Домашното лечение с безплатни лекарства на пациенти с коронавирус ще се осъществява от специалисти в Ковид зони в поликлиниките. Преценката се прави въз основа на протокол от здравното министерство, но се чакат още указания.
Освен безплатни лекарства, пациентите с по-леки симптоми на ковид могат да си направят и безплатни изследвания. Д-р Михаил Читаков от ковид зоната в ДКЦ „Ел Масри“ в Бургас коментира:
„От сряда нататък ще бъде ясно. Чакаме инструкции. Досега всичко, което се даваше на пациента трябваше да си го купуват, защото забяването с лекарствата е рисковано“
Тежестта на симптомите са определящи кои пациенти да се насочат към болница и кои за домашно лечение:
„Например треска, кашлица, възпалено гърло, главоболие, мускулни болки, диария също е характерна при Делта варианта. Но нямат задух – това е симптомът. Измерва се сатурацията също – трябва да имат над 94, защото при 92 малко е лоша вече сатурацията“
Средно между 2-6 души на ден минават през ковид зоната в ДКЦ-то. Насочването става от личните лекари, но пациенти идват и по своя преценка.
„Дава се възможност на всички лекари в доболничната помощ да помогнат на джипитата“, допълни д-р Читаков.
Личните лекари могат да насочват пациентите към тях, но няма да се включат пряко в процедурата. Д-р Пламен Панайотов от сдружението на общопрактикуващите лекари в Бургас пояснява:
„Няма да участваме пряко в този процес, освен по телефон, да разпитаме пациента какви симптоми има и ако установим Ковид да го насочим към съответния ковид център, който ще бъде създаден със заповед на министъра. Пациентите ме питат къде са тези Ковид центрове, защото министърът каза, че щял да създаде още. Сега, например като ми звънне пациент от лаборатория и ми каже „тестът ми е положителен“ аз трябва да му кажа да отиде до най-близкия ковид център. Това не можем да го направим все още. Не е работеща тази структура адекватно“
Пациентът вярва на личните лекари и ние няма да останем безучастни в този процес, но искаме повече разяснения, посочи д-р Панайотов.
Повече чуйте в звуковите файлове:За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ съвместно с РЗИ, БМЧК, Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ и БСУ ще проведат различни дейности за повишаване на информираността на младите и хората в повишен риск за начините на предпазване от..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални..