Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Бургас ще си сътрудничи с корейския град Улсан

Община Бургас подписа Споразумение за побратимяване с град Улсан, Южна Корея. Двата града предвиждат сътрудничество в областта на икономиката, индустрията, образованието и културата. Срещата започна с минута мълчание в памет на загиналите при катастрофата на Автомагистрала „Струма“.

Улсан и Бургас имат много общо по между си – те са индустриални и пристанищни градове. Те са двигател за развитие. Това посочи кметът на корейския град Сонг Чул Хо.  „Сега Улсан подготвя бъдещи проекти в областта на екоенергетиката. Бургас е силен в сектора на логистиката и дистрибуцията. Също така в Бургас се осъществяват проекти за модернизация в области като транспорт, инфраструктура и пречистване на водата. Надявам се да общуваме и да се срещаме по повод на обмен и сътрудничество в различни сфери като икономика, индустрия, култура, изкуство и образование“, допълни той.

След първото ни посещение в Улсан през 2017 г. възникна идеята в бургаските училища да се изучава корейски език. Сега това се случва в 13 паралелки и се надявам те да се увеличат, обясни кметът на Бургас Димитър Николов. „С решение на Общинския съвет в Бургас има редица решения и документи, облекчаващи международни инвеститори на територията на община Бургас. По отношение на нашите приятелски градове, тези преференции са най-високи. Ние ще имаме възможност да обсъдим и с бургаския бизнес възможности за партньорство. Не само в бизнеса, но и в образованието и културата. По темата образование ще искаме подкрепа по отношение на новите специалности в новата гимназия по компютърно програмиране и изкуствен интелект“, допълни кметът.

Това събитие е чудесен завършек на работата, която следва нашето правителство в двата служебни мандата – интензивно сближаване с Корея, посочи зам.-министъра на външните работи Зарица Динкова. „Целта е задълбочаване на нашите отношения в областта на икономиката, на образованието, на културния обмен. За централната власт, чиято основна задача е да даде общата рамка, да осигури по-добър бизнес климат и по-добри възможности за реализация на икономическите отношения, не би следвало да има нищо по-добро и нищо по-успешно от това нещата да се случват от долу нагоре“, допълни тя. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургазлии: Между съмнения за картел и скептицизъм относно бойкота на големите вериги

Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни.  Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..

публикувано на 13.02.25 в 17:20

Общинските съветници от ГЕРБ в Бургас настояват за ремонт на част от пътя Бургас-Варна

Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до  Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Туристическият бранш очаква реални мерки срещу сивия сектор

Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..

публикувано на 13.02.25 в 13:30

Денят без пазаруване не опразни магазините в Ямбол

Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени.  В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на  хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..

публикувано на 13.02.25 в 12:30

Ресторантьорите с национална среща за защита на 9% ДДС

Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди Ковид..

публикувано на 13.02.25 в 08:45

Очаква се през април целият к-с "Възраждане" в Бургас да стане синя зона

Две нови подзони на платеното паркиране ще се въведат в к-с"Възраждане" в Бургас. Така целият ще стане синя зона, каза управителят на общинското предприятие "Транспорт"  Пламен Димитров. Постъпили са много сигнали и молби до местната администрация, в които се настоява платените места да се увеличат, уточни той. В момента предложенията за разширението..

обновено на 12.02.25 в 15:30

Министърът на туризма се срещна с представители на Националния борд по туризъм

Министърът на туризма Мирослав Боршош проведе среща с представители на Националния борд по туризъм, на която обсъдиха предстоящите законодателни промени в Закона за туризма, маркетинговите и рекламните стратегии, развитието на отделните видове туризъм, както и необходимостта от дигитална трансформация в сектора. Туристическият бранш обсъжда..

публикувано на 11.02.25 в 17:00