Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кога Ахелой ще има централен плаж?

3
Изграждането на 9 буни предвижда проектът представен от инж. Михаил Кондакчиев



Проектът за втория етап от брегоукрепването на Ахелой е получил одобрението на регионалното министерство и дори е бил избран изпълнител. Той е на стойност 5 милиона лева, но в момента по него развитие няма, съобщиха от Община Поморие. Проблемът бе поставен на среща по инициатива на местните жители в читалището. 

Липсата на плажна ивица на основния бряг на Ахелой е главната пречка градът да развива туризъм. Това показва допитване до местните жители във фейсбук групата "Заедно за Ахелой":

"Брегоукрепването, съответното липсата на плаж, е най-важният проблем и то отдавна. Напоследък няма никаква информация по въпроса, надяваме се да разберем нещо съществено и ново."

Буните са изключително държавна собственост, припомни кметът на Поморие Иван Алексиев:

"За да възстановим буните държавата трябва да осигури финансиране. Казаха-направете проект-направихме, внесете го в МРРБ-внесохме го." 

Надяваме се на стабилно правителство, за да върнем отново проекта на масата, добави експертът от администрацията инженер Михаил Кондакчиев и поясни:

"Той обхваща територията от "Марина кейп" до новия хотел приблизително. Вълноломите са 9-четири в нашия залив и пет пред къмпинг "Ахелой" Предвиждахме подпиране на брега, отвеждане на алейните води от съществуващия път. Основната цел беше и е изграждайки ги, там да се образува пясъчна ивица. Резултатът ще е приличен, но дали ивицата ще е 10 или 30 метра, не мога да кажа."

Лошата новина според Кондакчиев е, че след направени изследвания се оказва, че в залива на Ахелой пясък няма. Не е установена конкретна причина, според експертите глобалните климатични промени влияят на процесите:

"Пясъците в залива идват от север на юг. Изграденото пристанище в композиция с другите две съоръжения, също възпрепятства пясъконаноса. Пристанището не е отворено, няма филтрация, оттам забавя завъртането. Трябва да отворим пристанището, за да се възстанови циркулацията.“

Нетърпима миризма от тласкателя на канално-помпенатата станция за живеещите на няколко улици в Ахелой бе другата гореща тема на срещата. От общината бяха категорични, че решаването на проблема е от компетенцията на ВиК. Поставен бе и въпросът за липсата на канализация в квартал 33. 


Повече чуйте в прикачения файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас се инвестира в имоти, които се отдават за нощувки

Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..

публикувано на 18.02.25 в 13:43

Област Сливен е на 17-то място по БВП в страната

По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната.  В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..

публикувано на 18.02.25 в 08:00

Област Бургас е на 8-мо място по БВП на човек от населението през 2023

Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..

публикувано на 17.02.25 в 17:30

Няма да има преосмисляне на ДДС-то за ресторантьорите

Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..

обновено на 17.02.25 в 16:45

Втори бойкот срещу търговските вериги на 20 февруари

Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..

публикувано на 17.02.25 в 13:00

Габриела Руменова: Намаляването на количеството в опаковките заблуждава потребителите

Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..

публикувано на 16.02.25 в 08:16
Теменужка Петкова

Петкова: 28.8% е бил спадът в оборотите на големите вериги в деня на бойкота

С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..

публикувано на 15.02.25 в 12:56