Бургаската професионална гимназия по механоелектротехника и електроника е училище посланик на Европейския парламент. Тази образователна програма е насочена към ученици в гимназиалния етап на обучение от средни и професионални училища и цели да подобри осведомеността им относно Европейския съюз, европейското гражданство и парламентарна демокрация.
"Програмата се стреми да разясни на младежите техните права като европейски граждани, да ги запознае с работата на техните представители в Европейския парламент, както и да им покаже как те самите биха могли да оказват влияние върху политическия и демократичен живот в Европейския съюз", припомни евродепутатът Асим Адемов, който е от групата ЕНП и член на комисията по култура и образование.Той посочи в началото на учебна година, че се въвеждат промени по Програмата, заради пандемичната обстановка и с цел привличане на повече училища.
Плакет и сертификати по програмата получиха учениците младши посланици от Механотехникума в Бургас, участвали в програмата. Наградите са заслужени с провеждането на много дискусии, кампании и интересни събития.
Провокирани от девиза на ЕС „Единни в многообразието“, учениците са подарили мартенички на деца с увреждания и са отбелязали Деня на хората със синдром на Даун. По случай Световния ден на рециклирането, средношколците организирали ревю на облекла, изработени от рециклирани торби за смет. Много емоции е предизвикал и проведен благотворителен базар, разказа Десислава Кирова-Бъчварова (учител по български език и литература), старши посланик:
„ Младшите посланици приготвиха различни лакомства. Базарът беше пред училището хората се спираха, купуваха от нещата, разказвахме им кои сме… Получи се много добра инициатива и събраните средства предоставихме на деца от ЦСОП “.
В училището е създаден Механопарламент, който представя структурата на Европарламента и неговата работа, разказа старши посланик Габриела Демирева (учител по история и цивилизации и свят и личност):
„Тази структура повтаря Европарламента и учениците участват в работата на различни комисии, каквито има и в ЕП. Темата за обединена Европа ги вълнува и те задаваха много въпроси. Тъй като е всеобхватна в началото ги притесняваше, но след като поговорихме по различните теми, те успяха да ги разберат.“
Младежите са реализирали и постоянна рубрика на страницата си „10... в Европа“, която са посветили на Европейската година на железопътния транспорт и са изготвили електронна книжка с десет от най-красивите железопътни гари в Европа. В училището е оформен и физически информационен кът с полезна информация за ЕС.
Бургаската професионална гимназия по механоелектротехника и електроника продължава работата си като посланик на Европейския парламент и ще надгражда дейността си. Младшите посланици ще работят по концентрирано в комисиите заяви Румяна Георгиева (заместник-директор по учебната дейност) и координатор по проекта:
„ Идеята е учениците ни да израстват и да се обогатяват със знания. При получаването на плакета и грамотите те споделиха, че за тях е това голямо признание, но и отговорност!“
повече може да чуете в звуковите файлове:Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в цялата страна. Причината за проблема се оказа начинът, по който се изчисляват таксите. Наложи се промяна на промяната. Тя вече е факт. Вчера се състоя заседание на образователната комисия в Парламента и..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по Информационни и компютърни технологии и Весела Великова – по Английски език са създали уеббазирано приложение „Научи, играй и познай“. Разработката на педагозите съчетава образование и..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р Румяна Янкова-Аврамова, професор д-р Севдалина Турманова, и професор Сотир Сотиров. Платформите им за управление на университета са качени на страницата на висшето училище. Продължават и срещите..
Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..
В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..
Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по..
Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в..