Ценна находка откриха археолозите при проучването на средновековната крепост Русокастро. Намерен е добре запазен керамичен съд с изображение на барс – снежен леопард, животно, което е било държавен символ на Волжка България.
Изображението е върху голямо блюдо, изпълнено е в техниката сграфито и барсът е изключително детайлно представен, съобщи ръководителят на разкопките и директор на РИМ - Бургас Милен Николов:
„ Художникът е бил наистина невероятен! Фигурата е дълга 16 и висока 14 см. Рисунакът е съвършен, всяка една гънка по гривата, муцуната, петната по тялото, лапите всичко се вижда. В самия съд не се вижда нищо друго освен това изображение, то просто грабва погледа. Чинията е пракрасно запазена, просто невероятен шанс. Плакахме когато я открихме!“
Находката се датира от от третата четвърт на 14 век. Археолозите не изключват това да е и местно производство, защото глината от която е направен с варовикови примеси, което е характерно за нашите земи.
Без съмнение, новооткритата находка е от световна величина.
Първоначално археолозите, проучващи средновековния град, са приели, че изображението е на т.нар. „леопардов лъв“. Тези образи са характерни за сграфито-съдовете от Византия; подобен е открит и в царската цитадела в Царевец, във Велико Търново. Те представляват изображения на лъвове, но с петна като на леопарди. Все пак, благодарение на мнението на проф. д. изк. Константин Тотев – дългогодишен консултант на археологическия екип и тесен специалист по средновековно приложно изкуство, те са ревизирали становището си в полза на барс.
Барс е изобразен и върху щита на Калояновия пръстен, принадлежал на висш аристократ от семейството на Асеневци, но който вероятно няма нищо общо със самия цар Калоян. Този пръстен е световно известен и поради факта, че върху него е изобразено именно това свещено животно.
Все пак най-близко като аналог е едно изображение на барс върху оловен печат на цар Симеон Велики, от началото на Х в., което забеляза българският нумизмат Васил Мутафов, който е и част от проучвателския екип. Днес печатът се съхранява в частна колекция в САЩ.
Барсът е животно, което е легендарно и е емблема на някои от народите от Централна Азия. Той живее в най-високите планини на Средна Азия – Алтай, Хиндукуш, Хималаите, Иранското плато. Изобразен е и върху герба на съвременната Република Татарстан.
Барсът е бил и държавен символ на великата Волжско-Камска България.
Все пак е възможно барсът като образ да навлиза и от западните държави. Благодарение на кръстоносните походи френските, италианските и британските рицари са възприели това животно като хералдически символ.
Проучванията и в трите посоки – византийска, източна и западна, продължават.
Археолозите, проучващи средновековния град Русокастро, припомнят, че и друга голяма котка – лъвът, е символ на Царство България от времето на цар Иван Шишман. Нещо повече, изправен лъв има върху една емисия монети на този български владетел, а златни висулки с изображение на трите царски лъва са открити и при разкопките на хълма Трапезица в средновековната българска столица.
При проучванията на средновековния град Русокастро е открита и медна пластина с изображение на разярен лъв, който тепърва ще се анализира и ще се представи пред публика. Намерени са и два средновековни шлема, които също се реставрират.
Археологическите проучвания тук продължават, те са финансирани от Община Камено и Министерството на културата.
Много любов, сватби и щастливи семeйни двойки ще ни донесе 2025-та година. Прогнозата е на астролога Светлана Тилкова – Алена. Родените през септември ще успяват, а родените на 9-то число ще са галениците на съдбата през годината. В годината на Марс, каквато е 2025-а трябват да внимават огнените зодии - Овен, Лъв и Стрелец. "Тази година..
Куба остава в сърцето ми, аз се влюбих в този танцуващ, пеещ и свирещ народ. Това разказа дни след завръщането си от страната кореспондентът на БНР в Бургас Даниела Костадинова. Там я отвежда любовта й към Хемингуей, който е пребивавал 20 години в Куба: " Тази страна е приютила един от любимите ми писатели. Той е живял в прекрасно..
Коледарите от село Равда, община Несебър вече 14 години правят Добро. Освен че предават и пазят традицията по своя инициатива и без ничия помощ, момчетата винаги даряват събраната сума от коледуването си на семейства с болни деца. Едно от тях е сем. Узунови. Техният син Николай е на 24 години и е с мускулна дистрофия. Заболяването е..
Пламена Тонева е доброволец в инициативата "Бъди човек - Айтос". Тази година чрез кампанията "Подари коледна вечеря на пенсионер в нужда" бяха събрани близо 9 хиляди лева. С тях са закупени хранителни продукти за самотни възрастни хора в града и общината. Пламена е ученичка от 11 клас в СУ "Никола Й. Вапцаров". Тя участва в случването на..
Дядо Коледа изненада и обитателите на бургаския зоопарк. Те получиха подаръци от белобрадия старец, който отдели от времето си и поигра с тях. В първия ден на Рождество Христово посетителите се включиха и в зооконкурса, организиран от „Зоопарк Бургас“.
Спасение е да носиш името на Христос, сподели за БНР Бургас Христо Мутафчиев. Той гостува в медията по повод пиесата „Пратката“. В нея той ще играе една от главните роли, премиерата ще бъде на 21-ви януари. Разказвали са ми,че майка ми е искала да ме кръсти Росен: " Росен Мутафчиев?! Не звучи някак си сериозно.Понеже дядо ми се казваше..
Две носии от фонда на Регионалният исторически музей в Бургас са включени в календара „ Девойко, мари хубава“ за 2025 година. Той е издание на фондация „Български корени“. В него са представени фолклорни женски облекла, съхранявани в експозициите и фондовете на българските музеи и частни колекции. Сред тях има празничните женски,..
Много любов, сватби и щастливи семeйни двойки ще ни донесе 2025-та година. Прогнозата е на астролога Светлана Тилкова – Алена. Родените през септември..