Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родители се обявяват срещу онлайн обучението

Снимка: БГНЕС




Родители  се обявяват срещу онлайн обучението, в новосъздадено обединение „Да запазим училището като средище за децата“. За два дни са се включили в групата в социална мрежа 2500 души. 
В писмо до държавните институции  родителите искат присъствено начало на учебната година, в противен случай ще има протести. Това обясни за БНР Бургас Магдалена Абаджиева, инициатор на групата:


"Избрахме това име „Да запазим училището като средище за децата“, защото лично за мен обстановката е много важна за развитието на децата. Ние сме извървели много дълъг път, за да стигнем днес дотук да имаме сгради, в които децата да прекрачват прага на класните стаи, процес на цивилизация. Наши възрожденци, мислители, общественици, които са работили още през XIX век това да се случи. Първото светско училище е било открито от Найден Геров в Копривщица. Това се забравя, с лека ръка се загърбват всичките тези години, които сме изминали, за да доведем децата си до класните стаи. Това лично мен много ме разгневи. До момента, само за два дни от създаването на групата сме вече 2500 души, категорично заявявам, че сме в пъти повече. Много колеги, българисти, преподаватели, учители и родители ни подкрепят. Като езиковед и доктор по филология за мен, като човек, който се занимава от години с опазването на българския език е важно да се запази връзката между децата, книгите и писането на ръка. Работили сме много в тази посока, да ограмотяваме децата, че още преди компютрите, клавиатурите и тези устройства, нашите книжовници са преписвали книги на ръка. Важно е това да продължи, самите деца да пишат, да държат писалките в ръцете си, защото неприсъствието им в клас, нарушеният ритъм на общуване, на човешката мисъл и писане ограничава много умствените способности на децата. Запасът от думи се намалява. Не могат да структурират изречения и не могат да изразяват своите чувства и желания. Ограничава се художественото мислене и въображението на децата. Те трябва да имат обстановка, която припознават като своя, да разговарят по коридорите в училище в междучасията, да имат тяхната среда на общуване, също загърбването на часовете по изкуства. Музиката и рисуването изобщо не съществуват, което е огромен спад за културното развитие като цяло на нашето общество.  Физкултурата, физическото състояние на децата, те са с много лоши показатели като физическо състояние. Къде отидоха  онези нормативи, които ние покривахме по бягане, висок скок и т.н. Дете, което не се движи по цял ден какво здраве ще има, и никой не мисли какво ще се случи с децата, които са затворени по домовете си като затворници. Психическото състояние също трябва да се има предвид, защото децата са пред нервен срив, аз съм родител на дете, което миналата година беше в 7 клас.  Знам какво беше да се подготвим за матурите. На 14 години казва моето дете, че не иска да живее по този начин ограничено, то иска да се види със съучениците си.", обясни още Магдалена Абаджиева. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НСА "Васил Левски" представя специалностите си пред ученици в Сливен

Във връзка с кандидатстудентската кампания на Националната спортна академия „Васил Левски“, в Сливен ще бъдат представени възможностите за продължаване на образованието в НСА и реализация след това. Днес в зала „Васил Левски“ от 14 часа екип от Академията ще представи специалностите, бакалавърските и магистърските програми в трите факултета -..

публикувано на 08.04.25 в 09:30

Дни на отворени врати към Общинската програма за ранно чуждоезиково обучение

През учебната 2024/2025 г. Центърът за подкрепа на личностното развитие-Бургас отбелязва 30 години от създаването си и 10 години от стартирането на Програмата за ранно чуждоезиково обучение на Община Бургас.  По програмата хиляди деца и ученици от Община Бургас са обучавани по английски език, а обучението е провеждано от десетки учители – щатни и..

публикувано на 07.04.25 в 13:30

Започва Седмицата на гората

От днес започва Седмицата на гората. По традиция тя включва множество инициативи, повечето насочени към младите хора. Тази година се навършват 100 години от обявяването и отбелязването й, каза Кирил Петков, директор Държавно горско стопанство -Бургас, едно от 13-те в региона. ДГС е подготвило над 150 фиданки от различни горско-дървесни видове, които..

публикувано на 07.04.25 в 09:10

Да се намалят ли дните за отсъствие на ученици по домашни причини?

От Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" предлагат отсъствията на ученици по домашни причини, които преди година бяха увеличени от 10 на 15 по настояване на родители - да бъдат намалени до 7-8, за да се увеличи ефективното учебно време на българските ученици. Пред "Хоризонт" Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование", обоснова..

публикувано на 04.04.25 в 10:30

По-лесно ли ще е на малките ученици да оставят телефоните си вкъщи?

След предложението на просветното министерство за пълна забрана на мобилните телефони в училищата, подхванахме темата за или против тази идея. Целта е да се намали екранното време на децата, да се подобри тяхната концентрация и социализация. МОН подготвя законови промени за забрана на мобилните телефони в училище Преди дни, след..

публикувано на 03.04.25 в 08:20

Графичната база в Бургас ще се превърне в Културно-образователен център и музей

Графичната база в Бургас ще се превърне в Културно-образователен център и музей , съобщават от община Бургас. Това ще се случи благодарение на проект, за който Националната художествена академия - филиал Бургас спечели финансиране.  В рамките на проекта се предвижда да се направи цялостен ремонт на сградата – подмяна на покрива и..

публикувано на 01.04.25 в 11:00

За или против телефоните в училище – ябълката на раздора за днешната младеж

За пълна забрана на мобилните телефони в училище се заговори отново в последните дни.  Идеята е на просветното министерство, а целта - да се намали екранното време на учениците и последствията, които има то върху децата, като нарастваща зависимост, намалена концентрация и социална изолация. МОН подготвя законови промени за забрана на..

публикувано на 01.04.25 в 08:45