За първи път проектът беше представен в края на 2019 г. От тогава досега той претърпя промени, не само заради предложенията по време на общественото обсъждане тогава. Роля за намаляването на средствата и съответно на предвидените промени в инфраструктурата изигра ситуацията с ковид кризата. В момента около 4 милиона лева се предвижа да бъде стойността на целия проект, обясни кметът на Созопол Тихомир Янакиев. "Финансирането в този проект се състои от два компонента. Единият е безвъзмездно финансиране от около 2 млн. лв. Вторият компонент е финансов инструмент, вид заем, който е дългосрочен - 20 години, с около 1 % лихва, който също е около 2 млн. лв.", поясни кметът.
Първият обект, който е включен в проекта е районът около читалището „Отец Паисий“. Искаме да покажем приземията на сградата, където има археологически структури обясни архитектът на Общината Радост Георгиева. Там се предвижда да бъде изградена стъклена стена, чрез която да се виждат разкопките. Част от проекта е реконструкцията на Северната пешеходна алея в старата част на града. "Тя е връзката между два обекта - нос Скамний и Северната крепостна стена. Това са два археологически обекта, които са посещавани от туристи. Алеята винаги е била съществуваща, но през последните 10 години е разрушена. Искаме да я преизградим в същия или сходен вид, за да имаме едно място в града, където човек може да се разходи покрай морето", обясни Георгиева.
Предвижда се и облагородяване на зоната около разкопките до църквата „Св. Георги Победоносец“. В идейния проект се е включил и театралният режисьор Тодор Димитров. "Ние предлагаме пространствата, които са в античен пласт и са в голяма дълбочина, да бъдат затворени отгоре с подово стъкло, по което може да се ходи", обясни той. Димитров допълни, че на този обект може да се поставят и преместваеми конструкции, които да се превръщат в летен театър. Проектът включва и облагородяване на района около нос Скамний, където ще бъде обособен и паркинг. Едно от предложения е и за изграждането на открит и закрит базар в местността „Провлака“.
Част от жителите на Созопол обаче не бяха съгласни с някои от предложенията. Те посочиха, че в проекта трябва да бъдат включени повече зелени площи. Според някой идеята в този район да бъде изграден открит базар, където да се продава местна продукция, не е много добра. Те предложиха, че е по-добре на терена да бъде създаден информационен център.
Предстоят още обсъждания на идейния проект за облагородяването на старата част на Созопол.
2 деца са потърсили медицинска помощ в Бургас след употреба на вейп с упойващо вещество. Случаите са от ноември миналата година и бяха изнесени днес при отчет на Местната комисия за борба с противообществените прояви на непълнолетни и малолетни лица в града. В електронното устройство е открит хексахидроканабинол. Момчетата са имали повръщане и..
Един летящ ловец е застрашен от изчезване в България. Това е ловният сокол, който е бил предпочитан за лов на зайци от конния български народ. Сега ловът със соколи е забранен, а видът е включен в Червената книга на България в категорията „Критично застрашен“. Спасителния център на „Зелени Балкани“ търси финансова подкрепа, за да..
Възстановено е движението по пътя Бургас – Каблешково при разклона за Каменар. Това съобщиха към 16 часа от АПИ. Заради катастрофа, по-рано днес движението на превозни средства бе ограничено. По-рано от бургаската полиция съобщиха, че до 17 часа пътната отсечка между селата Лъка и Каблешково ще остане затворена за движение. По първоначални данни от..
Старт на строителството на нови два физкултурни салона бе дадено днес в Сливен. Те ще се ползват от учениците от Професионалната гимназията по изучаване на западни езици „Захари Стоянов“ и ППМГ „Добри Чинтулов“, които в момента делят една стара сграда. Проектът е на стойност 4 милиона лева, а финансирането е от държавната програма за финансиране на..
Извършена е резитба на дърветата от вида Гинко Билоба на главната пешеходна улица в Поморие, информират от общината. Екип на предприятието „Озеленяване, горско и селско стопанство“ е подравнил дърветата. Целта е да постигне от една страна – по-естетичен вид, а от друга – увеличаване на листната маса след започване на вегетация, поясняват..
Лекция ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век. На нея ще се открои неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион. Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ..
Филмът "Милен" е преди всичко за журналистът Милен Цветков, казаха авторите на проекта Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата стоят зад биографичната лента за Кристиян Таков "Моралът е доброто". Новият им филм е с премиера 20 февруари в София, след което ще бъде показан в редица градове, сред които и Бургас на 1 март в НХК от 18.30 часа. "Във..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде..
Пътят между Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на..
Възстановено е движението по пътя Бургас – Каблешково при разклона за Каменар. Това съобщиха към 16 часа от АПИ. Заради катастрофа, по-рано днес движението..