Служебното правителство предлага пенсиите да се актуализират от първи октомври тази година, като се увеличи тежестта на всяка година стаж от 1,2 процента на 1,35 на сто.
Това гарантира ръст от 15 процента, като минималната пенсия е предложено да бъде 340 лева, а максималната да се увеличи със 60 лева и да бъде 1 500 лева.
Служебният финансов министър Асен Василев представи параметрите на актуализацията на бюджета, които ще бъдат внесени за обсъждане в парламента.
Служебното правителство предлага от 1 октомври да няма пенсия под линията на бедност, която тази година е 369 лв., като пенсионерите, които ще получават 340 лв. ще получават и добавка до 369, обясни финансовият министър:
"Като добавката трябва да бъде ясно казано, е направена по начина, по който са направени енергийните добавки, т.е. пенсионерите трябва да отговарят на редица условия - да нямат големи жилища, да нямат големи влогове, наистина да са бедни, това е добавка за бедност".
Асен Василев обяви, че добавката от 50 лв. към пенсиите е предвидена да се изплати и през месец септември. Не се предвижда повишаване на максималния осигурителен доход.
Общите допълнителни приходи, с които ще се актуализира бюджета, са малко над 2 милиарда лева, а допълнителните разходи срещу тях - от милиард и 800 милиона лева, от които 575 милиона са за социални разходи, 430 милиона за подкрепа на бизнеса, 335 милиона лева за здравеопазване.
Вчера Асен Василев е запознал 5 от 6-те политически формации в парламента с параметрите на актуализацията:
"Оттам нататък те дали биха я припознали е въпрос към тях, а не към нас", заяви финансовият министър.
Ремонтът на международния път 1-7 към граничния пункт Лесово в района на пътен възел "Зимница" на автомагистрала "Тракия" ще приключи в рамките на работния ден, съобщиха от Областното пътно управление в Ямбол. Заради проливните валежи срокът на ремонтните дейности беше удължен с близо седмица. И днес ще остане в сила временната..
Системата BG-Alert беше активирана по разпореждането на областния управител на Бургас за общините на юг от Бургас, Влас и Елените. Причината са очаквани интензивни валежи през нощта. Съобщението има информационен характер и цели да предупреди жителите. "Поради очаквани интензивни валежи по Южното Черноморие, призоваваме за повишено внимание!..
Работещите в областните дирекции на Държавен фонд "Земеделие" обявяват символични протестни действия от днес до 24 октомври - съобщават от Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. В протестна декларация, изпратена до премиера Желязков, председателя на Народното събрание, министъра на земеделието и лидерите на парламентарно..
Над 90 % от хотелиерите в България срещат трудности при наемането на персонал, а най-търсени са позициите за готвачи, камериерки и сервитьори. Това показват данните от проучване на Български хотелски форум. В Националния дворец на културата се провежда 10-тата конференция за инвестиции и управление на хотели у нас. Отсъствието на мотивация за работа..
В Международния ден на белия бастун писателката Мита Иванова, която е член на Съюза на слепите, представи новата си книга - На ръба. Изданието е пригодено за хора със зрителни проблеми, придружено е с диск, а текста е озвучен с гласа на авторката. Според Иванова достатъчно внимание се отделя на хората със зрителни проблеми. "Тук има редица..
Непочистено от дървета и храсти корито на река Тунджа около мостовете при село Крушаре създава опасност от наводнение при обилни валежи. За това алармира кметът на селото Димо Станков. Според него коритото никога не е чистено, а прогнозите са за обилни валежи в края на тази седмица. Започна разчистването на фрезования асфалт край с. Крушаре..
Продължават ремонтните дейности по ВиК мрежата по ул. "Дебелт". От 14:00 часа днес за месец се въвежда временна организация на движението, като се затваря за превозни средства участъкът от ул. „Георги С. Раковски“ до ул. „Васил Левски“.
Как изглежда Бургас през очите на децата – това ще могат да видят жителите и гостите на града в изложбата „Бургас на децата“. Експозицията събира макети,..
Непочистено от дървета и храсти корито на река Тунджа около мостовете при село Крушаре създава опасност от наводнение при обилни валежи. За това алармира..
От 20 октомври в Айтос започва движение електробус по новата градска линия №1 с начална спирка на автогарата. Курсовете ще стартират в 6:35 часа, съобщиха..