Морска трева и водорасли затлачиха пристанището в „Сарафово“. Собственици на плавателни съдове се оплакват, че не могат да ги ползват.
При наше посещение в сряда констатирахме големи количества от морската трева и водорасли, натрупани около плавателни съдове, но и в средата на акваторията на пристанището. Други бяха извадени на сушата. Водолаз косеше морската трева под водата. Няколко рибари също недоволстваха от ситуацията и казват, че така е от години, но проблемът се задълбочава. Отказват да застанат пред микрофон, но, според тях, трябва или да се удълбочи пристанището, или да се направят канали, които да осигурят по-добра циркулация на водата.
Според Спас Узунов, от Българската фондация „Биоразнообразие“, това е проблем, който е можел да бъде решен още при проектирането на пристанището.:
„Пристанищата и изграждането на такива крайбрежни съоръжения са сложна техническа дейност, която, естествено, се нуждае от предварително проектиране. И то – проектиране по отношение на въздействието върху околната среда. В този случай – върху морската среда. Ако такива пристанища не са проектирани добре и не е направен предварителен добър анализ за тяхното въздействие, може да се очакват такива последствия, каквито, в момента, наблюдаваме в „Сарафово“. Променят се различни параметри на морската среда, като, на първо място, това са морските течения, крайбрежните, които са много важни, за да поддържат този кръговрат на водата в крайбрежната зона“, коментира Узунов.
Това може да доведе до драстични промени и до въздействие върху течението, посочи екологът.
„Това въздействие води до застояване на водата в тази част, възпрепятства естествената циркулация. Естествено, това пък води и до развитие на микроскопични водорасли, едноклетъчни, синьо – зелени водорасли, които пък вече влошават и самото качество на водата. Намаляват съдържанието на кислород, повишават температурата. Морската трева е един много важен елемент в крайбрежните части, защото тя има огромна фукнция по регулиране, по пречистване на водите в крайбрежието. Но, когато се променят водните течения и се предизвика този силен цъфтеж на микроводорасли, това вече е основа за развитие на останалите видове водорасли в такива мащаби, каквито наблюдаваме в момента", посочи той.
Може да се направят отвори с стените или буните, за да се подобри циркулацията, но това е изключително скъп процес, каза Спас Узунов. Той призова общинските и държавните служби да започнат да търсят решение на проблема, преди да се задълбочи. Той наблюдава подобен процес в Черноморец, казва, че това може да се случи и в „Крайморие“
От Община Бургас коментираха, че стопаните на пристанището (Общинското предприятие „Спортни имоти“) са категорични, че циркулация има. Водолази косят периодично тези водорасли от дъното и ги изваждат от водата, твърдят оттам. Ще се следи ситуацията с тях и ако се наложи, ще бъдат взети друг вид мерки за отстраняването им по-нататък, коментират от Община Бургас. Началникът на дирекция „Околна среда“ е в годишен отпуск и по-подобен коментар ще потърсим след приключването му.
А слушатели на БНР-Бургас сигнализираха, че в момента тече усилено почистване на водите в пристанището.
Интервю със Спас Узунов можете да чуете в прикачения файл.Временна организация на движението ще бъде въведена по част от ул. „Одрин“ в Бургас. От 07:00 до 19:00 часа на 29.01.2025 г. (сряда) превозните средства няма да могат да преминават от страната на „Елкабел“ в участъка от кръговото кръстовище „Трапезица“ до ул. „Цар Калоян“. Ограничението се налага във връзка с реконструкцията на улицата.
Меморандум с препоръки за добри практики срещу езика на омразата подписаха в Бургас кметове от региона, представители на институции и неправителствени организации. Те участваха в конференция, инициирана от Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“. Събитието се организира в седмицата, в която светът отдаде почит на жертвите на..
Над 100 шивачки, останали без работа след затваряне на предприятието им в село Зайчар са се регистрирали в Бюрото по труда в Руен, съобщи Татяна Николова, която оглавява бургаската дирекция. Шивашкият цех е прекратил дейността си през декември, а от 2 януари всички служители са освободени. Близо 500 души имат да получават заплати от фалирала..
Община Бургас ще поиска от държавата терен в кв. „Сарафово“, за да изгради там парк. Общинските съветници днес подкрепиха единодушно предложението на кмета Димитър Николов. Желанието на местната администрация е там да има мини парк, детска площадка и спортен обект, подобно на зоната за отдих между улиците "Гурко" и Оборище" в Бургас, обясни..
Предстои присъединяването към електрозахранващата мрежа на изграденото осветление в Зона Север на град Царево, съобщават от общината. Проектът беше изпълнен през 2024 г., като част от общинските обекти в Бюджета 2024 г. и инвестиционната програма на общината. Изградена е подземна мрежа и е положен захранващ кабел. Монтирани са 40 броя..
Гергана Пламенова и Валентин Миндов вече от няколко години отглеждат картофи в карнобатското село Крумово градище. На площ от над декар сеят елитния холандски сорт сорт "Агата". Това е ранен сорт подходящ за всякакви видове почви. "Сортът "Агата" е с много добри вкусови качества и се смята за еталон за качество. Изключително гладката кожица и..
Във връзка с аварийни и ремонтно - възстановителни работи на магистрален водопровод са възможни аномалии и спиране на водоподаването до приключване на населените места от райони Карнобат, Айтос, Камено, захранени от деривация „Камчия-юг“: - с. Зимен, с. Глумче, с. Соколово, с. Козаре, с. Хаджиите, с. Драгово, с. Чукарка, с. Кликач, - с. Черноград, с...
Над 100 шивачки, останали без работа след затваряне на предприятието им в село Зайчар са се регистрирали в Бюрото по труда в Руен, съобщи Татяна..
Гергана Пламенова и Валентин Миндов вече от няколко години отглеждат картофи в карнобатското село Крумово градище. На площ от над декар сеят елитния..
Във връзка с аварийни и ремонтно - възстановителни работи на магистрален водопровод са възможни аномалии и спиране на водоподаването до приключване на..