Европейският парламент разглежда предложение, което цели да гарантира, че минималните работни заплати в ЕС осигуряват достойни условия на живот. Минималната работна заплата е най-ниското възнаграждение, което работодателите могат да дадат на служителите си за техния труд.
„Щеше да е хубаво ЕС да ни определи някаква минимална работна заплата, различна от тази, която ни определя нашето правителство, но идеята която съществува в Европейския съюз е не да се определи абсолютна стойност на минималната работна заплата, а да има единна методика, по която да може да се определя. Отделните държави предлагат различни подходи, има и такива, които си пазят техните методики. Трудно е да се ангажира човек с числа, без да рискува да изпадне в популизъм, но във всеки случай тя трябва да гарантира жизненият минимум, който по най-различни начини и институции се изчислява. Би трябвало да е два пъти по-висока от тази, която е в момента. Това е наш стар проблем, защото ние към нашата минимална работна заплата се отнасяме не икономически, а идеологически. Имахме години, в които нейният ръст се подтискаше умишлено дълго време. да си припомним края на 90-те години, когато градиците са отворени, квалифицираната работна ръка отива там, където ѝ плащат достойно.“, е мнението на Димитър Манолов.
Виолета Иванова, от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ обясни, че минималната работна заплата е една административна величина, която се определя от Министерството на труда и социалната политика:
„Разбира се с участието и на социалните партньори. Все още няма механизъм, по който да се определя каква е действителната минимална работна заплата. Всички тези проблеми са разгледани в директивата за адекватно минимално работно заплащане, която ЕС се опитва вече втора година да получи съгласие от всички държави в общността, за да бъде приета и ратифицирана. Условието е, че според тази директива, минималната работна заплата трябва да бъде на два полюса. Единият да бъде 50% от средната работна заплата. Освен това условие, което е приложено в директивата е, че минималното заплащане трябва да има и задължителен тест, който е съотносим към издръжката на живот . Това е т.нар. абсолютен метод на адекватност. Поне още година ще се обсъжда методиката", посочи Виолета Иванова
Нивото на минималното заплащане варира силно в ЕС: най-ниско е то през 2020 г. за хората в България (312 евро), а най-високи - в Люксембург (2 142 евро). Важен фактор в това отношение са различията в разходите за живот в страните от ЕС, се посочва в страницата на ЕП.
#РестартирайЕвропаОстров "Света Анастасия" ще приема гости и през зимата.Причината е проявен интерес от страна на туристи, съобщиха от община Бургас.Първото зимно пътешествие ще бъде на 7 декември. Корабчето ще отпътува в 13,30 часа от Магазия 1. Очаква се най-много хора да посетят острова около коледните и новогодишни празници. Корабчето ще пътува при..
Православната църква почита днес Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол. Започва евтаназия на..
Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни..
Православната църква почита днес Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има..