Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радовеста Стюърт, директор на ОП"Туризъм"

Успешен и интересен туристически сезон в Бургас през това лято

Остров "Св Анастасия" с рекорд, посетили са го над 35 хиляди туристи

Радовеста Стюърт, директор на ОП "Туризъм" (архив)
Снимка: БНР Бургас

Над 35 000 туристи са посетили остров Света Анастасия тази година. Това коментира в ефира на БНР Бургас Радовеста Стюърт, директор на общинското предприятие „Туризъм“.

"Тези посещения са реализирани в един много кратък период от време. Продължаваме да пътуваме. В следващите месеци продължаваме да предлагаме екскурзия до Острова с новия катамаран "Бургус"."

Стюърт припомня, че комплекс "Ченгене скеле" също е отворен за посещение от края на август. 

"Започнахме да посрещаме и първите, които искат да реализират своите събития в залата. В момента оперираме малко над нашия капацитет. Всички, които не са успели да се насладят на мястото, поради много хора там, ще имат тази възможност през есента. Тогава е и времето на черноморската риба, времето на рибарите. Ще се опитаме да правим и уикенд събития, които да представят местните рецепти, местните познания на рибарите, техните практики."

Благодарение на проекта "Силата на водата" туристическият обект Акве Калиде разкрива най-древната история на Бургас.  Стюърт издава, че всички посетители на това място скоро ще бъдат приятно изненадани от нова атракция.

Според нея, тази година много от туристите са избрали Бургас и за по-дълъг престой. 

"Това го наблюдавахме в хотелите от по-горен клас. Там виждаме, че хора остават за седмица, възползват се от плажа. Разбират, че съотношението качество-цена в Бургас е наистина по-високото от колкото в малките населени места. Уикенд туризмът е силен и това лято, защото най-много туристи идват от страната." 

Успешен е сезон 2021 година според директора на общинското предприятие „Туризъм“.

"Българският турист избра родното Черноморие.  Той е и най-добрият за нас - той потребява, той познава менюто. Той е дошъл, за да си изкара добре, познавайки дестинацията и се наслаждава. 85% от посетителите на Острова бяха българи."


„Зелен уикенд“ предстои в Бургас, припомня Радовеста Стюърт и допълва, че за организацията му са разчитали на организациите, които се занимават с езера в региона. 

"Всеки предложи по нещо, което надявам се да привлече много хора. Ще има наблюдение на фламинго и  други интересни видове на Атанасовското езеро. На езерото "Вая" има един туристически комплекс, еко парк. Там предлагат и езда с кончета, паркът е доста голям за прекарване на един ден сред природата. В местността "Пода" се събират множество птици, за да поемат своя път на юг. Тези места предлагат един излет сред природата. За тези, които са в града, има интересни лекции, допълнени с културни събития" 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас се инвестира в имоти, които се отдават за нощувки

Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..

публикувано на 18.02.25 в 13:43

Област Сливен е на 17-то място по БВП в страната

По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната.  В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..

публикувано на 18.02.25 в 08:00

Област Бургас е на 8-мо място по БВП на човек от населението през 2023

Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..

публикувано на 17.02.25 в 17:30

Няма да има преосмисляне на ДДС-то за ресторантьорите

Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..

обновено на 17.02.25 в 16:45

Втори бойкот срещу търговските вериги на 20 февруари

Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..

публикувано на 17.02.25 в 13:00

Габриела Руменова: Намаляването на количеството в опаковките заблуждава потребителите

Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..

публикувано на 16.02.25 в 08:16
Теменужка Петкова

Петкова: 28.8% е бил спадът в оборотите на големите вериги в деня на бойкота

С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..

публикувано на 15.02.25 в 12:56