Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изтича срокът за предложения за наредбата за къмпингуване

Снимка: dnevnik.bg

Срокът за предложения за проектонаредбата за къмпингуване извън регламентираните за това места изтича. (вижте подробности тук) Редица институции и експерти се обявиха против документа, публикуван на страницата на регионалното министерство.

Немалко несъответствия има в проекта за наредбата за къмпингуването по Черноморието, коментира Йоан Каратерзиян, председател на Камарата на геодезистите в България и част от сдружението „Да запазим Корал“. В нея има противоречия с други закони, поясни той:

„Има текстове, които регламентират, че можело да се ограждат, видиш ли, имотите. Пък по Закона за горите огради не могат да се поставят. Трябвало да бъдат на три метра, можело да заемат до 70%  от площта. Като имате предвид, че в зона „А“ строителството не може да бъде на повече от 20% от площта, да речем. Има ето такива глупости, ще ги нарека, без да се свеня, които са недопустими“, коментира той.

Не е спазена и законовата процедура да се изготви и публикува оценка за въздействие от наредбата, добави Йоан Каратерзиян. Именно тя би посочила всички подобни несъответствия.

С проектонаредбата се регламентира въпроса с нелегалното или свободното къмпингуване, посочи кметът на Созопол Тихомир Янакиев. В нея има и редица неясноти за нас, като общинска администрация, предвид контролните и документални функции, които се вменяват, поясни той:

Когато се вменяват нови отговорности и задължения на съответната администрация, тя трябва да има необходимия ресурс, за да може да е адекватна на очакванията, които са към нея и на отговорностите, които са ѝ вменени. Защото ще дойде време, в което ние, като кметове, ако нямаме ресурс да осъществяваме необходимия контрол, ще почнат да валят едни актове срещу нас. Тоест – държавата ще си измие ръцете отново с нас. Ако искат да има такава наредба, по този начин да бъде регламентирана, нека държавата да бъде така добра и да каже откъде ние да вземем ресурса, необходим за контрол. Защото това са едни четири месеца, в които ние трябва да отделим сериозен човешки ресурс, а и не само, за контрол на дейността по тази наредба“, посочи Янакиев.

Той добави, че регламент е необходим, защото много туристи почиват по този начин и спазват правилата, но има и доста такива, които не го правят.

Проектонаредбата е противоконституционна, корупционна и противоречи на смисъла на туризма, коментира Румен Драганов, председател на Института за оценки и анализи в туризма. Той, заедно с представители на още редица институции, се обявиха против документа и поискаха неговото оттегляне.

Корупционни, защото кметовете на общините, които са вносители и инициатори на идеите, които са вътре в тази наредба и техните главни архитекти, се чудят откъде да смъкнат допълнителни пари за всякакви такива практики, от които някой да иска от някой някакво разрешение и някаква бележчица, някакви неща и да се чувства виновен за това, че си живее живота. И това понеже го наблюдаваме години наред и видяхме какви унищожения направиха точно с корупционни схеми същите тези кметове и главни архитекти и никакво доверие по отношение на техните крупни идеи, като това – как да пречат на българския туризъм в частта къмпингувене“, коментира експертът.

За да се реши този проблем, трябва да се помисли като от хора за хора, посочи Румен Драганов. Тоест – да се върви в посока как да бъдат осигурени най-добрите условия за подобен вид туристи, добави той.

Интервюта с тримата можете да чуете в прикачените файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министър Тахов: За първи път у нас започва от днес прием за подкрепа на нови земеделски стопани

Започва приемът от днес на заявления за подкрепа на нови земеделски стопани в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, която се прилага за първи път у нас. Това заяви министърът на земеделието и храните по време на XII-ия Национален агро семинар “Следващата селскостопанска революция“. В рамките само на една година..

публикувано на 29.11.24 в 09:22

"Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември

Почти 11 процента ще е поскъпването на природния газ през декември до 76 лева за мегаватчас без такси и налози.  Това заявиха от "Булгаргаз" по време на общественото обсъждане на цените. Окончателно решение ще бъде взето на 1 декември.

публикувано на 28.11.24 в 10:45

От 30 ноември до 31 декември: Родителите може да подадат заявления за данъчни облекчения за деца

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си - е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация от 30 ноември до 31 декември 2024 година, припомнят от Националната агенция за приходите. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края..

публикувано на 28.11.24 в 10:24

КЕВР обсъжда цените на ВиК услугите за 2025 година

Новите цени на водата и ВиК услугите за следващата година, които предвиждат от поскъпване с 19 процента в Сливен до поевтиняване с 15 на сто в Добрич, ще бъдат обсъждани в Комисията за енергийно и водно регулиране. Регулаторът ще има и друго заседание днес, на което ще се разгледа предложението на Булгаргаз за близо 8-процентно увеличение на природния..

публикувано на 28.11.24 в 08:10

Актуализираха капиталовата програма на община Средец

Съветниците на Средец актуализираха днес капиталовата програма на общината за настоящата година.Това бе една от точките в дневния ред на 18-тото заседание.Почти протоколно и без дебати бяха гласувани повечето докладни. Част от тях бяха за п риемане на актуализиран план за интегрирано развитие,п ромяна на годишния план за ползване на дървесина..

публикувано на 27.11.24 в 17:04

Кметове, рибари и туристически бранш са против поддържан резерват "Маслен нос"

500 кв. км ще включва територията на морския резерват Маслен нос. Това стана ясно на среща, организирана от община Приморско, на която експерти от Грийнпийс представиха основните параметри на предложението им за обявяването на най-големия морски резерват в страната.  Обхватът му ще бъде от нос Агалина до Лозенец, като зона от 2 мили от брега на..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Среща в Приморско на кметове и рибари с Грийнпийс по искането за морски резерват

Среща в Приморско по внесеното от Грийнпийс България искане за обявяване на първия изцяло морски резерват в страната предстои от 14 часа в общината. Внесоха в МОСВ петиция за обявяване на първия изцяло морски резерват Домакин е кметът Иван Гайков като се очаква да се включат и кметовете на Созопол Тихомир Янакиев и на Царево..

публикувано на 27.11.24 в 12:51