Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят най-новото издание за историята и археологията в Бургас

В зала „Георги Баев“ на КЦ „Морско казино“ от 17.30 ч. проф. д-р Иван Христов и д-р Милен Николов ще представят том 7 от „Известията на Бургаския музей“. Изданието се финансира по проект, спечелен пред Министерството на културата от Регионален исторически музей – гр. Бургас. В него намират място 24 научни статии и съобщения, посветени на културно-историческото и природното наследство на Бургас и Бургаския край. Тематично това са 7 археологически, 9 исторически и изкуствоведски, 2 етнографски, 4 природонаучни и археозоологически публикации, един отзив за книга и музейна хроника. Сред авторите са всички уредници и екскурзоводи от РИМ – Бургас, както и учени от НИМ – София, РИМ – Варна, Център за подводна археология – Созопол, както и зоолози, историци и архитекти от Бургас.

Изданието е особено богато на съвсем нова историческа и археологическа информация за Бургас и Бургаския регион. Редица материали са подчертано приносни – като например публикациите за архаичната епоха на п-в Хрисосотира в Черноморец, неизвестни данни за археологическите обекти в землището на с. Миролюбово, интересни типове монети и медальони от Несебър и Емона, съвсем нови данни за византийските печати от Бургаския музей, неизвестни находки от Созопол, откупени преди близо 100 г. от Варненския музей, и мн. др.

Заслужават подчертано внимание историческите статии в сборника. Там има съвсем нови данни за възрожденската иконопис в Бургаско, за някои опълченци, общинските такси и налози в Бургас след Освобождението, промишленото производство в Бургас преди Освобождението, създаване и функциониране на Рибната борса в Бургас, създаването на туристическата инфраструктура по Южното Черноморие. Трябва да се обърне внимание на статията за периодичния печат в Бургас от Освобождението до  1944 г. – тема, която ще е безкрайно интересна за журналистическата гилдия в града.

Също така интересни са етнографските статии в сборника – как са празнували старите Бургазлии Васильовден и Никулден, и отговорите на папа Николай до българския княз Борис като извор за етнологията.

В сборника намират място и особено важните изследвания на археозоолозите и биолозите. Това са статии за костните останки от Източна България, които са извор за това какво са консумирали хората тук през различните исторически епохи.

Описан е и опит за гнездене на жълтокрака чайка, или гларус, в градска среда.

В сборника за пръв път намира място сериозното изследване за едно прочуто корабокрушение, особено известно през 19 в. в британската преса, но за което в България не се знаеше нищо до този момент. Става въпрос за потъването на английския ветроходен клипер „Хелпмийт“ при н. Зунарита, гр. Приморско.

В сборника за пръв път в историографията са представени и най-ранните документи за скелята, или пристанището Бургас. Това е безценно и основополагащо за историята на нашия град проучване.

Главен научен редактор на изданието е проф. д.и.н. Светлозар Елдъров, с редактори проф. д-р Иван Христов, проф. д-р Николай Ненов, доц. д-р Светла Далакчиева и д-р Милен Николов. Художествен редактор е Яна Славянска.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Сливен

Запазват се всички социални услуги на община Сливен през 2026 година

Годишният план на община Сливен предвижда запазване на всички социални услуги през 2026 година. Запазва се и броят на потребителите, съобщават от общината.  Заложено е увеличение на броя на местата в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания. Предвижда се и увеличаване на персонала.  Поетапно се обновяват материалните бази, за да бъде..

публикувано на 16.07.25 в 16:30

Кризата с безводието се задълбочава, в 1/4 от общините има воден режим

Кризата с безводието се задълбочава и тази година населените места на воден режим ще са повече . Прогнозата е на експерти от Климатека.   Към началото на юли язовирите са пълни средно около 60%,  а по остарялата ВиК мрежа всяка втора капка се губи преди да стигне до потребителите . Сред ключовите мерки са подобряване на инфраструктурата..

обновено на 16.07.25 в 15:11

Представиха идейните проекти за ремонта на спортната зала „Младост“ в Бургас

Бъдещето на спортна зала „Младост“ беше обсъдено на работна среща по проекта „Подмлади града“ (RELAUNCHTOWIN), която се състоя днес в Община Бургас. Представители на спортни клубове, администрацията и проектанти разгледаха идейните предложения за реновиране на вътрешните пространства и облагородяване на околните зони. Проектът предвижда..

публикувано на 16.07.25 в 15:05

Правителството прие План за използване на BG-ALERT

Министерският съвет прие Решение за приемане на План за използване на системата BG-ALERT за предупреждение на населението. Документът включва мерки, свързани с организацията за ранно предупреждение на населението на областно и общинско ниво, предоставянето на информация до населението за екстремни метеорологични явления, реда за ранно предупреждение..

публикувано на 16.07.25 в 13:00

Созопол празнува три дни

Тридневната програма за празника на Созопол започва днес. Морският град е избрал за свой патрон Света Марина. Кулминацията на празника е на 17 юли.  Днес от 17.30 в Художествената галерия на града се открива изложба на Иван Бахчеванов под надслов „Измити спомени отсам големия остров“.  В 18 часа ще има вечерня в храм „Св. св. Кирил и Методий“...

публикувано на 16.07.25 в 11:30

Подписка в Сарафово с искане да се спре продажбата на държавен имот

Възможна продажба на държавен имот разбуни духовете в квартал Сарафово. Става въпрос за парцел намиращ се  на ул. „Буревестник“, с площ от 5106 кв.м.. Теренът е частна държавна собственост, предоставена за управление на Министерството на отбраната. Иван Илчев от местното „Сдружение За Сарафово“ е направил онлайн петиция за запазване на..

публикувано на 16.07.25 в 09:15

"Магията на глината" се случва в "Социален център Бургас"

Сдружение „Социален център Бургас“ работи по проект „Магията на глината“. Предвидени са арттерапевтични практики и занимания с глина за  хора с увреждания. В тях ще бъдат включени 21 лица с увреждания, които са потребители на социалните услуги на Центъра. „Те ще се впуснат в творчески процес, по време на който ще се учат да изразяват своите..

публикувано на 16.07.25 в 08:40