Бурното море често създава проблем с частичното унищожаване на плажните ивици. И когато наематели и концесионери на тези обекти вкарат тежка техника, за да ги възстановят, проблемите се увеличават. Защо хем държавата задължава плажовете да са поддържани, хем ограничава тези дейности?
Взимаме два частни случая от плажа в бургаския квартал „Крайморие“. Първият е от началото на годината, когато канализационна тръба аварира и отнесе част от пясъка в морето. Вторият – отпреди месец, когато буря иззе отново пясък в морето. Възстановяването на плажа ни е вменено с договора, посочва концесионерът Николай Димитров.
„Сега, в есенния период, няма да предприема нищо. Първо – защото това е безмислено. А на пролет ще сигнализирам отново всички институции да дойдат, да видят и те да предложат начина и метода, по който аз да го възстановя. Защото аз друг начин и метод, на този етап, освен използването на тежка техника, за възстановяването на такава щета, на такова бедствие бих казал – не зная. В момента липсват над 2 000 кубика пясък. Няма как на ръка да се възстанови. Ако някой твърди, че може да го направи – да заповяда“, коментира Димитров.
От Асоциацията на концесионерите на морските плажове изпратиха и становище до Министерството на туризма, прикрепено с анализ, изготвен по европейски проект как да се опазват ивиците. Това, което прави Димитров, е да депонира част от пясъка, за да го запази и след това да възстанови ивицата. Други изграждат предпазни диги от пясък, които всяка година провокират дискусии. Това е наречено във въпросния анализ „мека“ (временна) защита или Soft engineering – „съвременен подход, при който се запазват плажните ресурси и избягват негативните ефекти на трайните (твърдите) конструкции. Вместо това за предпазване на бреговете се създава „мека“ (т.е. непостоянна) структура, като се създава по-голям резерв от пясък, изтласквайки бреговата линия към морето“ Подобни практики се използват в Европа и Америка.
А каква е практиката у нас?
В края на септември, Министерството на туризма изпраща писмо до асоциацията с условия, при които плажовете да бъдат подготвени за зимния сезон. И посочват, че са поискали становища от други институции и са извършили сериозен анализ на сиатуацията от последните две зими. А именно:
1. Трябва да се подаде инвестиционно предложение до съответната екоинспекция, която да прецени дали трябва да се извършва (например) оценка за въздействие върху околната среда.
2. Басейновата дирекция трябва да издаде предписания как да се случат тези дейности.
3. Съответната общинска администрация трябва да излезе с положително становище, с цел опазване на околната среда.
А знаят ли институциите за тези им вменени задължения?
Отправихме въпроси и към трите посочени. От екоинспекцията посочиха, че оформянето на диги по плажовете не отговаря на определението за инвестиционно предложение и няма как да провеждат подобни процедури. Институцията им трябва да е уведомена от концесионера, че ще се правят диги и да съгласуват действията, ако ивицата попада в защитена територия. От Басейновата дирекция „Черноморски район“ посочват, че концесионерът има задължение да прецени дали плажа попада в определен район със значителен потенциален риск от наводнение и в такъв случай те ще му дадат указания. От Община Бургас пък коментират, че законът не им вменява да изразяват становища по подобни действия на плажа.
Изпратихме запитване и отново до Министерството на туризма – как тогава концесионерите да се снабдят с този наръч документи, след като другите институции посочват, че това не е в техните ангажименти? До този момент нямаме получен отговор.
И така редица въпроси остават висящи. Как да се предпазват плажовете от бури? Как да се възстановяват плажовете след бури? След като институциите само си прехвърлят топката, а когато дойде лято, всички ние искаме да сме на хубави плажове с чист пясък. Но, очевидно, единственият възможен отговор е добилият популярност напоследък израз „всеки сам си преценя“.
Мнението на Николай Димитров можете да чуете в прикачения файл.Безработни и заети могат да се включат в обучения на Бюрото по труда в Бургас за професионална квалификация и дигитални компетентности. Обученията са финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост и Програмата за развитие на човешките ресурси. "Придобива се първо, второ, трето и четвърто ниво, които лицата могат след завършване..
За изхвърляне на строителни отпадъци в дерето на р. Черна алармираха от община Царево. Снимки показват дървен материал и битови боклуци в коритото на реката. Това е опасно, подчертават от общината и се заканват да налагат строги санкции за нерегламентираното замърсяване. Призоваваме жителите, гостите и собствениците на тежка техника да..
Възстановяването на селата Воден и Крайново, които пострадаха при пожарите миналото лято продължава. Продължава и изграждането на нови къщи на останалите без дом семейства. Близо 40 къщи бяха засегнати при пожарите през юли. 13 от тях са единствен дом за семействата, които ги обитават. Именно тяхното възстановяване се превърна в приоритет за..
Радослав Петков е на 35 години от Бургас. Завършва ВВМУ „Никола Йонков Вапцаров“ във Варна, след което става част от екипаж на кораб. Животът му обаче се променя в края на миналата година, когато научава най-лошото – за да живее, трябва да му се направи бъбречна трансплантация . Знаейки, че кандидатите за тази процедура в повечето случаи не..
Общинският съвет обяви конкурс за нов обществен посредник на Бургас. Срокът за подаване на документи е до 7 февруари. Мандатът на настоящия омбудман Тодор Стамболиев изтече. Той е на поста от 2017 година, като бе преизбран отново през 2021-ва. Интервюто с допуснатите кандидати ще се състои на 14 февруари. Ще се оценяват познанията им в..
Повишава се възрастта за сключване на брак, отчете психологът Михаела Джоргова. При жените средната възраст за женене е 30 години, а при мъжете – 33. Младите хора предпочитат да съжителстват заедно, отколкото да се обвържат, посочи тя: „Младите хора са предимно ориентирани към личностно развитие, кариера, осигуряване на финанси. За тях бракът..
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на християнството..
Община Бургас за пореден път ще поиска собствеността върху терен в к-с „Възраждане“, съобщават от администрацията. Имотът се намира на ъгъла на улиците..
Бургас почете паметта на жертвите на комунистическия режим. Представители на обществени и политически организации отдадоха почит към..
Денят на лозарите и винарите Трифон Зарезан ще бъде отбелязан с празнична програма в община Елхово. Ще бъдат наградени победителите в конкурса за най-добро..