Пътят, който води към „летните сараи“ в парк „Росенец“ и беше обект на две скандални сесии, остава общинска собственост за момента. Това се случва въпреки решение на Бургаския административен съд, който частично се съобразява с жалбите на фирмите, свързвани с Доган.
На сесията през април миналата година, след две гласувания, се взима решение в няколко точки. (подробности вижте тук) С първата се одобрява изменение на Подробния устройствен план (ПУП), който да позволи промяна в уличната мрежа в района. С втората се одобряват проектите на предварителните договори с фирмите „Хермес Солар“ и „Стрейтлайн“, спрямо които те трябва да получат терени, в това число и улицата към „сараите“, а те да дарят други на общината. С третата въпросните общински имоти трябва да станат частна общинска собственост, за да може да се направи замяната. А четвъртата дава възможност при промяна на ПУП да се сключат въпросните договори.
Решението по първата точка се обжалва и делото все още не е приключило.
Последва мащабен граждански протест в „Росенец“ и общинският съвет, по инициатива отново на мнозинството, на следваща сесия оттегли своето решение от април. (вижте повече тук) „Хермес Солар“ и „Стрейтлайн“ атакуват това решение в съда (не всички точки от него, обаче). Първоначално в Бургас решават, че те нямат правен интерес, делото отива на върховна инстанция, след което отново се връща в местния съд.
Какво казват магистратите?
В решение от 20 юли Бургаският административен съд е преценил, че двете фирми нямат правно основание да претентидат по трета точка, а именно – промяната на собствеността на имотите от публична в частна общинска. Магистратите постановяват, че жалбата им е недопустима.
По другите две точки – за сключването на договорите, съдът намира, че „липсва процесуален ред, по който Общински съвет Бургас би могъл да оттегли предходно постановено от него и влязло в сила решение –предмет на настоящото дело. В този смисъл, така постановеното решение се явява нищожен административен акт, тъй като актът е лишен изцяло от законово основание и акт със същото съдържание не може да бъде издаден въз основа на никакъв закон, от нито един орган“. Тоест – взетото решение за оттегляне на докладната няма правна стойност. Съдът обявява за нищожно оттеглянето по втора и четвърта точка, а именно – одобряването и сключването на договорите. Но пък собствеността на общинските имоти остава същата. Това не води до фактическа промяна, коментира началникът на правния отдел на Община Бургас Златина Георгиева:
„Моето мнение е следното – с това решение не се променя фактическото положение към момента. ПУП, който беше приет на предходно заседание, от една страна е оспорен и не е влязъл в сила, от друга страна същият е оттеглен и тази точка първа не е оспорена, тоест - оттеглянето е в сила. За да се случат договорите, трябва да има ПУП, който го няма. И втора, и трета, и четвърта точки зависят от ПУП. Тоест – тези договори, към настоящия момент, нямат никакъв предмет. В тях са описани имоти, които ще влязат в сила и ще бъдат такива, с номера, съгласно ПУП“, коментира Георгиева.
Решенията на бургаските магистрати подлежат на обжалване пред Върховния административен съд.
А в залите на Темида продължават още редица дела – за събарянето на незаконните постройки, за самия ПУП, както и за плажа. БНР-Бургас ще продължи да следи развитието на тези, оказали се заплетени казуси.
Тихомир Инджов от Несебър и Георги Апостолов от Шумен са двамата водачи, които снощи са извършили граждански арест на пиян украински шофьор на автобус. Случаят е на пътя Поморие-Слънчев бряг. Двамата мъже са станали свидетели на криволичещ автобус, с украинска регистрация, който е извършил няколко нарушения, включително и обратен завой в..
59-годишен мъж от Шумен опита да подкупи полицаи, след като е бил засечен да шофира след употреба на алкохол в Айтос. При проверка вчера сутринта дрегерът отчел 0,68 промила алкохол в кръвта му. На шофьора е издаден и връчен талон за изследване. Той отказал да даде кръвна проба за химичен анализ. Вместо това мъжът подхвърлил в багажника на..
Двама мъже извършиха граждански арест на пиян шофьор на автобус на пътя Поморие-Слънчев бряг. Инцидентът е от вчера около 18,30 часа. Шофьорите забелязали, че автобус с украинска регистрация пред тях се движи, криволичейки по пътя и подали сигнал до полицията. След като видели неправилна маневра „обратен завой“ на главния път Бургас – Варна двамата..
46-годишен бургазлия е в болница, с опасност за живота, след като е бил намушкан с нож на улица „Странджа“ снощи, съобщават от ОДМВР. Прободната рана е в гръдния кош и е засегнала бял и черен дроб. В резултат на бързите полицейски действия е установен и задържан предполагаемия извършител на деянието – това е 33- годишен криминално проявен..
Четирима бедстващи в лодка бяха спасени край Несебър. Катерът, който им е помогнал е „Спасител 4“ на Благотворителната организация „Спасяваща животи в морето – Несебър“. Веднага след получаването на сигнала около 17,10 часа в неделя плавателният съд с капитан Емил Петров и моряк Калоян Райковски тръгва от Северното пристанище в Несебър. Мястото..
В Държавен вестник вече са обнародвани измененията на Наказателния кодекс, част от които са свързани с престъпления, извършени от водачи под въздействие на алкохол или наркотици. Драстично се увеличават глобите, които за някои нарушенията достигат 5 хиляди лева. Част от наказанията са завишени, особено към шофьори употребили алкохол или наркотични..
Диана Мицканова – Лазарова встъпи в длъжност „Съдия“ в Окръжен съд – Бургас. Тя положи клетва пред Общото събрание на съдиите и подписа клетвен лист, съгласно изискванията на Закона за съдебната власт, информират от съда. Магистратът е назначен с решение на протокол №23 от 15.07.2025 г. на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет...
Тихомир Инджов от Несебър и Георги Апостолов от Шумен са двамата водачи, които снощи са извършили граждански арест на пиян украински шофьор на..
Двама мъже извършиха граждански арест на пиян шофьор на автобус на пътя Поморие-Слънчев бряг. Инцидентът е от вчера около 18,30 часа. Шофьорите..
46-годишен бургазлия е в болница, с опасност за живота, след като е бил намушкан с нож на улица „Странджа“ снощи, съобщават от ОДМВР. Прободната..