Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стратегията „От фермата до трапезата“ цели увеличаване на площите за биоземеделие

Стратегията „От фермата до трапезата“ на Европейския съюз предлага цялостен подход към хранителната система - от производството на земеделската продукция, през преработката, пакетирането, транспорта, до крайното потребление. Това посочи евродепутатът Асим Адемов. Част от целите са намаляването на хранителните отпадъци, щадене на околната среда и гарантиране на качествени храни за европейските граждани. „Тази стратегия предвижда до 2030 г. да се намали до 50 % употребата на химически пестициди, намаляване с 50 % на загубите на хранителни вещества, намаляване на употребата на торове с поне 20 % , както и поне 25 % от земеделските площи да преминат към биологично производство“, обясни той.  

Адемов допълни, че трябва да се въведат отговорни бизнес модели, да се ограничи популяризирането на храни с високо съдържание на мазнини, захар и сол, както и да се насърчи устойчивото опаковане и етикетиране. Според евродепутата, целта за увеличаване на площите с биологично земеделие е твърде амбициозна. Причината е, че страните от Европейския съюз тръгват от различни стартови позиции. „Например към 2018 г. в България под 3 % са площите за биоземеделие. В сравнение с други държави като Австрия, Естония и Швеция там делът на тези площи е над 20 %. Това няма да е постижимо, ако не е икономически оправдано“, поясни той.  Според него, земеделците ще произвеждат биопродукти, ако има гарантиран пазар за тях, затова е нужно да се работи много с потребителите.

Подобно е мнението и на Веселина Ралчева, член на управителния съвет на асоциация "Биопродукти“. Според нея целите на Стратегията са реалистични, но те са в контекста на политика, която много от държавите в Европейския съюз водят вече от години. „Това е един много сложен процес, който изисква много сериозна намеса като политики в земеделието да се промени това индустриално едро земеделие, което особено характерно за страни като България и Румъния. От друга страна действително да се постигне една справедливост по веригата, така че да бъдат удовлетворени производителите и потребителите, които да получат една чиста и здравословна храна на достъпна цена“, коментира тя.

Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Камено става част от стратегическата визия за туризма

Община Камено е включена в стратегическата визия на Министерството на туризма за развитие на Южното Черноморие като туристическа дестинация с акцент върху културното наследство. Това стана ясно при посещението на министъра на туризма Мирослав Боршош в района, където той разгледа средновековния град Русокастро – обект с национално значение. Започна..

публикувано на 07.08.25 в 14:30

5 институции проверяват обекти в Созопол, затвориха пицария без категоризация

Заведение, което работи без категоризация, констатираха контролните органи при масова проверка в Созопол. Представители на пет институции - на Министерството на туризма, Комисията за защита на потребителите, Икономическа полиция, Регионалната здравна инспекция, Националната агенция за приходите и Община Созопол участват в съвместна акция за..

публикувано на 07.08.25 в 14:00

Кабинетът създаде държавно дружество "Магазин за хората"

Правителството създаде държавно дружество "Магазин за хората". Разпореждането за образуването му беше взето на днешното заседание на кабинета. Дружеството "Магазин за хората" ще осъществява търговия с хранителни и промишлени стоки. Държавните магазини ще предлагат с приоритет продукти от първа необходимост на български производители. Целта на..

публикувано на 06.08.25 в 13:00
Архив

Заради шарка по овцете и козите свикват епизоотичните комисии в Сливенско

В област Сливен и съседните области няма установени огнища на шарка по овцете и козите, но се въвеждат мерки за ограничаване на разпространението на заболяването. Това  е решено на заседание на Областна епизоотична комисия. Една от мерките е забрана за изкупуването на мляко от област Пловдив, за което са уведомени сливенските преработвателни..

публикувано на 06.08.25 в 08:14

Ще развиват туристическия потенциал на община Средец

Министърът на туризма Мирослав Боршош посети археологическия резерват "Деултум " в село Дебелт, който е един от най-значимите обекти в община Средец. По време на срещата с кмета на общината инж. Иван Кичев и местни власти, министър Боршош подчерта важността на развитието на общини с туристически потенциал, които все още не са активно представени на..

публикувано на 05.08.25 в 17:15

Summer Bright Awards отличи в Несебър бизнес, туризъм и култура

Старият Несебър стана домакин на церемонията Summer Bright Awards 2025, която събра представители на българския бизнес, туризъм и култура. Българското национално радио бе основен медиен партньор на събитието, а сред официалните гости присъства генералният директор на БНР Милен Митев. Церемонията се проведе на борда на 85-футова яхта и отличи..

публикувано на 04.08.25 в 17:00

Спад в предлагането на работа

Предложенията за работа във всички сектори през юли намаляват, показва анализът на водещата платформа за онлайн обяви в страната. Според данните от месечния анализ, през юли се отчита спад с 12% или над 5000 работни места по-малко в сравнение с юни. Продължава да се регистрира спад на предложенията за работа и на годишна база, като през юли той е 7%..

публикувано на 04.08.25 в 16:00