Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екообразованието в контекста на Зелената сделка

ТЕЦ "Марица изток 2"
Снимка: Живко Иванов

На 14 юли Европейската комисия прие набор от предложения, в областта на климата, енергетиката, транспорта и данъчното облагане да бъдат пригодени към целта за намаляване на нетните емисии на парникови газове с най-малко 55 % до 2030 г. Освен чисто екологичните плюсове за континента Европейският зелен пакт ще осигури обучения за придобиване на уменията, необходими за прехода. Интересът на младите хора към климатичните промени е от голямо значение за да се случат зелените политики.

Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Петър Витанов посочи че предстои цялостна трансфотмация на икономиката „Ние досега използвахме линейния модел –добива се нещо, използваш го и хвърляш, а сега той ще бъде заменен от кръговия модел - добиваш нещо, използваш и рециклираш. Управляваш малкия отпадък, който остава. Това цели намаляване на енергията, която се използва, увеличаване на жизнения цикъл и намаляване на въглеродните емисии в атмосферата. ЕС въведе климатичния закон и съвсем наскоро предложи законодателни промени в няколко области“, посочи евродепутатът.

За да се случат всички тези промени в бъдеще е важна ролята на младите хора. „Те са много чувствителни по въпросите какъв въздух дишат, каква храна ядат и каква вода пият, затова смятам че именно младите са носители на промените. Подобен род образование е от полза, за да се осъзнаят големите цели, защото ако добиваме енергия по същия начин може би бихме живеели по-богато, но със сигурност децата на нашите деца биха търпяли щети. Образованието е важно, за да се осмислят големите цели за отцеляването на планетата“, допълни още Витанов.

Повишаване на екологичното образование сред младите хора е една от целите на Българска фондация Биоразнообразие. От години те работят по различни проекти, които целят именно това. Последният такъв е международен и се нарича gameon и цели да въвлече младите именно в проблемите на климата. Радостина Ценова от фондацията допълни, че от години финансират студентски дипломни работи и докторски дисертации на екологична тематика. "Целта е в последствие направените изследвания и трудове да могат да се използват в практиката“, каза Ценова.

В пространството наречено Симбиотично по-малките деца биват привлечени от интересна експозиция, която разказва за биологичното разнообразие на Атанасовско езеро и как да го опазим. Според Ценова интересът на младите към климатичните промени трябва да се провокира по различни начини.


#РестартирайЕвропа


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приключи обследването на улици в Каблешково, правят 120 нови паркоместа

Около 120 допълнителни паркоместа предстои да бъдат изградени в Каблешково. Това стана ясно след приключилия оглед на ключови улици в града от специална комисия с представители на кметството, община Поморие, полицията и граждани. До него се стигна след множество глоби за неправилно паркиране на живущи и последвала подписка сред местните...

публикувано на 22.05.25 в 18:03

В Сливен бе направена първа копка на третия по площ индустриален парк в България

Първа копка на Индустриалния парк Сливен, разположен на летище „Бършен“, бе направена от кмета на общината Стефан Радев. Това е третият по площ регистриран индустриален парк в България и обхваща 2,7 млн. квадратни метра. Близо 20 милиона лева ще струва изграждането му, като 14 млн. лева са безвъзмездно финансиране от държавата. Днес беше..

публикувано на 22.05.25 в 17:28

Патриархът за нестинарството: В църквата има далеч по-големи чудеса

"В църквата има далеч по-големи чудеса, но те са за духовна полза - било за здравето на хората, било за укрепване на тяхната вяра, за утвърждаване в доброто. Нестинарството, действително е езически обичай, не е вследствие на вярата. Носенето на икони по времето, когато се изпълнява този нестинарски танц, е опит да се придаде някаква мнима църковност и..

публикувано на 22.05.25 в 16:14

Община Бургас отличава близо 100 педагози по повод 24 май

Работещи в бургаското образование ще бъдат отличени за високи професионални заслуги през учебната година днес. Събитието е от 13.00 часа в конгресния център. Поводът е предстоящият 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност.   97 педагози, работили активно и успешно от детски..

публикувано на 22.05.25 в 09:00

Емил Милев: Няма да има ветрогенератори в Черно море, увери държавата

Няма да се изграждат ветрогенератори в Черно море – това е уверението, което представители на рибарския и туристическия бранш са получили от държавната администрация на среща в Министерството на земеделието. Срещата бе инициирана заради опасения около приетия на 8 май Закон за енергията от възобновяеми източници. „Може би за първи път..

публикувано на 22.05.25 в 08:41

Община Царево: Няма конфликт с църквата, нестинарството не е забранено (ОБНОВЕНА)

Нестинарски игри в Странджа ще има на 3 юни. Това потвърдиха от нестинарската общност пред БНР-Бургас. Никой обаче от практикуващите ритуала не пожела за коментира официално забраната на Сливенския митрополит Арсений  нестинарските игри да започват от православен храм и да се насят иконите на светците Константин и Елена.  Общината не влиза в спор с..

обновено на 21.05.25 в 19:19

В община Болярово се съревновават за титлата „Най-чисто и приветливо село"

Населените места в община Болярово вече се надпреварват за отличието „Най-приветливо и чисто село“ – инициатива, организирана от общинската администрация, която цели да стимулира грижата за местната среда и активното участие на жителите в поддържането на добър облик на селата. Конкурсът е разделен в две категории – за кметства и за кметски..

публикувано на 21.05.25 в 17:00