Кризата у нас тепърва започва, ръстът на цената на тока ще засегне и потребителите. Това коментира пред БНР-Бургас ексдепутатът и финансов експерт Мика Зайкова.
Като направихме актуализацията в предишния парламент, още нямаше подобна криза с цената на електоенергията, оставихме буфер, който може да послужи в подобна ситуация. Това посочи доайенът от последните две народни събрания Мика Зайкова, която бе в Бургас на среща с актива на „Има такъв народ“. А кризата сега започва, категорична е тя:
„В т. нар. регулирана цена (на електроенергията – б.а.) има два елемента, които не са регулирани. Да, токът, който идва от централата е евтин. Само че, за да дойде от централата до клиентите, минава през мрежата. Тоест – през Електроразпределителните предприятия (ЕРП) и Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Те имат също разходи. Те купуват енергията, тяхната, технологичната, на свободния пазар“, коментира тя.
И какво се случва? Определя се една прогнозна цена за едногодишен период, но купувайки енергията на свободния пазар, те го правят на свободни цени, продължава Мика Зайкова:
„Разликата между прогнозната и тази, която действително са взели като покупка, се влага в следващата регулирана цена. Сега, в момента, прогнозната цена е 131 лв./мегаватчас. Очаква се, усреднено, за целия период, което не го вярвам, сигурно ще е по-скъпо, да стане 253 лв. Това е 193% ръст. И този ръст, целият, ще влезе в т. нар. регулирана цена. Затова, ако някой чака, че в следващия период ще поевтинее, това не е вярно“, посочи тя.
Затова първото нещо, което трябва да се направи в новия парламент, е да се промени законът за енергетиката, смята Мика Зайкова. И още:
„Инфлацията ще расте. И има няколко неща, които биха могли малко да забавят инфлацията. Би трябвало поне стоките от първа необходимост, малката кошница – хляб, мляко, масло, брашно, захар, сирене, това, което и децата ядат, да извадим от държавния резерв част, да го хвърлим на пазара и тогава ще паднат цените“, смята тя.
Друго, което може да се направи, според Мика Зайкова, е да се изтегли плащането на ДДС във времето. Но за това е нужен работещ парламент, посочва тя.
Подробности можете да чуете в прикачения файл.
Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между министър Мирослав Боршош и д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на фирмата концесионер на летищата в Бургас и Варна. На нея е имало представител и на сдружение „Алианс Българско Черноморие“...
Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно управление. Тя добави, че ще бъде запазен дефицитът в размер на 3% от БВП, а еврозоната ще продължава да..
До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2024 г. доходи на физически лица, включително и от трудови правоотношения, са длъжни да представят по електронен път в НАП справки за изплатените суми. В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, освен изплатените през 2024 година облагаеми доходи по трудови правоотношения и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия период..
Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи. Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация...
Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..
По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната. В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..
Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина..
Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между..
По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от..