Да бъде ли създадена специализирана болница за активно лечение на детски болести в Бургас? Такова питане ще бъде изпратено от Община Бургас към Министерство на здравеопазването, които трябва да дадато своето предварително съгласие. За да се случи това, идеята трябва да има подкрепата и на местния парламент.
Общината възнамерява да осигури средства за изграждането, обзавеждането и оборудването на лечебното заведение, като използва всички възможни източници за финансиране – безвъзмездни грантове по Оперативни програми, кредитни средства и при необходимост собствен ресурс извън вече инвестирания.
Към този момент е заложено Детската болница да предлага диагностика и лечение по следните специалности: Педиатрия, Пулмология, Гастроентерология, Ендокринология и болести на обмяната, Нефрология, Хематология, Обща хирургия, Офталмология, Ушно-носно-гърлени болести, Кожни болести и алергология, Дерматология, Физикална и рехабилитационна медицина, Анестезиология и интензивно лечение, Образна диагностика, Клинична лаборатория, Микробиология, Спешна медицина.
„Заявлението за искане на съгласие от страна на министъра на здравеопазването ще бъде подадено през месец декември, като в него ще бъде предвиден срок за реализиране на проекта до 20 месеца от датата на получаване на съгласие за създаването на лечебното заведение от Министерски съвет.“, каза кметът Димитър Николов.
Подкрепата за развитието на здравеопазването е част от стратегията на Община Бургас за осигуряване на добър жизнен стандарт на бургазлии и е основен приоритет в Програмата за управление на местната власт през последния мандат на настоящия управленски екип.
Бургас се включва в европейска кампания за безплатна скрининг за аневризма на коремната аорта. Изследването ще се проведе днес (18 септември) в шест европейски града.Бургас е един от тях, идеята е на Югоизточния иновационен център по генетика и биотехнологии. и се реализира с подкрепата на Община Бургас. В кампанията ще участват девет лечебни..
Ямболската многопрофилна болница „Св. Пантелеймон“ обяви конкурс за 28 места за лекари-специализанти. Обучението е финансирано от държавата, а местата са разпределени в 20 специалности. Три са обявените места за специализанти по педиатрия. По двама лекари могат да специализират в анестезиология и интензивно лечение, инфекциозни болести,..
63-годишен пациент от Ямбол е транспортиран с медицински хеликоптер до столичната болница „София мед“. Това е първият случай на използване на въздушна линейка в Ямболска област. Медицинският хеликоптер е кацнал в 13,30 часа на градския стадион, след координация между Министерството на здравеопазването и Центъра за спешна медицинска помощ в..
Бургас посреща педиатри от цяла България за XXIII Научно-практическа педиатрична конференция. Форумът ще се проведе на 13 и 14 септември в Международния конгресен център до Морска гара. Тази година научната част е посветена на темата: „От лабораторията до клиниката – Съвременен поглед и интерпретация на лабораторните изследвания в профилактиката,..
Профилактиката и лечението на остеопороза у нас остават тревожно подценени, а заболяването е третото по социална значимост в света – след сърдечно-съдовите и онкозаболяванията. Това разказа в интервю за Хоризонт д-р Владислав Андонов, ортопед и гръбначен хирург в университетската специализирана ортопедична болница в столичния квартал Горна баня...
Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще плаща нови три лекарства за деца до 7 години. Става дума за антибиотици за лечение на инфекции на дихателни пътища, отит, инфекции на кожата и меките тъкани. Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти разглежда още четири медикамента, пише още в съобщението.
Обществен съвет-Несебър предлага на общината да се възползва от програма "Красива България" за обучение на безработни в парамедици по примера на съседната община Бургас. Според председателят на сдружението Кръстьо Пеев, здравната ни система е в много тежко състояние и наред с липсата на линейки още по-голяма е липсата на кадри. Той се е..
Бургас се включва в европейска кампания за безплатна скрининг за аневризма на коремната аорта. Изследването ще се проведе днес (18 септември) в шест..