Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо лицевото разпознаване е причина за дискриминация?

ЕП се противопоставя на масовото наблюдение

Изкуственият интелект е навсякъде около нас. От смарт уредите, които се адаптират към начина ни на потребление, през саморегулиращите се светофари, до гласовите асистенти, които са част от нашия живот.

Но технологиите помагат и за по-бързото разкриване на престъпления. До съвсем скоро разпознаването на лица чрез охранителните камери, можехме да видим само във филмите. Днес изкуственият интелект е неразделна част от работата на разследващите.

Еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон припомни  за трагедията, която се случи през лятото в Дания. Тогава беше убит журналист.

„Това беше атака срещу нашите човешките фундаментални ценности и срещу свободата на изразяване, на медиите. Извършителите бяха открити за нула време благодарение на разпознаването на номерата на колите. Без тази технология, извършителите щяха да бъдат безнаказани. За да защитим хората и обществото, трябва да използваме изкуствения интелект.“

Но и еврокомисарят Йохансон признава, че трябва да се осъществява сериозен контрол и надзор от страна на Европа.

Българският евродепутат Петър Витанов  бе докладчик по темата. Той заостри вниманието, че въвеждането на подобни технологии, може да доведе до дискриминация и не може да гарантира неприкосновеността на личния живот.

"Този изкуствен интелект се използва в редица държави, не само където имаме недемократично управление, но и в редица демократично развити държави като САЩ. По доклада на American Civil Liberties Union, когато имаме използване на лицево разпознаване, особено при цветнокожи, той дава огромен процент грешки. Това означава, дискриминация. Най-често, за съжаление, обект на такава дискриминация са по-бедните хора, или тези с чужди имена, или източно европейците, или мигрантите, или цветнокожите."

Бъдещето често е предречено в научнофантастичните книги и филми. Голяма част от технологиите, които са естествена част от ежедневието ни, първо са били само бегла идея в ума на някой научнофантастичен писател. Така още през 2002 година режисьорът Стивън Спилбърг рисува една нова реалност, в която специален полицейски отдел хваща престъпниците още преди да са извършили деянието.  

Наблюдението на хора, които според системата са потенциални престъпници, вече работи в някой страни. Но дали тя е безпогрешна?

"Как да обясните на една майка, която гледа сама своето дете, работи 12 часа на ден и не може да излезе от гетото... как да обясните, че синът ѝ е потенциален престъпник, само защото алгоритъмът на изкуствения интелект казва така."

Затова и европейският парламент прие резолюция, с която призовава за мораториум върху масовото наблюдение чрез системи за изкуствен интелект. Парламентът призовава да се забрани използването на частни бази данни за лицево и прогнозиране на база на поведенчески данни от полицията.

Членовете на ЕП не искат повече да се използва масовото оценяване на гражданите от страна на публичните органи с помощта на технологиите. Защото това застрашава принципите на недискриминация и не е съобразно с основните права на ЕС.

#РестартирайЕвропа



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
с.Воден

Започна ремонт на читалището в село Воден

Започва санирането на най-старото читалище в община Болярово, което е в село Воден. То е на повече от 130 години, а преди девет месеца в него се събираше помощта за пострадалите от пожарите миналото лято. Средствата предвидени за ремонтните дейности са близо 1 млн. лева, които се отпускат по проект, финансиран от Националния план за..

публикувано на 22.04.25 в 12:00

Светли вторник е, отдаваме почит на Богородица

Днес, на Светли вторник, отдаваме почит на Света Богородица. Седмицата се нарича Светла, защото Възкресението на Христос донася просветление за всички и надежди за вечен живот. Това е вторият ден от Светлата седмица, в която се благославят светиите. Тя завършва на Томина неделя, защото в този ден се чете евангелското четмо за явяването на Христос на..

публикувано на 22.04.25 в 09:05

Смущения в топлоподаването в Бургас до петък

В Бургас се очакват временни смущения в топлоподаването от днес до петък. Причината е  планиран ремонт на преносен газопровод в участъка Лозово - Бургас.  Ограниченията ще са в сила от 12 часа днес до 12 часа на 25 април.  Засегнати ще бъдат битовите и стопанските потребители на „Топлофикация-Бургас“.

публикувано на 22.04.25 в 08:00

Временна организация на движението в Бургас заради ремонти на „Шагунов“ и „Трапезица“

Временна организация на движението се въвежда на две ключови места в Бургас заради ремонтни дейности. От 09:00 часа днес до 09:00 часа на 24 април ще бъде затворено кръстовището между улиците „Георги Шагунов“ и „Антим I“ заради работа по ВиК мрежата. Ограничения се въвеждат и по кръговото кръстовище „Трапезица“, където ще продължат ремонтите по..

обновено на 22.04.25 в 07:33

Община Тунджа отбелязва своя празник с множество прояви

На Международния ден на Земята – 22-ри април по традиция община „Тунджа“ отбелязва своя празник. Общината е създадена през 1987 година и в нея са включени 44 ямболски села. Празничният ден започва с тържествена сесия на Общинския съвет, на която ще бъдат връчени отличия на граждани, общественици, собственици на фирми и общински служители, допринесли..

публикувано на 22.04.25 в 07:15

Кои са кандидатите за наследник на папа Франциск?

В Рим, както и в цяла Италия, църковните камбани биха в знак на траур за обявената от Ватикана смърт на папа Франциск. Точно в 12 часа местно време, от базиликата "Св. Петър" в Рим и в цяла Италия се разнесе камбанен звън в знак на траур за смъртта на Папа Франциск. От днес папският престол е вакантен и докато бъде избран нов папа всички длъжности се..

публикувано на 21.04.25 в 17:30

Николай и Даниел, които преобразяват градската среда

Да изрисуваш самолет, 850 квадратни метра спортно игрище или пък 29-метров калкан на блок.   Това са част от проектите на визуалните артисти Николай Димитров и Даниел Дубаров. Двамата художници имат зад гърба си стотици стенописи върху фасади на сгради, открити и закрити пространства у нас и в чужбина. Изображенията са..

обновено на 21.04.25 в 16:54