Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургас се включи към Споразумението за зелени градове

Бургас се присъедини към семейството на зелените градове. Споразумението беше подписано на специална церемония в Брюксел от зам.-кмета по стратегическо развитие и екология, дигитализация и адаптация към промените на климата Весна Балтина. Така Бургас стана първият български град, който се присъедини към други 72 европейски града, за които опазването на околната среда е приоритет.

Споразумението за зелен град е движение на европейските градове, ангажирано с опазването на природата. То обединява кметове и ръководители на местните власти в цяла Европа около една обща визия за бъдещето на градските райони, съгласно която до 2030 г.: Градовете ще бъдат привлекателни места за живеене и ще насърчават здравето и благосъстоянието на гражданите.

Водещ приоритет за градовете от голямото зелено семейство е значително подобряване на качеството на въздуха. 

Церемонията беше открита от г-н Виргиниюс Синкявичус, комисар по околна среда, океани и рибарство. Той подчерта, че макар и Европа да е направила голям напредък в подобряването на околната среда, замърсяването продължава да е предизвикателство, което не само води до икономически загуби, а и до загуба на човешки живот. Според комисаря, един на всеки 8 случая на преждевременна смърт е в резултат от замърсяването на околната среда.

„В Европейската комисия знаем, че за да предотвратим това, се изисква голяма отдаденост. В настоящата реалност на нарастваща урбанизация, градовете са ключови в създаването на закони и политики, които да ни приближат всички нас към нулево замърсяване.“, каза Виргиниюс Синкявичус.


С присъединяването си към споразумението, Бургас потвърждава амбицията си да подобри качеството на въздуха и водите, да намали шумовото замърсяване, да насърчава кръговата икономика чрез повторното оползотворяване и намаляване на отпадъците, както и към опазването на впечатляващото биоразнообразие в града и региона.

„Трудно, но много вълнуващо предизвикателство стои пред нас. Природата е необходимо отново да бъде поставена на първо място. За целта трябва всеки глас, всяко решение да бъде чуто, всички заедно—граждани, местни и европейски структури—да работим, за да направим нашия свят по-здравословен и по-хубав за нас и за бъдещите поколения.“, каза по време на церемонията Весна Балтина.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Сливен предстои анкетно проучване за ползването на интернет в домакинствата

В Сливенска област  предстои да бъде направено анкетно изследване на тема „Използване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от лицата през 2025 година“, съобщават от Териториалното статистическо бюро. Изследването се провежда във всички държави-членки на Европейския съюз по обща методология в периода  април - юни.  В..

публикувано на 03.04.25 в 14:00

В Айтос ще поставят паметна плоча с барелеф на полк. Кирил Димитров

Паметна плоча с барелеф на полк. Кирил Христов Димитров ще бъде поставена върху сградата на Военен клуб в Айтос. Предложението на Инициативния комитет „Войнска памет“ – Айтос е подкрепено единодушно от  Областната комисия „Военни паметници“ към областния управител на Бургас.  Полковник Димитров е роден в Айтос в занаятчийско семейство. Бил е герой от..

публикувано на 03.04.25 в 13:30

Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за година

Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за една година . Това посочи пред БНР Ирина Генова, собственик на фирма за недвижими имоти.  Тя обясни и кои са основните причини за този бум. "Повишеното търсене.  Хората имат пари в себе си. Страхуват се, че при приемането на еврото цените ще се повишат още. Искат да..

публикувано на 03.04.25 в 12:00

Заплатите в държавните психиатрии се увеличават с 50% от 1 май

Заплатите на работещите в държавните психиатрични болници у нас ще бъдат увеличени с 50% от 1 май тази година.  Това реши парламентарната здравна комисия, като възложи на министрите на финансите и на здравеопазването да предприемат нужните действия за осигуряване на средства в размер на 12,5 млн. лева. Здравното министерство се опитва да осигури..

публикувано на 03.04.25 в 10:30

Ще затварят поетапно части от "Трапезица" заради ремонт на пасарелката

Временна организация на движението по  кръговото кръстовище „Трапезица“ се въвежда от днес (3 април) до 10 април, съобщават от община Бургас.  Причината е предстоящи ремонтни дейности по пасарелката на кръстовището.  За разполагането на строителната механизация ще се наложи поетапно да се затварят за движение пътните ленти.

обновено на 03.04.25 в 08:42

Паркингът на "Парк Арена" става платен след третия час

От 7 април, понеделник, престоят на паркинга на спортен комплекс „Парк Арена ОЗК“ /от страната на ул. „Даме Груев“/ ще бъде безплатен при престой до 3 часа. Над 3 часа престой ще се заплаща по 1.10 лв. на час.  Промяната е свързана с решение на местния парламент за изменение в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на..

публикувано на 02.04.25 в 18:00

Проектът за остров "Св. Кирик и Юлита" край Созопол - идеи има, но пари няма

Концепция за създаването на Център на черноморските цивилизации и изкуствата на остров "Св. Кирик и Юлита" обсъждаха в Созопол. Според вицепрезидента Илияна Йотова, която участва в срещата, институциите бездействат относно реализацията на проекта. Укор към държавата изрази и кметът на Созопол Тихомир Янакиев.  "Правим концепции, правим срещи,..

публикувано на 02.04.25 в 14:30