Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малко над 14 милиона евро са договорени за България за справяне с последиците от Брекзит

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Брекзит оказа негативно влияние върху различни сектори на икономиката в Европейския съюз. Излизането на Великобритания се отрази както върху фирмите занимаващи се с износ, така и върху сезонните работници. Туризмът в България също е сред засегнатите след излизането на Обединеното кралство. Брекзит, заедно с пандемията, оставиха пусти улиците и хотелите на най-големия курорт по Южното ни Черноморие – Слънчев бряг. Данните показват, че спадът на английските туристи е над 90%, а загубите са за милиони, коментира председателят на Бургаската регионална туристическа камара Иван Иванов:

"През 2019 -та година, на летище Бургас са посрещнати 282 000 английски граждани, през 2018 - та година 249 800, а през 2020 -та година 22 545. 2020 -та спрямо 2019-та фактически спадът възлиза на 92%. Когато обаче съпоставим първото петмесечие на 2021 -ва спрямо 2020 - та година, спадът възлиза на 46.51%.

Общо 5 милиарда евро обаче идват в помощ на страните от ЕС за смекчаване на социалното и икономическото въздействие от излизането на Обединеното кралство. Комитетът за регионално развитие прие позицията си относно резерва за приспособяване към Брекзит, проправяйки пътя за започване на преговори със Съвета относно окончателната форма на инструмента. Проектът на доклада беше одобрен с почти единодушие. Фондът ще бъде създаден като специален инструмент извън таваните на многогодишната финансова рамка 2021-2027. Малко над 14 милиона евро са парите от този резерв, които до момента са договорени за България, каза българският евродепутат Цветелина Пенкова:

"Успяхме да акцентираме върху четири основни зони за подкрепа. На първо място са малките и средни предприятия и самостоятелно заетите места. Те ще получат подкрепа. Ако големите корпорации са предприели съответните действия от 2016-та година насам и имат ресурса да го направят, по-малките предприятия всъщност не биха могли да се справят сами и именно затова помощта е насочена към тях".

От тук нататък, ако решението бъде финализирано в рамките на месец юли, очаква се средствата от резерва да бъдат достъпни още през есента на тази година, допълни евродепутатът Цветелина Пенкова.

Подробностите чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия период..

публикувано на 19.02.25 в 08:00

Търговските вериги: Ограничаване на надценките сега би довело и до по-голяма инфлация

Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи.  Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация...

публикувано на 18.02.25 в 19:30

В Бургас се инвестира в имоти, които се отдават за нощувки

Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..

публикувано на 18.02.25 в 13:43

Област Сливен е на 17-то място по БВП в страната

По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната.  В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..

публикувано на 18.02.25 в 08:00

Област Бургас е на 8-мо място по БВП на човек от населението през 2023

Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..

публикувано на 17.02.25 в 17:30

Няма да има преосмисляне на ДДС-то за ресторантьорите

Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..

обновено на 17.02.25 в 16:45

Втори бойкот срещу търговските вериги на 20 февруари

Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..

публикувано на 17.02.25 в 13:00