Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изтича срокът за предложения за наредбата за къмпингуване

Снимка: dnevnik.bg

Срокът за предложения за проектонаредбата за къмпингуване извън регламентираните за това места изтича. (вижте подробности тук) Редица институции и експерти се обявиха против документа, публикуван на страницата на регионалното министерство.

Немалко несъответствия има в проекта за наредбата за къмпингуването по Черноморието, коментира Йоан Каратерзиян, председател на Камарата на геодезистите в България и част от сдружението „Да запазим Корал“. В нея има противоречия с други закони, поясни той:

„Има текстове, които регламентират, че можело да се ограждат, видиш ли, имотите. Пък по Закона за горите огради не могат да се поставят. Трябвало да бъдат на три метра, можело да заемат до 70%  от площта. Като имате предвид, че в зона „А“ строителството не може да бъде на повече от 20% от площта, да речем. Има ето такива глупости, ще ги нарека, без да се свеня, които са недопустими“, коментира той.

Не е спазена и законовата процедура да се изготви и публикува оценка за въздействие от наредбата, добави Йоан Каратерзиян. Именно тя би посочила всички подобни несъответствия.

С проектонаредбата се регламентира въпроса с нелегалното или свободното къмпингуване, посочи кметът на Созопол Тихомир Янакиев. В нея има и редица неясноти за нас, като общинска администрация, предвид контролните и документални функции, които се вменяват, поясни той:

Когато се вменяват нови отговорности и задължения на съответната администрация, тя трябва да има необходимия ресурс, за да може да е адекватна на очакванията, които са към нея и на отговорностите, които са ѝ вменени. Защото ще дойде време, в което ние, като кметове, ако нямаме ресурс да осъществяваме необходимия контрол, ще почнат да валят едни актове срещу нас. Тоест – държавата ще си измие ръцете отново с нас. Ако искат да има такава наредба, по този начин да бъде регламентирана, нека държавата да бъде така добра и да каже откъде ние да вземем ресурса, необходим за контрол. Защото това са едни четири месеца, в които ние трябва да отделим сериозен човешки ресурс, а и не само, за контрол на дейността по тази наредба“, посочи Янакиев.

Той добави, че регламент е необходим, защото много туристи почиват по този начин и спазват правилата, но има и доста такива, които не го правят.

Проектонаредбата е противоконституционна, корупционна и противоречи на смисъла на туризма, коментира Румен Драганов, председател на Института за оценки и анализи в туризма. Той, заедно с представители на още редица институции, се обявиха против документа и поискаха неговото оттегляне.

Корупционни, защото кметовете на общините, които са вносители и инициатори на идеите, които са вътре в тази наредба и техните главни архитекти, се чудят откъде да смъкнат допълнителни пари за всякакви такива практики, от които някой да иска от някой някакво разрешение и някаква бележчица, някакви неща и да се чувства виновен за това, че си живее живота. И това понеже го наблюдаваме години наред и видяхме какви унищожения направиха точно с корупционни схеми същите тези кметове и главни архитекти и никакво доверие по отношение на техните крупни идеи, като това – как да пречат на българския туризъм в частта къмпингувене“, коментира експертът.

За да се реши този проблем, трябва да се помисли като от хора за хора, посочи Румен Драганов. Тоест – да се върви в посока как да бъдат осигурени най-добрите условия за подобен вид туристи, добави той.

Интервюта с тримата можете да чуете в прикачените файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Средните добиви при пшеницата и ечемика са по- ниски в сравнение с миналата година в ямболска област

Приключва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Заради засушаването добивите са по- ниски, както при ечемика, така и при пшеницата, отчитат от областната служба „Земеделие“. От декар тази година са прибрани средно по 525 кг пшеница и 560 ечемик, докато миналата година и при двете култури са били около 600 кг.  Притеснително е..

публикувано на 06.07.24 в 13:28
снимката е илюстративна

За проблем с намирането на кадри, сигнализират и екскурзоводите

За поредна година екскурзоводите сигнализират за проблем с кадрите. Не са много младите хора, които искат да упражняват тази професия.  Това обясни Кристалина Пирева, председател на Югоизточния съюз на екскурзоводите „Ваня Райкова“ - Бургас, в която членуват 120 души. "Основният проблем е, че това е сезонна работа. При нас сезонът е 4-5 месеца. А..

публикувано на 05.07.24 в 13:18

Как да плажуваме край дюни, без да ги унищожим

Как туристите да плажуват край дюни, без да ги унищожат? Отговор на този и други въпроси ще дадат от Българска фондация "Биоразнообразие" тази вечер по време на акция по почистването на Бургаската дюна днес ,  в рамките на която ще поставят и две информационни табели.  "Когато има плажуващи, няма много голям шанс дюната да се развие според..

публикувано на 04.07.24 в 12:59

Проверка установи: Няма инвазия на медузи по българското Черноморие

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 02.07.24 в 12:41

Лабораторни изследвания показаха, че морската вода в Поморие е чиста

След ветровитото време и мъртвото вълнение последните 5 дни по Южното Черноморие, днес морето се успокои. Лабораторни изследвания на морската вода на плаж Поморие-изток показаха, че тя е чиста. Проби за чистотата на морската вода извършиха от независима лаборатория на плаж Поморие-изток. "Резултатите са чисти. За микробиология по-скоро се взема...

публикувано на 02.07.24 в 12:23

Браншът: Държавата бави пристигането на работници от трети държави

Проблемите на туристическия бранш с работниците от трети страни се оказа, че не се изчерпват само със забавените с месеци визи, които трябваше да издадат консулските ни служби. Цялата процедура по престоя им в страната ни също се оказа минирана от законодателите.  Липсата на синхронизация между действията на българските институции води до..

публикувано на 01.07.24 в 16:25

Ретро уикенд от 5 до 7 юли в Бургас

Ретро уикенд ще предложи Община Бургас в края на седмицата. Поредното тематично събитие ще се проведе в периода 5-7 юли, а програмата му включва ден на китайската култура с много активности, киноложка изложба, Гръцка вечер на остров Света Анастасия, както и интересни събития, свързани с духовността и изкуството на Изтока - тридневното събитие в КЦ..

публикувано на 01.07.24 в 11:24