Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургас сред първенците по брой осиновени кучета

Снимката е илюстративна
Снимка: Диана Цанкова

Бургас е сред градовете, в които се отчита най-голям процент на осиновени кучета. Това показват данните в отчета за изпълнение на Националната програма за овладяване на популацията на безстопанствени кучета на територията на България. 

През миналата година броят на осиновените безстопанствени кучета в България се е увеличил с 22,5% спрямо 2019 г. и с над 30% спрямо 2018 г. Броят на регистрираните приюти за безстопанствени кучета е 54. 

Заловени са 20 432 броя кучета, от които 5 553 броя са осиновени. Освен в Бургас, най-много кучета с нов дом има в областите Габрово, Перник, София град, Силистра, Стара Загора и Русе.

Отчита се положителна тенденция за осиновяване на български животни и в чужбина. С цел прилагането на единен подход, гарантиращ спазването на разпоредбите на действащото европейско и национално законодателство, е разработена Стандартна оперативна процедура за сертифициране при транспортиране на домашни любимци с търговска цел, която е публикувана и достъпна на сайта на Българската агенция по безопасност на храните.

В условията на разпространение на пандемията от COVID-19, за изминалата година се забелязва сериозен ръст в броят на изоставените домашни любимци, предимно кучета и котки, показва още отчетът.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чешмите в Сливен са обект на непрекъснати кражби и вандализъм

Обществените чешми в Сливен са обект на непрекъснати кражби и вандализъм, алармират от общината. Извършителите чупят или крадат кранчетата на чешмите. Община Сливен поставя нови веднага, но за броени часове те са или откраднати или счупени. Става думи за чешмички, монтирани в паркове, на площи около здравни заведения, автогарата и други обществени..

публикувано на 01.08.25 в 16:52

В Болярово започна записването за дърва за огрев

В Болярово започна записването за дърва за огрев И тази година Община Болярово осигурява дърва за огрев на преференциални цени. От днес, започна записването и заплащането на заявените количества. Жителите на общината могат да заявят до 10 кубика дърва, като цената е: 50,00 лв./куб.м с ДДС – за количества до 5 кубика; 60,00 лв./куб.м с ДДС..

публикувано на 01.08.25 в 15:10

Работниците от летищата във Варна и Бургас с искания към ръководството

За спешна среща с ръководството на концесионера на двете морски летища Варна и Бургас настояват работещите в дружество. Искането е отправено от Федерацията на транспортните работници към КТ „Подкрепа” и Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ, заради нарастващото социално напрежение сред служителите. То е породено от огромната натовареност..

публикувано на 01.08.25 в 15:06

Чисти ли се и колко често площад "Тройката"?

Опитахме се да се свържем с г-жа Митева за да изрази публично мнението си, но не получихме обратна връзка. Затова решихме да попитаме гражданите и гостите на града, които бяха на площад „Тройката“ за хигиената и почистването на района. Мненията на гражданите са различни, но за повечето от тях нивото на чистотата около площада е на задоволително..

публикувано на 01.08.25 в 14:32

Община Царево е домакин на първото морско издание на фестивала за светлинно изкуство LUNAR

Предстои първото морско издание на фестивала за светлинно изкуство LUNAR. Своеобразен домакин е община Царево.  Прожекции и светлинни инсталации ще има от 1 до 4 август в Царево, Лозенец, Ахтопол и Синеморец.  От 2022 г. фестивалът представя над 110 светлинни произведения, създадени от повече от 70 автори от цял свят. Лятното му издание ще..

обновено на 01.08.25 в 13:26
Община Бургас

До 4 август се подават оферти за изграждане на спортна площадка в "Сарафово"

До 4 август се приемат оферти по обществена поръчка за изграждане на мултифункционална спортна площадка в кв. Сарафово. Проектът включва изграждане на спортно игрище с изкуствена настилка, осветление и ограда, с цел подобряване на спортната инфраструктура в района. Поръчката е обявена от Община Бургас. Кандидатстването се извършва чрез платформата..

публикувано на 01.08.25 в 12:41

Изложба за 145 години НСИ ще бъде открита в Бургас

Изложба, посветена на 145 години българска статистика, ще бъде открита на 1 август, петък, от 11.00 часа пред Културен център „Морско казино“. Националният статистически институт е организатор на експозицията, със съдействието на Община Бургас.  Изложбата представя най-важните моменти и постижения от историята на статистическата институция у нас чрез..

обновено на 01.08.25 в 09:43