Покачването на цената на газа и на квотите въглеродни емисии са сред причините да се повиши цената на електроенергията и у нас. Процесът трябва да бъде овладян, преди да рефлектира и пряко върху потребителите, посочва експертът Жечо Станков.
Той се случи на два етапа, казва бившият заместник-министър на енергетиката и ексдепутат Жечо Станков. Първият бе само при нас, когато в Европа цените бяха спокойни и нищо не показваше, че главоломно ще започнат да растат. Тогава министерството на енергетиката допусна грешка, че не активира необходимите национални мощности, смята той. И за пример посочва, че от осем блока в ТЕЦ „Марица – изток 2“, реално са работели блок и половина. Това беше поправено и цената се балансира, поясни Станков. След това обаче цената на природния газ на някои места в Европа започна да се покачва главоломно, коментира експертът:
„В България, около 10% от мощностите, които произвеждат електроенергия, са на природен газ. Топлофикациите, чрез когенерация, произвеждат електроенергия. Но има една свързаност, между цената на газа и цената на електроенергията, на общоевропейско ниво. Защото при нас, ако е 10%, в Румъния е 20, в Унгария е 30 и т.н. Има държави, в които над 40-50% от електроенергията се произвежда от газ“, посочи Станков.
Голямо влияние е оказало и повишаването на цените на квотите въглеродни емисии. Това създаде несигурност и у производителите, и в търговците, коментира Станков.
Ако не се справим с тази криза, от 1 януари това ще се отрази вече и директно в сметката на потребителите, не само с повишаването на цените на стоки и услуги, смята Жечо Станков. Това е така, защото в края на годината държавната комисия трябва да вземе решение за цените на тока, водата и топлоенергията. Проблемът може да бъде решен лесно, смята той:
„Трябва да дадем шанс на бизнеса и на гражданите да изградят собствени мощности за производство на електроенергия. Това ще разтовари мрежата. Това ще намали и физическото търсене на електроенергия и по естествен начин цената ще падне. Предвид факта, че сме опростили законодателството и сме намалили административната тежест до 1 мегават, това са 1000 киловата, не е небоходимо строително разрешение. В Плана за възстановяване и устойчивост заложихме средства, които са до 200 000 евро за бизнеса. Което означава, в рамките на 500 киловата, всяко едно предприятие на покрива или в двора си, да си направи собствена инсталирана мощност“, посочи Станков.
Санирането също трябва да продължи, защото и то оказва ефект за по-ниско потребление на електроенергия и оттам – и върху това, което плащат хората, подчерта Жечо Станков. Ако продължа с политиката, ще улесним и това една фирма да може да продава на друга електроенергия, ако има в излишък, посочи той. Притеснителното е, че дори сега да бъде изпратен плана за възстановяване в Брюксел, парите от него може и да не дойдат до края на годината, коментира още Жечо Станков.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения файл.
България, разположена в центъра на древни цивилизации, предлага впечатляващи исторически забележителности, заобиколени от най-добрите черноморски брегове и заснежени ски курорти от световна класа. На своите компактни 111 000 квадратни километра страната съчетава разнообразие от туристически преживявания. Освен това тя се оформя като все по-достъпна и..
Определен е концесионер на морски плаж „Атанасовска коса“ - част 1, община Бургас. След проведена открита процедура, Министерският съвет упълномощава Министъра на туризма да сключи договор за концесия с „Еспи Агро“ ООД. Концесионерът се задължава за целия срок на договора за концесия от 15 г. да предоставя цена за чадър в размер до 1 лв . с..
Близо пет милиона лева е стойността на проекта за реконструкция на водопроводната мрежа в село Лъка и на поморийския квартал Каменар.Средствата са по ПУДОС. Изграждането на водопроводите ще продължи година, имаме готовност да започнем до края на този месец, обясни кметът на Поморие Иван Алексиев: "Проблемът със загубите на вода е много голям.Това..
Министерството на туризма внесе в Министерския съвет новия пакет документи за одобряване на средствата на хотелиери, осигурили нощувки по Програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила у нас. Кандидатите са по списък №24, в който са включени средствата към хотелиери, държавни, общински и..
Три министерства- Министерството на туризма, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на околната среда и водите, заедно с концесионери и наематели на плажове, дискутираха възможности за справяне с предизвикателствата и опазването на черноморското крайбрежие в ранен етап на подготовка за следващия туристически..
Броят на автомобилите, които ще извършват таксиметрова дейност на територията на Община Созопол следващото лято, отново ще е 130. Решението за лицензите е на Общинския съвет след бурен дебат, на който присъстваха и представители на бранша. Един превозвач да извършва дейност с един автомобил, а браншът да има думата в разпределянето на..
Данъчните ставки за ресторантьорството и за хляба трябва да се върнат на 20%. Причината е, че тези мерки сработиха в помощ на бизнеса, но не и за потребителите, които така и не усетиха намаление на цената на хляба, напротив стойността му се повиши. На бизнеса трябва да се помага през разходната политика на държавния бюджет. Изключение трябва да се..
Близо пет милиона лева е стойността на проекта за реконструкция на водопроводната мрежа в село Лъка и на поморийския квартал Каменар.Средствата са по..
Определен е концесионер на морски плаж „Атанасовска коса“ - част 1, община Бургас. След проведена открита процедура, Министерският съвет упълномощава..
България, разположена в центъра на древни цивилизации, предлага впечатляващи исторически забележителности, заобиколени от най-добрите черноморски брегове и..