Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адаптираме домовете и сградите за по-екологично бъдеще

2
Програма за енергийна ефективност в Бургас
Снимка: БНР Бургас


ЕК представи пакет от предложения, с цел намаляване емисиите от парникови газове с повече от 50%  до 2030-та година. Една от мерките е свързана с адаптирането на домовете и сгради за по-екологично бъдеще и в изпълнение на Европейския зелен пакт.
С подобрената директива за енергийна ефективност ще се въведе индикативен принос на държавите-членки, на ниво ЕС. Това коментира Драгомир Цанев, изп. директор на Центъра за енергийна ефективност:

„Европейската комисия активизира изключително много действията си по отношение обновяването на сградния фонд и подготовката му за амбициозните климатични цели, както до 2030 г., така и в по-дългосрочен период до 2050 година. Миналият месец влезе в сила Европейският климатичен закон, който постави юридическото изискване да имаме нулеви въглеродни емисии. Сградният сектор е един от най-големите генератори на тези емисии. затова дейностите са насочени предимно към него.
Сградният сектор влезе и в европейската система за търговия с емисии, което е много ясен сигнал за инвеститорите, че развитието в тази сфера тепърва предстои. Нашите политики все още сякаш изостават, както на национално равнище, така и на общинско. Тази година очакваме нещо много важно, което ще промени практиката в сградния сектор като цяло, а това е поставянето на задължителни изисквания за енергийна ефективност и стандарти за постигане на тези спестявания при обновяването на сгради.


В България все още се работи със стандарти, които са доста стари и не отговарят на съвременните тенденции. На всички ни е известно, че обновяваме сградите си до енергиен клас „С“, който е далеч от разходно оптималните нива. У нас все още не е влязло в сила изискването за строителство на почти нулево енергийни сгради при всяко ново строителство. нещо, което по директива трябваше да факт, но все още не е отразено в нашата подзаконова нормативна уредба.  Неща, които колкото и да ги отлагаме, по-добре да ги възприемем, а не да се противопоставяме.  България е във фактическо нарушение на директивата за енергийните характеристики, защото тази дефиниция за почти нулево енергийна сграда, макар и съществуваща само на хартия, не е все още част нито от Закона за устройство на територията, който постановява минималните изисквания чрез Наредба 7, нито част от Закона за енергийната ефективност. Затова проектанти и инвеститори не са длъжни да се съобразяват с нея. Това е нещо,  породено и от липсата на добри практики. Трябваше още от 2010 година, когато знаехме за това изискване да се опитаме да подтикнем както публичните, така и частните инвеститори да демонстрират ползите от този вид строителство.

В България сме ограничени и от по-ниските ни доходи в сравнение с останалите държави от Европейския съюз. Причината е, че доходита се част от  уравнението, когато говорим ча инвестиции в сградния сектор. Няма как да не сме ограничени от по-ниските си доходи, но ако се замислим в малко по-дългосрочен план, спестяванията в рамките на жизнения цикъл сградата или на проекта за сградно обновяване ще генерираме, те ще ни дадат този допълнителен финансов ресурс, който ще ни позволи да постигнем по-високи критерии и в крайна сметка по-добро качество“, посочи още експертът.


Има ли предпочитания за иновации в жилището, което купуват в момента клиентите, обясни Диана Иванова, управител на агенция за недвижими имоти:

„Малко са сградите, които предлагат по-интересна иновация, свързана с екосистемите, но това е пътят, който ще следва оттук нататък в новото строителство. Клиентите задават въпроси и проявяват интерес, когато им се предложи имот с такива възможности. Все още не можем да кажем, че това е някаква силна мотивация за купувачите. Самата висока активност на пазара показва, че им е по-важно да купят жилище и голяма част от хората не обръщат внимание на подобен тип екстри, които със сигурност завишават цената на имота. Все пак говорим за друг вид строителство, то е по-скъпо като изпълнение“, допълни Иванова.

#РестартирайЕвропа


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проходими при зимни условия остават пътищата в Бургаско

Отпада ограничението за движение на тежкотоварни автомобили над 12 т по пътя Омуртаг–Котел в участъка Котел – Тича. Това съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура".  Пътищата в цялата община Карнобат са проходими при зимни условия. Автомобилите трябва да са оборудвани с всичко необходими за тях, каза за БНР Бургас заместник-кметът Стефка..

публикувано на 18.02.25 в 16:41

Милена Николова: Нужен е комплексен подход към грижите за здравето на децата

Консултативният съвет за национална сигурност заседава днес заради рисковете и заплахите, произтичащи от разпространението на наркотици и опиати сред подрастващите и от злоупотребата с тях. Заседанието беше свикано от президента Румен Радев месец след смъртта на 14-годишно момче, което падна от високо след употреба на вейп с наркотично вещество...

обновено на 18.02.25 в 16:34

Неучебни са 18 и 19 февруари в община Котел

Община Котел обяви 18 и 19 февруари за неучебни, заради падналия сняг и трудното придвижване по пътищата. Учебният процес няма да бъде прекъснат само на Националното училище по фолклорни изкуства "Филип Кутев", защото на учениците не се налага да пътуват тъй-като живеят в общежитие.  Във всички останали общини в Сливенска област учебният процес..

публикувано на 18.02.25 в 16:30

БДЖ започва въвеждане в експлоатация на автоматите за продажба на билети

„БДЖ-Пътнически превози“ ЕООД официално въвежда в експлоатация автоматите за продажба на билети, които ще осигурят по-бърз начин за закупуване на хартиени превозни документи. Разработката на софтуера за автоматите е дело на „Информационно обслужване“ АД, като част от цялостното надграждане на Системата за билетоиздаване и резервация. Първите..

публикувано на 18.02.25 в 16:15

2 лева за синя и зелена зона в Бургас - дебати преди сесията

Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари.  Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..

публикувано на 18.02.25 в 15:04

Ученици на НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ с два концерта в Бургас

Национално училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ ще представи учениците стипендианти на Министерство на културата за учебната 2024/2025 година. Едногодишните стипендии се присъждат на даровити деца за спечелени призови места на национални и международни конкурси. Жителите и гостите на Бургас ще имат възможност да се..

публикувано на 18.02.25 в 14:30

Покритието на мобилните оператори остава лошо в крайграничната община Болярово

Въпреки многобройните сигнали до мобилните оператори за неравномерно и липсващо покритие в крайграничната община Болярово, качеството на остава незадоволително. Лошите интернет връзки затрудняват и административното обслужване в района. Проблемът с покритието в крайните райони остава нерешен през годините. В почти всички крайгранични села сигналът..

публикувано на 18.02.25 в 14:00