Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полицейска френска фуражка от 1936 г. е част от изложба в Бургас


Изложба с полицейски и пожарникарски шапки, фуражки и каски може да бъде разгледана в Културния дом на Нефтохимика. Тя се организира от Международната полицейска асоциация - регион Бургас. Един от любопитните експонати е френска фуражка, подобна на тези, които сме виждали във филмите с Луи дьо Фюнес. Изложбата включва също униформи, макети на полицейски и противопожарни автомобили, автобуси и камиони.

Част от експонатите са от личната колекция на председателя на Международната полицейска асоциация в Бургас Павлин Ковачев. Именно негова е идеята да ги покаже в изложба. „Посетителите могат да видят над 120 шапки, каски, фуражки на полиция и пожарна. Има няколко униформи. Има френска фуражка на капитан от Франция от 1936 г. Имаме стара много добра каска от нашата българска пожарна от 30-те години. Като държави – целият Балкански полуoстров присъства в тези витрини, включително шапки от САЩ, Канада, Пакистан и от Европа“, обясни Ковачев.  

Той допълни, че колекцията е събирана с години с помощта на колеги от различни държави. „Имаме добри контакти със Сърбия, Македония, Босна и Херцeговина, Черна гора и Румъния. По срещите, на които сме ходили в чужбина, чрез контактите ни, колегите са ни давали и са ни изпращали шапки. Продължават и да ни изпращат“, посочи Ковачев.

Другата част от експонатите са собственост на служителя в Гранична полиция Вероника Дойчинова и преподавателя в Академията на МВР доцент Людмил Георгиев. Макетите на автомобилите пък са собственост на Щефан Емрих от Германия. „Датират от 30-те години. Той лично си ги е събирал, купувал си ги е през сайтове“, допълни Ковачев.

На откриването на изложбата присъства и директорът на бургаската полиция ст. комисар Калоян Калоянов.

„Шапките са наистина много интересни, показват как изглеждат полицейските служители на различните места. Нашите служители носят фуражки, които са съобразени с въртешноведомствените нормативни актове и смятам, че на фона на останалите фуражки, също стоят много добре“, обясни той.

Изложбата може да бъде разгледана до края на месец юли.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Световни топ кулинари ще приготвят паеля в Бургас

Бургас става част от квалификациите за Световната купа по приготвяне на паеля в испанския град Валенсия. Състезанието ще се проведе в рамките на първия за страната Фестивал на испанската култура, музика и кулинария. На него се очакват топ артисти и кулинари от Испания.  Кандидатурата на Бургас за кулинарните квалификации е била представена на..

публикувано на 10.02.25 в 15:20

Десислава Христова - от пчелина през фитнес залата до модния подиум

Десислава Христова е красива, упорита и силна жена. Тя умее да сбъдва мечтите си, прави го с много труд, упоритост и ентусиазъм, въпреки трудностите в живота си. Т я е една от малкото жени пчелари в България, учила е пчеларство в Тракийския университет и се занимава с производството на мед и пчелни продукти. Майка е на дете с увреждане –..

публикувано на 09.02.25 в 14:00

платена публикация
Платена публикация: 6 идеи как да обособим офис пространство вкъщи

С все по-голямата популярност на работата от дома, ефективното обособяване на офис пространство у дома става приоритет за мнозина. Създаването на удобна и продуктивна работна среда може да подобри ефективността, да намали стреса и да осигури комфорт в ежедневието. В тази статия ще разгледаме шест практични идеи за оптимално организиране на домашния..

публикувано на 07.02.25 в 13:30

Отбелязваме Седмицата на брака

Любов, брак, деца…но какво, ако искрата угасне?! Инициативата „Седмица на брака“ цели именно да възвърне и заздрави връзката на двама влюбени. Събития, предизвикателства, семинари и дори конкурс за двойки са част от едноседмичното приключение за семейни и несемейни. Тя започва днес и ще продължи до 14 февруари. Инициативата е стартирала..

обновено на 07.02.25 в 08:45

платена публикация
Как да съчетаем стил и практичност в екстериора на дома си?

Екстериорът на дома е не само първото, което хората забелязват, но и елементът, който ежедневно ви посреща и изпраща. Той създава първото впечатление, определя атмосферата на пространството и представя вашия вкус и личен стил. Добрият екстериор не е красива визия – той трябва да бъде функционален, издръжлив и съобразен с предизвикателствата на..

публикувано на 04.02.25 в 13:00

"Майки за донорството" с онлайн базар в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми

Фондация „Майки за донорството“, чрез благотворителен онлайн базар , набира средства в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. Тя е неправителствена организация, учредена преди 10 години от жени станали донори на репродуктивен материал. Целта й е да се информира обществото за необходимостта от даряване на яйцеклетки и сперматозоиди...

публикувано на 02.02.25 в 17:00

Група "Черно Фередже" гостуват тази събота в Бургас

Музикален разказ за весела компания предлагат на своите почитатели група "Черно Фередже". Те ще гостуват тази събота в „Модерен театър“ в Бургас. Музикантите, заедно с Фънки обещават да покажат най-нестандартното от себе си и да накарат публиката да пее заедно с тях, песни познати на голяма част от аудиторията още от детството. Е дин от..

обновено на 01.02.25 в 16:33