Проблемите на Черно море бяха представени пред Европейския парламент за първи път от 10 години насам, коментира евродепутатът Иво Христов. Българският представител посочи наскоро в пленарната зала редица предизвикателства за опазване на рибния ресурс във водния басейн:
„Черно море е специфично море. То е затворено, ниско – солено, с крехки рибни запаси, които, поради свръхексплоатацията си, се намират на критичната граница на възпроизводството. Само един вид риба – цацата, се лови устойчиво. Всички останали видове се експлоатират прекомерно и запасите намаляват. Обезсоляването на морето също оказва натиск върху традиционните видове. Друг проблем е този, че само две от крайбрежните страни – България и Румъния, са членки на Европейския съюз, което означава, че риболовната политика на съюза не ангажира останалите държави“, посочи той.
Нужно е да се работи в посока опазване на рибния ресурс, но и да бъде съхранен поминъкът на рибарите, посочва Иво Христов. Трябва да бъдат облекчени и изискванията към малките рибари, а рибарските общности да са обект и на социална политика.
Според Йордан Господинов от асоциацията БГ ФИШ ситуацията с рибния ресурс не е чак толкова тежка. Има видове, които намаляват, като черната мида, но причините са чисто биологични и са свързани с рапаните. Нужни са инвестиции в проучвания, които да изследват редица процеси в Черно море, коментира той. Един от проблемите, които се отнася до рибния ресурс в морето е, че само България и Румъния сме членове на ЕС и другите страни не спазват европейските правила, каза Господинов и добави:
„Промяната на климата, някои други действия, които се провеждат в Черно море… В него се търси петрол, търси се газ, провеждат се военни учения. Това неминуемо дава някакво отражение. Промени се биохимията на морето. Повиши се явно температурата, защото виждаме, че видовете започват по-рано да се размножават. Изобщо има мното теми за науката. Науката се занимава с много изследвания, но явно не ѝ стигат парите и тя се занимава с някакви теми, които не винаги покриват очакванията и изискванията на бизнеса“, добави той.
Целият отрасъл е свързан с морето, затова трябва да се изследват по-задълбочено процесите в него, посочи Йордан Господинов
Подробности ще чуете в прикачения файл.
#РестартирайЕвропа
По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната. В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..
Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от..
Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това..