината. Бе презентирано и ново лятно кино, което ще се ползва за образователни цели и за прожекция на филми за учениците . То е с голям екран, с 30..

публикувано на 01.10.25 в 12:20

В Болярово модернизираха СУ „Д-р Петър Берон“

Приключи проектът за модернизация на СУ „Д-р Петър Берон“ –  Болярово по Националния план за възстановяване и устойчивост, става ясно от  заключителната пресконференция, на която ръководството  на общината обяви успешното завършване на втория изпълнен проект,  финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ),  Приоритетна ос..

публикувано на 01.10.25 в 12:00