В зала „Георги Баев“ на КЦ „Морско казино“ от 17.30 ч. проф. д-р Иван Христов и д-р Милен Николов ще представят том 7 от „Известията на Бургаския музей“. Изданието се финансира по проект, спечелен пред Министерството на културата от Регионален исторически музей – гр. Бургас. В него намират място 24 научни статии и съобщения, посветени на културно-историческото и природното наследство на Бургас и Бургаския край. Тематично това са 7 археологически, 9 исторически и изкуствоведски, 2 етнографски, 4 природонаучни и археозоологически публикации, един отзив за книга и музейна хроника. Сред авторите са всички уредници и екскурзоводи от РИМ – Бургас, както и учени от НИМ – София, РИМ – Варна, Център за подводна археология – Созопол, както и зоолози, историци и архитекти от Бургас.
Изданието е особено богато на съвсем нова историческа и археологическа информация за Бургас и Бургаския регион. Редица материали са подчертано приносни – като например публикациите за архаичната епоха на п-в Хрисосотира в Черноморец, неизвестни данни за археологическите обекти в землището на с. Миролюбово, интересни типове монети и медальони от Несебър и Емона, съвсем нови данни за византийските печати от Бургаския музей, неизвестни находки от Созопол, откупени преди близо 100 г. от Варненския музей, и мн. др.
Заслужават подчертано внимание историческите статии в сборника. Там има съвсем нови данни за възрожденската иконопис в Бургаско, за някои опълченци, общинските такси и налози в Бургас след Освобождението, промишленото производство в Бургас преди Освобождението, създаване и функциониране на Рибната борса в Бургас, създаването на туристическата инфраструктура по Южното Черноморие. Трябва да се обърне внимание на статията за периодичния печат в Бургас от Освобождението до 1944 г. – тема, която ще е безкрайно интересна за журналистическата гилдия в града.
Също така интересни са етнографските статии в сборника – как са празнували старите Бургазлии Васильовден и Никулден, и отговорите на папа Николай до българския княз Борис като извор за етнологията.
В сборника намират място и особено важните изследвания на археозоолозите и биолозите. Това са статии за костните останки от Източна България, които са извор за това какво са консумирали хората тук през различните исторически епохи.
Описан е и опит за гнездене на жълтокрака чайка, или гларус, в градска среда.
В сборника за пръв път намира място сериозното изследване за едно прочуто корабокрушение, особено известно през 19 в. в британската преса, но за което в България не се знаеше нищо до този момент. Става въпрос за потъването на английския ветроходен клипер „Хелпмийт“ при н. Зунарита, гр. Приморско.
В сборника за пръв път в историографията са представени и най-ранните документи за скелята, или пристанището Бургас. Това е безценно и основополагащо за историята на нашия град проучване.
Главен научен редактор на изданието е проф. д.и.н. Светлозар Елдъров, с редактори проф. д-р Иван Христов, проф. д-р Николай Ненов, доц. д-р Светла Далакчиева и д-р Милен Николов. Художествен редактор е Яна Славянска.
Годишният план на община Сливен предвижда запазване на всички социални услуги през 2026 година. Запазва се и броят на потребителите, съобщават от общината. Заложено е увеличение на броя на местата в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания. Предвижда се и увеличаване на персонала. Поетапно се обновяват материалните бази, за да бъде..
Кризата с безводието се задълбочава и тази година населените места на воден режим ще са повече . Прогнозата е на експерти от Климатека. Към началото на юли язовирите са пълни средно около 60%, а по остарялата ВиК мрежа всяка втора капка се губи преди да стигне до потребителите . Сред ключовите мерки са подобряване на инфраструктурата..
Бъдещето на спортна зала „Младост“ беше обсъдено на работна среща по проекта „Подмлади града“ (RELAUNCHTOWIN), която се състоя днес в Община Бургас. Представители на спортни клубове, администрацията и проектанти разгледаха идейните предложения за реновиране на вътрешните пространства и облагородяване на околните зони. Проектът предвижда..
Министерският съвет прие Решение за приемане на План за използване на системата BG-ALERT за предупреждение на населението. Документът включва мерки, свързани с организацията за ранно предупреждение на населението на областно и общинско ниво, предоставянето на информация до населението за екстремни метеорологични явления, реда за ранно предупреждение..
Тридневната програма за празника на Созопол започва днес. Морският град е избрал за свой патрон Света Марина. Кулминацията на празника е на 17 юли. Днес от 17.30 в Художествената галерия на града се открива изложба на Иван Бахчеванов под надслов „Измити спомени отсам големия остров“. В 18 часа ще има вечерня в храм „Св. св. Кирил и Методий“...
Възможна продажба на държавен имот разбуни духовете в квартал Сарафово. Става въпрос за парцел намиращ се на ул. „Буревестник“, с площ от 5106 кв.м.. Теренът е частна държавна собственост, предоставена за управление на Министерството на отбраната. Иван Илчев от местното „Сдружение За Сарафово“ е направил онлайн петиция за запазване на..
Сдружение „Социален център Бургас“ работи по проект „Магията на глината“. Предвидени са арттерапевтични практики и занимания с глина за хора с увреждания. В тях ще бъдат включени 21 лица с увреждания, които са потребители на социалните услуги на Центъра. „Те ще се впуснат в творчески процес, по време на който ще се учат да изразяват своите..
От 8 август таксиметровите шофьори ще изписват двойното обозначение на тарифите си само на стикерите на стъклата . Касовите апарати ще бъдат сменени..
Граждани се обявиха против сечта на дървета по бургаската улица „Проф. Асен Златаров“ на спонтанен протест днес . Заради проект за ВиК..
Водачите на електрически тротинетки ще трябва да имат навършени 16 години, това предвиждат промени в Закона за движение по пътищата.Те ще могат да карат..