Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опазването на рибния ресурс в Черно море – на фокус в ЕП

Проблемите на Черно море бяха представени пред Европейския парламент за първи път от 10 години насам, коментира евродепутатът Иво Христов. Българският представител посочи наскоро в пленарната зала редица предизвикателства за опазване на рибния ресурс във водния басейн:

Черно море е специфично море. То е затворено, ниско – солено, с крехки рибни запаси, които, поради свръхексплоатацията си, се намират на критичната граница на възпроизводството. Само един вид риба – цацата, се лови устойчиво. Всички останали видове се експлоатират прекомерно и запасите намаляват. Обезсоляването на морето също оказва натиск върху традиционните видове. Друг проблем е този, че само две от крайбрежните страни – България и Румъния, са членки на Европейския съюз, което означава, че риболовната политика на съюза не ангажира останалите държави“, посочи той.

Нужно е да се работи в посока опазване на рибния ресурс, но и да бъде съхранен поминъкът на рибарите, посочва Иво Христов. Трябва да бъдат облекчени и изискванията към малките рибари, а рибарските общности да са обект и на социална политика.

Според Йордан Господинов от асоциацията БГ ФИШ ситуацията с рибния ресурс не е чак толкова тежка. Има видове, които намаляват, като черната мида, но причините са чисто биологични и са свързани с рапаните. Нужни са инвестиции в проучвания, които да изследват редица процеси в Черно море, коментира той. Един от проблемите, които се отнася до рибния ресурс в морето е, че само България и Румъния сме членове на ЕС и другите страни не спазват европейските правила, каза Господинов и добави:

Промяната на климата, някои други действия, които се провеждат в Черно море… В него се търси петрол, търси се газ, провеждат се военни учения. Това неминуемо дава някакво отражение. Промени се биохимията на морето. Повиши се явно температурата, защото виждаме, че видовете започват по-рано да се размножават. Изобщо има мното теми за науката. Науката се занимава с много изследвания, но явно не ѝ стигат парите и тя се занимава с някакви теми, които не винаги покриват очакванията и изискванията на бизнеса“, добави той.  

Целият отрасъл е свързан с морето, затова трябва да се изследват по-задълбочено процесите в него, посочи Йордан Господинов

Подробности ще чуете в прикачения файл. 


#РестартирайЕвропа






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Рибари: Искаме достъп до морски територии, изолирани сме от собствения си занаят

В отворено писмо рибарите в Несебър алармираха, че поминъкът им е застрашен от министерска заповед и поискаха достъп до територии, които  по право би трябвало да са достъпни за всички крайбрежни рибари. Заповедта им забранява стопанския риболов  в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия.  "Тази забрана..

публикувано на 19.07.25 в 17:35

Константина Петрова: Българското Черноморие не е мръсно, а нарочено

Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..

публикувано на 18.07.25 в 16:00

Близо 100 000 нарушения на трудовото законодателство

Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на годината са..

публикувано на 16.07.25 в 17:30

24,3 млн. лева приходи от нощувки през май в Бургаско

333 800 са реализираните през месец май нощувки в хотели и къщи за гости  в Бургаска област, съобщават от Териториалното статистическо бюро „Югоизток“ на НСИ. Нощувките от български граждани са малко над 94 000 и се увеличават с 16%, а тези на чуждите граждани са 239 600, но намаляват с 2.3% спрямо май 2024 година. Близо 85 на сто..

публикувано на 16.07.25 в 11:48

Допълнителни автобуси пътуват до Южното Черноморие

12 допълнителни автобуси за летния сезон пътуват към Южното Черноморие от София, за Северното Черноморие не са осигурени допълнителни курсове. От БДЖ информираха, че 32 влака пътуват в двете посоки към Варна и Бургас. Най-голям към момента е интересът на хората да пътуват към морските курорти по южното Черноморие, казва изпълнителният директор на..

публикувано на 16.07.25 в 09:45

Бургас с рекламна кампания за привличане на туристи от Турция

Бургас и още три черноморски общини – Несебър, Поморие и Приморско – реализират съвместна рекламна кампания за популяризиране на Южното Черноморие сред турските туристи. Инициативата е насочена към утвърждаване на региона като достъпна и атрактивна туристическа дестинация. Кампанията е част от продължаващата стратегия на Министерството на туризма за..

публикувано на 15.07.25 в 15:00

Министър Тахов подозира картел между преработващите дървесина фирми

От днес екипи на АДФИ влизат на проверки в държавните горските предприятия в страната. Ние трябва да сме сигурни защо печеливши бизнеси, каквито бяха доскоро те вече не разполагат с достатъчно приходи, за да обезпечат дейността си. Това заяви земеделският министър Георги Тахов и допълни, че МЗХ подготвя искане до КЗК да бъде установено дали има картел..

публикувано на 15.07.25 в 12:15