Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съветници в спор за дофинансирането на спортните прояви в Бургас

Снимката е илюстративна.


Община Бургас предлага да се дофинансират няколко спортни прояви с общо 14 400 лв. Докладната записка предизвика дебат по време на обсъждането й в спортната комисия към местния парламент. Повод е предложението да бъдат отпуснати 6 400 лв. за плувния маратон, който се проведе в района на Морската гара през юли тази година. Той беше организиран от Клуба по плувни спортове „Победа“ на Цанко Цанков. Част от общинските съветници посочиха, че не е редно Общината да финансира почти изцяло инициатива на частен клуб.

Предложението за дофинансиране на плувния маратон е след постъпило искане от страна на Цанко Цанков. В спортната проява през юли участваха 167 състезатели от 6 държави. Според организатора, предвидената сума от бюджета на Общината за тази проява в размер на 5000 лв. се е оказала недостатъчна за мащабите на събитието. Разходите за цялото състезание са възлизали на около 15000 -16000 лв.

„Много състезания се организират. Не знам някога да сме поемали 100 % от издръжката на едно състезание. Още повече на едно ново състезание. Излиза, че цялото състезание го плаща Общината – няма спонсорства, реклами, приходи от права. Иначе да го организира Общината направо“, посочи общинският съветник Станимир Апостолов.

Зам.-кметът Диана Саватева обясни, че това е спортната проява, която е била подложена на най-прецизна финансова оценка. „За да се избегнат всякакви противоречия поисках одит от Дирекция „Вътрешен одит“ към Община Бургас, която обстойно прегледа всички представени документи. Те бяха за доста по-голяма сума, както често се случва за спортни събития. Одитът излезе със становище и моята докладна записка е съобразена изцяло с него. Ние сме одобрили част от това, което той е представил като разходи“, поясни тя.  

Саватева допълни, че за да се избегнат спорове и спекулации за подобни събития, ще предложи всички бъдещи дофинансирания да бъдат подлагани на оценка от Дирекция „Вътрешен одит“. Общинският съветник Йордан Георгиев посочи, че в момента има действащи наредби и те трябва да се спазват. „Да взимаме някакво решение, че преди това ще има одит, това няма как да се случи. Ролята на одита е съвсем друга. Бях на плувния маратон, там ми се видяха доста спонсори. Може би те са били за предметни награди и други. Беше добре организиран. Имаше много хора на плувния маратон“, коментира той. Георгиев допълни, че маратонът не е бил част от спортния календар на Община Бургас, а е бил включен като „други дейности в областта на спорта“.  Той посочи, че към датата на провеждане на проявата, клубът не е имал лиценз от Българската федерация по плуване и Министерството на спорта. „По Закона за физическото възпитание и спорт, спортни събития могат да бъдат организирани само от лицензирани спортни клубове“, поясни общинският съветник. Диана Саватева отговори, че има изискване клубът да е лицензиран, ако проявата е от спортния календар. Поради тази причина то е било част от приложение, касаещо други дейности по спорта, за което това условие не е задължително.

Общинският съветник Бойчо Георгиев посочи, че трябва да се има предвид колко значим спортист е Цанко Цанков за Бургас. „Това е един спортист, който е прославил не само Бургас, но и България. Ако тръгнем по тази плоскост ние трябва да орежем 90 % от клубовете. За какви ли не мероприятия се дават средства, а точно за Цанко да водим дебат дали да дадем тази скромна сума за това, което е постигнал. Мисля, че е излишен дебатът. Всеки един друг град би го носил на ръце“, посочи той.

Сред другите предложения за дофинансиране е и Детският турнир по ръгби „Св.Николай Чудотворец“ по случай празника на Бургас – Никулден – в размер на 1 000 лв. Още 2000 лв. ще бъдат отпуснати за награждаването на 10-те най-добри спортисти на града. Сдружението спортен клуб по борба „Бургас“ ще бъде дофинансирано с 5 000 лв. Те посочват, че имат нужда от подкрепа заради задълженията си по наема на ползваната от тях зала на стадион „Черноморец“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Драганов ще се бие за славянския пояс на WBC

Арена „Созопол“ ще бъде домакин на бойна гала вечер, която ще се проведе на 9 август. Надпреварата ще събере най-успешните български състезатели по бокс, кикбокс и ММА, които ще премерят сили в поредица от зрелищни двубои. Кулминацията на програмата ще бъде сблъсъкът за пояса на Световния боксов съвет в полусредна категория до 70 кг, за която..

публикувано на 04.08.25 в 14:00

Ръгбисти от шест държави ще мерят сили на турнир в Бургас

Отбори от България, Румъния, Молдова, Косово, Испания и Франция ще премерят сили в започващия днес в Бургас международен турнир по плажно ръгби KRASIKO.  От 10 до 19 часа на Sport Toto Beach Arena на Северния плаж ще се изиграят общо 25 срещи.  Участващите формации ще са мъже, жени, деца до 14 години и юноши до 16 години. Това е осми поред..

публикувано на 02.08.25 в 08:26

Достойно представяне на бургазлии на Европейското първенство по карате

Двата бургаски клуба се представиха достойно на първото Европейско отворено първенство на IJKA, проведено в спортна зала „Арена Бургас“. Клубовете от Бургас демонстрираха отлични резултати по време на първото Европейско отворено първенство на IJKA (Международна японска карате асоциация), организирано от IJKA Представителство България и Българската..

публикувано на 30.07.25 в 15:15

Ръгбисти от шест държави ще мерят сили на плажа в Бургас

Тази събота, 2 август, Бургас ще е домакин на осмия международния турнир по плажно ръгби KRASIKO. На Северния плаж сили ще премерят отбори от България, Румъния, Молдова, Косово, Испания и Франция. От 10 до 19 часа на Sport Toto Beach Arena Burgas ще се изиграят общо 25 срещи. Участващите формации ще са мъже, жени, деца до 14 години и юноши до 16..

публикувано на 30.07.25 в 14:23

Общината наема част от стадион "Лазур" за 300 000 лева, ще проучва продава ли се съоръжението /ОБНОВЕНА/

Община Бургас ще проучи въпросът продава ли се стадион „Лазур“ и на каква цена .  Междувременнно, за да могат да го ползват отборите "Черноморец" и "Нефтохимик" общината ще го наеме за година и половина срещу 300 000 лева.   Това стана ясно на днешното заседание на градския парламент.  От трибуната срещу даването на тези пари..

обновено на 29.07.25 в 16:46

Ансамбълът ни с бронз във финала с пет ленти в Румъния

Ансамбълът на България за жени спечели бронзов медал на финала на съчетанията с пет ленти на Световната чалъндж купа по художествена гимнастика в Клуж-Напока (Румъния). Това е последно състезание за тима преди Световното първенство в Рио де Жанейро (Бразилия) в края на месец август. София Иванова, Рейчъл Стоянов, Алина Коломиец, Даная Атанасова и..

публикувано на 27.07.25 в 17:00

Петър Мицин е седми в света на 400 метра свободен стил

Петър Мицин завърши седми във финала на 400 метра свободен стил за мъже на световното първенство по плуване в Сингапур.  19-годишният българин финишира за време 3:45.28 минути, малко по-слабо от сутрешното му плуване в сериите, където бе четвърти.  Мицин стартира много силно и се движеше трети към средата на дистанцията, но не успя да задържи темпото..

публикувано на 27.07.25 в 18:00