Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Водолази отбелязаха с гмуркане 100 години от потъването на "Мопанг"

3
Потъналият през 1921 година американски кораб „Мопанг”
Снимка: БГНЕС

Потъналият преди 100 години товарен американски кораб "Мопанг" край Созопол вече е археологически обект и не подлежи на изваждане.


Причината е, че е защитен от законодателството. Корабът има и много кратка история,  построен е през 1920-та година в корабостроителница в Ню Джърси. Пренася товари за белогвардейците, като при курс от Истанбул към северната част на Черно море попада на мина край Созопол и потъва на 30 юни 1921 г. Според Конвенцията на Юнеско за подводното културно наследство, след навършването на 100 години, този кораб остава там, където е и се превръща в подводна туристическа атракция, сподели Найден Прахов, директор на Центъра за подводна археология в Созопол:



"Хубавото в тази история при потъването на кораба е, че няма жертви. Това ни дава възможност да отбележим това събитие - превръщането му в археологически обект. Този голям кораб е дълъг около 100 метра и широк 14 метра, птъва точно срещу Созопол. А през лятото на 2018 година изплуваха мазни петна от останалото гориво в резервоарите на кораба. Получиха се пробойни, които предизвикаха това. Сега вече този кораб е защитен като културен паметник и не подлежи на изваждане. Общо на дъното на морето са регистрирани около 60 такива кораби", допълни Найден Прахов.

Още преди да бъде обявен за археологически обект "Мопанг" е считан за атракция от водолазите, защото е на достъпна дълбочина. Подобно и на товарния кораб "Родина", потънал също край Созопол, а всеки потънал кораб си има своята история, както всеки един човек си има своята съдба, сподели Стоян Димитров от дайвинг център "Синхрон":


"Корабът е запазен в цялата си дължина. Има пробойни в предната си част, където се е натъкнал на мина. Преди 7 години имаше една акция от определена фирма за изваждането му за скрап. Тогава всички водолази се обединихме, заедно с намесата на медиите, срещу този вандализъм, защото методът беше не водолазен, а с кран да бъде изтеглена колкото се може повече метална част от дъното. Тогава още не знаехме, че има останало гориво в резервоярите. Така предотвратихме екологична катастрофа ако беше разрушен корпуса на кораба,но пък малко по-късно имаше разлив, което стана през 2018 година. Температурата на водата на тази дълбочина от 30 метра беше много висока, може да бъде наречено това аномалия, защото бяха 24 градуса, което предизвика и разлива през нитовете. Бяха взети съответните мерки, и беше отстранена тази неизправност в кораба. "Мопанг" е привлекателен, защото е подходящ за гмуркане.", допълни Димитров.

За да отбележат 100-годишнината от потъването на кораба повече от 30 водолази организираха гмуркане до новият археологически обект.  



След обявяването на кораба за археологически обект, достъпът до него автоматично бива затруднен, твърди  Владимир Живков, включил "Мопанг" в своя книга, съдържаща 77 потънали кораби по българското крайбрежие на Черно море: Причината е, че за гмуркане от водолазите, ще бъде нужно разрешение на Морска администрация:

"Има пробойна, през която може лесно да се прониква в кораба. Сега е и археологически обект, което наистина затруднява гмуркането. Това може да се превърне в една доходна атракция. Корабът може да бъде обработен, така, че да стане безопасен за водолазите. Едно спускане под вода не стига за да се опознае един потънал кораб. А тази атракция може да се превърне в доходен подводен туризъм, така както това се случва в много други държави", обясни още Владимир Живков. По думите му, въпрос на време е да излезе и допълнената версия на книжния формат „Карта на потъналите кораби по българското Черноморие, в която ще бъдат описани около 200 обекта, които са атракция за водолазите. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Първи "Палеоуикенд" в Бургас до 30 юни

Днес е втория ден от първото издание на Палеоуикенд в Бургас. Лекции, изложби и открити уроци по рисуване ще пренесат всички жители и гости на града с машина на времето хилядолетия назад. Ще научите интересни неща за видовете фосили, динозаврите, произхода на африканската савана и още много. Савани с жирафи, слонове и маймуни: Палеофест в..

обновено на 29.06.24 в 07:50

Реставрираха стара сграда на ул. "Фердинандова" в Бургас

Стара сграда на  ул. „Фердинандова“ в Бургас е изцяло реставрирана, съобщават от Община Бургас.  Преди това тя беше в лошо състояние. Поради тази причина Общината е издала предписание преди няколко години. Собствениците на сградата са я възстановили изцяло със собствени средства.  От Община Бургас посочват, че имат готовност да съдействат при..

публикувано на 27.06.24 в 15:12

Бургаският жаргон на Митко Иванов отново среща читатели

Второ допълнено издание на книгата на Митко Иванов „Бургаският жаргон до 1989“   ще бъде представено от 18.30 часа в двора на Регионалната библиотека в Бургас. Изданието е богато илюстрирано с документални снимки, към него има и речник. Над 350 думи, които носят специфичния дух и атмосферата на морския град и неговите хора, допълват..

обновено на 26.06.24 в 12:15

Арменски специалитети в етнокухнята на бургаския музей

Пред многобройна публика в двора на Етнографския музей днес бе направена демонстрация на арменска кухня. Събитието е част от инициативата Етнокухня на регионалния музей и е свързано с проекта „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. В него Църковното настоятелство към Арменската апостолическа православна църква „Сурп Хач“ е партньор на..

обновено на 25.06.24 в 15:43

Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас

Голям Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас, спазвайки традицията. Деца и възрастни минаха през него три пъти за здраве.  Вярва се, че на този ден от годината слънцето свети и топли по един особен начин, а магическата сила на билките е най-силна рано сутрин.  Затова и преди първите лъчи на..

публикувано на 24.06.24 в 15:31
Ченгене скеле

От Ченгене скеле: Политиците или рибарите лъжат повече?

В южните части на Бургаския залив има местност, където морето се врязва между тръстиките край малка рекичка. Това е "Циганският залив". Името е старо и носи спомена за годините, когато на това място са се разтоварвали кораби с въглища. Това място сега е рибарското селище Ченгене скеле. То води началото си от седемдесетте години на ХХ век,..

публикувано на 24.06.24 в 12:02

Студентите от специалност „Моден дизайн“ показаха креативност и артистичност

Артистични и провокативни облекла представиха студенти от специалност „Моден дизайн“ към бургаския филиал на художествената академия. Проектът „Мода без граници“ показа нетрадиционния подход на младите хора към модата и наученото в академията – преплитане на материи, асиметрични форми и специални техники. За годишното модно ревю разказва един от..

публикувано на 24.06.24 в 11:27