Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представиха проект за нова автогара в Созопол

Снимка: Община Созопол


Община Созопол представи идеен проект за изграждане на автогара в старата част на града на терен от около 2 декара. Той включва създаването на двуетажна сграда тип хале и обособяването на 6 перона за превозните средства. Част от жителите на града обаче са против изграждането на толкова голяма сграда на това място. Други предложиха подобно съоръжение да бъде създадено в новата част на Созопол.

Созопол е туристически град, но до този момент няма автогара. Това посочи главният архитект на Общината Радост Георгиева. Тя допълни, че автобусите спират и стоварват пътниците по средата на пътя. Според нея по този начин се генерират много икономически загуби за града.

„Ако ние имахме автогара, всеки автобус, който влиза в територията на Созопол, ще плаща такса. Поради тази причина искаме да изградим автогара и сме избрали това място, защото то е одобрено в ПУП на местността „Провлака“ и е фиксирано за автогара. Това е срещу Община Созопол. Автогарата е съвсем в началото на „Провлака“, умишлено, защото е най-близо до основния път. Самата идея да имаме автогара и пристанище едно до други, мисля, че подхожда за един туристически град. Пероните за автобусите са предвидени да бъдат 6 – 4 ще се ползват, а 2 ще бъдат резервни, в случай, че някой ден ще имаме градски транспорт. Стремим се да бъде първа категория автогара. Пероните ще са в задната част и няма да се виждат от улицата“, поясни Георгиева.

Архитектурата на самата сграда на автогарата ще бъде в класически стил. „Тя е с абсолютно симетрична форма, от двете страни има по-ниски тела. Влизайки в автогарата, има отворено помещение през два етажа, т.е. доста ще е просторно. Ще има 3-4 каси. В ниското тяло от лявата страна ще има кафене, а в другата част ще има туристически информационен център, който града също няма. Цветовата гама е светла – бяло, бежово, с всички естествени материали, които са в духа на нашата архитектура“, допълни архитектът.

По време на общественото обсъждане на проекта хората посочиха, че сградата е твърде голяма за това пространство. Един от бившите главни архитекти на Общината Диана Карабаджакова попита дали е обмислено как ще влизат автобусите в самата автогара, защото е възможно да се създаде конфликт. „Автогарата в Бургас е доста по-малка като мащаб от този проект. В един момент тя ще се обезсмисли и ще се изпразни от функция. На кого са необходими 4 гишета, при положение, че всички хора купуват билети вътре от самия автобус?“, допълни тя.

Хотелиери от региона попитаха дали е възможно самата автогара да бъде изместена в новата част на града, за да не се налага те допълнително да извозват туристите си.

„В новия град има парцел, който е определен за автогара. Той се намира в края на града. Да изключим факта, че той е далеч, предвижда се да има вътрешен градски транспорт и ще има някаква връзка с него. Има обаче друг парцел, който не е наша собственост, а е държавна. Той ограничава достъпа между този парцел и околовръстния път. Тогава целият автомобилен трафик ще минава през ул. „Одеса“, която е особено натоварена през лятото. Ние на този етап нямаме възможност за свързване на двете автогари“, обясни кметът Тихомир Янакиев. Той допълни, че престоят още обсъждания на проекта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

9 случая на употреба на вейп с упойващо вещество в Бургас

2 деца са потърсили медицинска помощ в Бургас след употреба на вейп с упойващо вещество. Случаите са от ноември миналата година и бяха изнесени днес при отчет на Местната комисия за борба с противообществените прояви на непълнолетни и малолетни лица в града. В електронното устройство е открит хексахидроканабинол. Момчетата са имали повръщане и..

публикувано на 11.02.25 в 17:39

74 000 лева са нужни, за да продължи възстановяването на популацията на ловния сокол

Един летящ ловец е застрашен от изчезване в България. Това е ловният сокол, който е бил предпочитан за лов на зайци от конния български народ. Сега ловът със соколи е забранен, а видът е включен в Червената книга на България в категорията „Критично застрашен“.  Спасителния център на „Зелени Балкани“ търси финансова подкрепа, за да..

публикувано на 11.02.25 в 16:30

Възстановено е движението при разклона за Каменар (ОБНОВЕНА)

Възстановено е движението по пътя Бургас – Каблешково при разклона за Каменар. Това съобщиха към 16 часа от АПИ. Заради катастрофа, по-рано днес движението  на превозни средства бе ограничено. По-рано от бургаската полиция съобщиха, че до 17 часа пътната отсечка между селата Лъка и Каблешково ще остане затворена за движение. По първоначални данни от..

обновено на 11.02.25 в 16:12

Строят два нови физкултурни салона в Сливен

Старт на строителството на нови два физкултурни салона бе дадено днес в Сливен. Те ще се ползват от учениците от  Професионалната гимназията по изучаване на западни езици  „Захари Стоянов“ и ППМГ „Добри Чинтулов“, които в момента делят една стара сграда. Проектът е на стойност 4 милиона лева, а финансирането е от държавната програма за финансиране на..

публикувано на 11.02.25 в 15:49

Резитба на дърветата Гинко Билоба в центъра на Поморие

Извършена е резитба на дърветата от вида Гинко Билоба на главната пешеходна улица в Поморие, информират от общината. Екип на предприятието „Озеленяване, горско и селско стопанство“ е подравнил дърветата. Целта е да постигне от една страна – по-естетичен вид, а от друга – увеличаване на листната маса след започване на вегетация, поясняват..

публикувано на 11.02.25 в 13:29

Лекция показва развитие на музейното дело в Бургас през втората половина на ХХ в.

Лекция ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век. На нея ще се открои неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион. Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ..

публикувано на 11.02.25 в 12:00

Филмът за Милен Цветков с премиера и в Бургас

Филмът "Милен" е преди всичко за журналистът Милен Цветков, казаха авторите на проекта Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата стоят зад биографичната лента за Кристиян Таков "Моралът е доброто". Новият им филм е с премиера 20 февруари в София, след което ще бъде показан в редица градове, сред които и Бургас на 1 март в НХК от 18.30 часа. "Във..

публикувано на 11.02.25 в 11:30