Климатолечението да бъде вкарано в законови рамки и в наредбите. Този ангажимент беше поет от Министерството на туризма, след инициатива на бургаски сдружения.
През този месец, ресорният министър Стела Балтова проведе работна онлайн среща с представители на инициативен комитет „Възраждане на климатолечението в Странджа“: сдружение „Рафаел – инфо, култура и туризъм“, сдружение „Зелена Странджа“, Туристическа камара „Приморско“. В нея участва и д-р Татяна Ангелова – заместник-председател на Асоциацията на лекарите по физикална и рехабилитационна медицина. Идеята, която сме ви представяли, е особено актуална във времето на пандемия и сериозни усложнения на здравето за хората, които са преболедували ковид. От инициативния комитет предлагат климатолечението да бъде вкарано в законова рамка в туризма.
„В отговор министър Балтова покани излъчен от инициативния комитет представител да се включи към Работната група за здравен туризъм в министерството, за да бъдат подготвени предложения за законови промени. Едновременно с това стана ясно, че фокусът върху климатолечението може да бъде поставен и с актуализирането на Наредба № 14 от 3 август 1987 г. за курортните ресурси, курортните местности и курортите“, поясниха от министерството.
Туристическият бранш трябва да се организира, за да се реализира идеята в Странджа да се развива климатолечение. Това коментира един от инициаторите - Валентин Атанасов от сдружение „Рафаел – инфо, култура и туризъм“:
„Трябва да направим последващи срещи с бранша от региона, в които ясно и точно да бъде заявено и да знаем, както ние, така и министерството, колко ще се включат от хотелиерите, от туроператорите и ще предлагат тази програма и под каква форма ще бъдат програмите. И най-вече – заедно с тях да направим една основа, върху която да се надгражда по отношение на тези програми за долекуване. Комбинирани програми за туризъм и възстановяване след ковид“, посочи той
Идеята ни е да надградим това, което се предлагаше в бившите санаториуми, поясни Валентин Атанасов
Туристическият бранш в Приморско има интерес към развиване на климатолечението, посочи Тонка Вълчева от местната браншова камара. Подобен здравен туризъм ще има много ползи за региона, поясни тя:
„В тези създали се ситуации, след появата на ковид 19, това е една много хубава перспектива, на която трябва да се обърне особено голямо внимание. Браншът е почти готов да работи в тази посока. Естествено, спецификите на продукта искат и специфичен подход. По този начин ние ще удължим туристическия сезон; ще създадем нови работни места, защото този продукт изисква и специфичен труд и ще създадем един нов облик на нашето Черноморие“, добави тя.
Още през 80-те години са правени проучвания, които показват, че климатът на юг от Созопол е изключително полезен, посочи Тонка Вълчева
Държавата трябва да подпомогне постковид програмите, за да има по-голям интерес към подобно лечение. Това коментира д-р Татяна Ангелова – заместник-председател на Асоциацията на лекарите по физикална и рехабилитационна медицина. Такава клинична пътека предложихме още миналата година, но нищо не се случи, посочи тя. Идеята за климатолечение в Странджа има резон, добави Ангелова:
„Коментарите бяха дали би могло да се използва това в рекламата. Да, разбира се. Но за това трябва да се направят и едни хубави програми. Като дихателна гимнастика навън, програми под формата за игра за децата. Много неща могат да се направят, за да може да се каже „Ето – този хотел или този хотелски комплекс предлага здравни програми за възстановяване на здравето, за възстановяване на двигателна активност, използвайки слънце, пясък, море“, коментира тя.
Когато ще се реализира подобна идея, трябва да не се допуска прекалено застрояване, защото хората вече бягат от това, посочи д-р Татяна Ангелова.
Идеята подкрепи през седмицата и областният управител на Бургас Мария Нейкова. Тя подчерта, че са необходими законови промени, за да се прилага климатолечение и чрез здравната каса и програмите на НОИ. То може да стане и акцент в туристическата реклама на България и региона.
Подробности можете да чуете в прикачените файлове.
Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..
От Рибарско сдружение - Несебър алармираха в отворено писмо, че поминъкът им е застрашен. Причината е заповед от 2012 година на земеделското министерство, в която е посочено, че се забранява стопанския риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия, с изключение на риболова в зоните на действие на..
В разгара на активния летен сезон, когато пътуващите в страната се увеличават, чрез нелицензирани сайтове се продават винетки на високи цени, показани заблуждаващо само в евро, като се изисква плащането и на допълнителни такси. За това предупреждават от националния доставчик на електронни услуги за пътни такси "Интелигентни трафик системи",..
Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 % от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..
Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..
Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на годината са..
От Рибарско сдружение - Несебър алармираха в отворено писмо, че поминъкът им е застрашен. Причината е заповед от 2012 година на земеделското..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи -..
В разгара на активния летен сезон, когато пътуващите в страната се увеличават, чрез нелицензирани сайтове се продават винетки на високи цени, показани..