ЕК представи пакет от предложения, с цел намаляване емисиите от парникови газове с повече от 50% до 2030-та година. Една от мерките е свързана с адаптирането на домовете и сгради за по-екологично бъдеще и в изпълнение на Европейския зелен пакт.
С подобрената директива за енергийна ефективност ще се въведе индикативен принос на държавите-членки, на ниво ЕС. Това коментира Драгомир Цанев, изп. директор на Центъра за енергийна ефективност:
„Европейската комисия активизира изключително много действията си по отношение обновяването на сградния фонд и подготовката му за амбициозните климатични цели, както до 2030 г., така и в по-дългосрочен период до 2050 година. Миналият месец влезе в сила Европейският климатичен закон, който постави юридическото изискване да имаме нулеви въглеродни емисии. Сградният сектор е един от най-големите генератори на тези емисии. затова дейностите са насочени предимно към него. Сградният сектор влезе и в европейската система за търговия с емисии, което е много ясен сигнал за инвеститорите, че развитието в тази сфера тепърва предстои. Нашите политики все още сякаш изостават, както на национално равнище, така и на общинско. Тази година очакваме нещо много важно, което ще промени практиката в сградния сектор като цяло, а това е поставянето на задължителни изисквания за енергийна ефективност и стандарти за постигане на тези спестявания при обновяването на сгради.
В България все още се работи със стандарти, които са доста стари и не отговарят на съвременните тенденции. На всички ни е известно, че обновяваме сградите си до енергиен клас „С“, който е далеч от разходно оптималните нива. У нас все още не е влязло в сила изискването за строителство на почти нулево енергийни сгради при всяко ново строителство. нещо, което по директива трябваше да факт, но все още не е отразено в нашата подзаконова нормативна уредба. Неща, които колкото и да ги отлагаме, по-добре да ги възприемем, а не да се противопоставяме. България е във фактическо нарушение на директивата за енергийните характеристики, защото тази дефиниция за почти нулево енергийна сграда, макар и съществуваща само на хартия, не е все още част нито от Закона за устройство на територията, който постановява минималните изисквания чрез Наредба 7, нито част от Закона за енергийната ефективност. Затова проектанти и инвеститори не са длъжни да се съобразяват с нея. Това е нещо, породено и от липсата на добри практики. Трябваше още от 2010 година, когато знаехме за това изискване да се опитаме да подтикнем както публичните, така и частните инвеститори да демонстрират ползите от този вид строителство.
В България сме ограничени и от по-ниските ни доходи в сравнение с останалите държави от Европейския съюз. Причината е, че доходита се част от уравнението, когато говорим ча инвестиции в сградния сектор. Няма как да не сме ограничени от по-ниските си доходи, но ако се замислим в малко по-дългосрочен план, спестяванията в рамките на жизнения цикъл сградата или на проекта за сградно обновяване ще генерираме, те ще ни дадат този допълнителен финансов ресурс, който ще ни позволи да постигнем по-високи критерии и в крайна сметка по-добро качество“, посочи още експертът.
Безработни и заети могат да се включат в обучения на Бюрото по труда в Бургас за професионална квалификация и дигитални компетентности. Обученията са финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост и Програмата за развитие на човешките ресурси. "Придобива се първо, второ, трето и четвърто ниво, които лицата могат след завършване..
За изхвърляне на строителни отпадъци в дерето на р. Черна алармираха от община Царево. Снимки показват дървен материал и битови боклуци в коритото на реката. Това е опасно, подчертават от общината и се заканват да налагат строги санкции за нерегламентираното замърсяване. Призоваваме жителите, гостите и собствениците на тежка техника да..
Възстановяването на селата Воден и Крайново, които пострадаха при пожарите миналото лято продължава. Продължава и изграждането на нови къщи на останалите без дом семейства. Близо 40 къщи бяха засегнати при пожарите през юли. 13 от тях са единствен дом за семействата, които ги обитават. Именно тяхното възстановяване се превърна в приоритет за..
Радослав Петков е на 35 години от Бургас. Завършва ВВМУ „Никола Йонков Вапцаров“ във Варна, след което става част от екипаж на кораб. Животът му обаче се променя в края на миналата година, когато научава най-лошото – за да живее, трябва да му се направи бъбречна трансплантация . Знаейки, че кандидатите за тази процедура в повечето случаи не..
Общинският съвет обяви конкурс за нов обществен посредник на Бургас. Срокът за подаване на документи е до 7 февруари. Мандатът на настоящия омбудман Тодор Стамболиев изтече. Той е на поста от 2017 година, като бе преизбран отново през 2021-ва. Интервюто с допуснатите кандидати ще се състои на 14 февруари. Ще се оценяват познанията им в..
Повишава се възрастта за сключване на брак, отчете психологът Михаела Джоргова. При жените средната възраст за женене е 30 години, а при мъжете – 33. Младите хора предпочитат да съжителстват заедно, отколкото да се обвържат, посочи тя: „Младите хора са предимно ориентирани към личностно развитие, кариера, осигуряване на финанси. За тях бракът..
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на християнството..
Община Бургас за пореден път ще поиска собствеността върху терен в к-с „Възраждане“, съобщават от администрацията. Имотът се намира на ъгъла на улиците..
Бургас почете паметта на жертвите на комунистическия режим. Представители на обществени и политически организации отдадоха почит към..
Денят на лозарите и винарите Трифон Зарезан ще бъде отбелязан с празнична програма в община Елхово. Ще бъдат наградени победителите в конкурса за най-добро..