Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България ще получи 1,3 милиарда за плавен преход към зелена икономика

Протест на екоактивисти от „Грийнпийс“ до ТЕЦ срещу използването на въглища в Германия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

1,3 милиарда евро ще получи България по Фонда за справедлив преход. Общият бюджет от 17.5 милиарда е насочен да подпомогне страните да преминат плавно към зелена икономика. Европейският съюз се е ангажирал да постигне нулеви нетни емисии на парникови газове до 2050 г - цел, която е основата на Европейския зелен пакт за борба срещу измененията в климата.
Преходът към икономика, която не зависи от изкопаеми горива и замърсяващи индустрии, ще бъде предизвикателство за някои региони в ЕС, сред които и България и конкретно няколко области. Европейският парламент вече одобри фонда. Всички страни членки ще имат достъп до финансиране, но акцентът ще бъде върху регионите, които са изправени пред най-големи предизвикателства: региони, които използват интензивно изкопаеми горива (въглища, торф и шистов газ). Благосъстоянието на страната също ще бъде взето предвид.
Правилата за Фонда за справедлив преход предвиждат той да осигурява до 85% от финансирането по проекти в по-слабо развити региони, 70% от финансирането в региони в преход и 50% - в по-силно развити региони. На брифинг преди гласуването, Андрей Новаков от ЕНП поясни за какво ще може да се ползват средствата:
"Трябва да се постигнат две неща. Първо - очевидно е, че Европа, а и цял свят вървят към това да се намаляват вредните емисии, да се използват екологично - чисти производства на енергия и въобще производства. А от друга страна - да не оставяме хората без работа", коментира Новаков. 
Цветелина Пенкова от Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент добави:

За България тук говорим за отпускане на средства и подпомагане основно на регионите Перник, Стара Загора и Кюстендил. Има обсъждания в страната да се добавят и регионите Варна и Сливен“, посочи тя. 

Фондът за справедлив преход (ФСП) ще финансира проекти за съдействие при търсене на работа, повишаване на квалификацията и преквалификация, както и активно приобщаване на работниците и търсещите работа, докато европейската икономика поема по пътя на неутралност по отношение на климата. Той също ще подкрепя микропредприятията, бизнес инкубаторите, университетите и публичните научноизследователски институции, както и инвестициите в нови енергийни технологии, енергийна ефективност и устойчива местна мобилност.
Подкрепа по ФСП няма да получават дейности по изгарянето на отпадъци , нито по извеждането от експлоатация или изграждането на атомни електроцентрали, дейности, свързани с тютюневи изделия, и инвестиции, свързани с изкопаемите горива.
По инициатива на Парламента, в рамките на ФСП ще бъде въведен Зелен механизъм за възнаграждение, ако ресурсите на фонда бъдат увеличени след 31 декември 2024 г. Тези допълнителни ресурси ще бъдат разпределени между държавите членки, като тези, които успеят да намалят промишлените емисии на парникови газове, ще получават повече финансиране.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Корабни места на пристанище Бургас се превръщат във водна променада

Част от местата на бургаското пристанище поради ниско газене ще бъдат трансформирани в зона с обществен достъп.  Предвижда се създаването на водна променада. Това съобщи по време на заседание на Комисията по туризъм транспортният министър Гроздан Караджов. Така вицепремиерът потвърди, че все още е на дневен ред проекта, за който отдавна се..

обновено на 28.07.25 в 16:48

Рибарското пристанище в Поморие и лодкостоянката в Ахелой спечелиха финансиране

Два проекта на Община Поморие спечелиха финансиране по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г. Проектите ще допринесат за подобряване на инфраструктурата на Рибарско пристанище Поморие и на лодкостоянката в Ахелой. Дейностите в Поморие включват позициониране на плаващ вълнолом при входа на пристанището, както и на нов плаващ..

публикувано на 28.07.25 в 13:30

Модернизират с 3 млн. лева рибарското пристанище в Царево по европроект

Община Царево ще получи финансиране от над 3 млн. лв. за модернизация на рибарското пристанище в града. Проектът беше разработен в началото на т. г. и включва изграждане на нови бетонови настилки, повдигане на нива, хале за ремонт на лодки с оборудване и постройка за съхранение на рибарски инвентар. Важна придобивка ще бъде и модулната станция..

публикувано на 28.07.25 в 08:17

КНСБ: С 10% да се увеличат разходите за заплати в бюджетния сектор през 2026 г

С 10 процентни пункта да се увеличат разходите за заплати през 2026 година в бюджетния сектор. За това ще настояват от КНСБ. Само през първото тримесечие на годината ръстът на възнагражденията в частния сектор изпреварва с 12 процента този в обществения. От синдиката настояват правителството да предприеме действия за транспонирането на две ключови за..

публикувано на 27.07.25 в 12:30

Спазват ли работодателите изискванията за работа при високи температури

20 сигнала за нарушения на разпоредбите за безопасност и здраве при работа при високи температури са постъпили от началото на юни  в „Главна инспекция по труда". Само два от тях са за работа на открито.  Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи охлаждащи средства в помещенията, или инсталираните такива не могат да..

публикувано на 27.07.25 в 10:00

Повечето зеленчуци поевтиняват на борсите тази седмица

Повечето зеленчуци продължават да поевтиняват по тържищата, сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА.  Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, обаче се покачва, макар и минимално. Тази седмица той се повиши с 0,86 процента до 2,204..

публикувано на 27.07.25 в 09:30

Комисията по туризъм обсъди предизвикателствата пред сезона на изнесено заседание в Созопол

Транспортната свързаност и достъпност, както и чистотата са двата ключови фактора за успеха на туризма. Това заяви в Созопол на изнесено заседание на парламентарната Комисия по туризъм ресорният министър Мирослав Боршош. Темата е: „Предизвикателства и ключови фактори,  определящи туристически сезон „Лято 2025 - Южно Черноморие“. В заседанието..

публикувано на 26.07.25 в 18:11