Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заради зеления сертификат падат спектакли и концерти

Зеленият сертификат удари и културните институции. Ръководителите на театри, кина, музеи и галерии си задават въпроса как ще оцелеят. Проблемът е ниският процент ваксинирани в България, което автоматично води до отлив на публика. В Бургас падат спектакли, връщат се пари от закупени билети.

Градската художествена галерия в Бургас организира откриването на изложби да става на открито в двора, за да може хем да спази новата заповед, хем да събере публика. Да разгледат изложбата обаче ще имат право само притежателите на зелен сертификат. Това според директора Георги Динев е недомислица.

 "Правителството в момента упражнява чист геноцид върху българския народ. Това за мен е фашизъм. Абсолютна забрана на възможността за културно общуване".

В бургаския театър връщат билети и са притеснени как от тук нататък ще правят нови спектакли и ще ходят на турнета. Директорът на културната институция Борислав Чакринов споделя:

 "Как ще се отрази, лошо разбира се. Поне на първо време публиката няма да е толкова много, до там, че може да се наложи някои представления да паднат поради липса на публика".

Трябваше да има буферен период, в който хората да се подготвят, а не всичко да става от днес за утре, коментира организаторът на културни събития в града Маруся Русева. Тя заяви, че подкрепя мерките, но настоящата ситуация е дошла изневиделица.

 "Ето аз във вторник имам театър, половината от хората си върнаха билетите, защото не са ваксинирани и нямат желание да го направят, другата половина казаха ние сме окей, обаче няма как човек да реагира от днес за утре.

Маруся Русева все пак е обнадеждена, че спектаклите през месец ноември ще се състоят. По думите й до тогава има достатъчно време, хората които смятат да се ваксинират да го направят и да получат така необходимия за вход зелен сертификат.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След пожара в "Острицата": Община Бургас форсира преписката за улици и водопровод

След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там.  Тя е окомплектована и внесена от кмета Димитър Николов за разглеждане на заседанието на Общинския съвет на 29 юли.  Подробният устройствен план за улична регулация и последващо изграждане на техническа..

публикувано на 24.07.25 в 15:30

Пожар избухна между язовир Порой и несебърското село Оризаре

Пожар избухна между язовир Порой и несебърското село Оризаре. Горят сухи треви и храсти.  Димът се вижда от далече, защото огънят е обхванал голяма площ и заради вятъра се разпространява бързо.  Не се налага евакуация на жителите на Оризаре, заяви деректорът на РЗПАБ в Бургас старши комисар Николай Николаев.  В 13.36 часа е получено..

публикувано на 24.07.25 в 15:00

Община Царево е домакин на първото морско издание на фестивала за светлинно изкуство LUNAR

Предстои първото морско издание на фестивала за светлинно изкуство LUNAR. Своеобразен домакин е община Царево.  Прожекции и светлинни инсталации ще има от 1 до 4 август в Царево, Лозенец, Ахтопол и Синеморец.  От 2022 г. фестивалът представя над 110 светлинни произведения, създадени от повече от 70 автори от цял свят. Лятното му издание ще..

публикувано на 24.07.25 в 13:05

Пожарът между селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница е загасен

Овладян е големият пожар между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. На място остават 6 противопожарни екипа, работата по пълното ликвидиране на огнищата ще продължи и през следващите няколко дни.  През цялата нощ тежка верижна техника е прокарвала просеки, за да се ограничи пожара от всички страни, уточни директорът на..

публикувано на 24.07.25 в 11:35

Рибен фест от днес в Поморие

Рибен фест  „Поморие“, организиран от Община Поморие и НЧ „Просвета 1888′, започва от днес в курортния град.  Идеята на фестивала е чрез концерти, презентации на рибни ястия, театрални скечове и занимания за най-малките да бъде представена част от живота и занаята на рибарите. Фестивалът се организира за трета поредна година и цели да насърчи..

публикувано на 24.07.25 в 08:30

Тежка техника прави просеки край Камен връх, обстановката остава сложна (ОБНОВЕНА)

Трети ден продължава овладяването на пожара между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. С тежка верижна техника се прокарват просеки, за да се достигне до огнището на пожара. Работата на огнеборците е силно затруднена, заради силния вятър и пресеченият терен. На място и днес ще бъдат 11 противопожарни екипи, горски служители и..

обновено на 24.07.25 в 08:24

Затварят за движение две улици в Бургас заради ВиК ремонт (ОБНОВЕНА)

Във връзка с подмяна на канализационната мрежа по бургаската ул. „Емил Де Лавеле“, от 9 часа днес се въвежда временна организация на движението на автомобили.  Затваря се за превозни средства участъкът от ул. "Георги Шагунов " до ул. "Доктор Нидер". Ограничението ще бъде в сила до 9 август.  Част от ул. „Кавала“ също ще бъде затворена заради ВиК..

обновено на 24.07.25 в 08:12