Програмата е изготвена с еврофинансиране и обхваща единствено и само фини прахови частици (ФПЧ) с размер 10 микрона. Той предвижда 128 мерки за намаляването им в Бургас, чиято обща стойност е около 320 милиона. Община Бургас е изпълнявала няколко програми досега в тази посока, отчете Николина Илиева от екипа, разработил проекта. При предишните са разглеждани и други замърсители и се е констатирало, че нормите за тях са спазени, поясни тя. Остава проблем само с фините прахови частици, смятат изготвилите проекта. Характерно за Бургас е, че през лятото също се поддържат сравнително високи нива, поясни я:
„Когато нямаме влияние на битовото отопление, остават целогодишните източници. Това са транспорт, промишленост, вторично разпрашаване. Те формират концентрации между 25 и 30 микрограма. Това е сравнително висока концентрация, предвид, че нормата е 50. Добавени към тези концентрациии и делът на битовото отопление през зимата, при неблагоприятни условия, води и до превишаване на нормите. Това се регистрира в пункта, разположен в кв. „Долно езерово“. Във всички останали пунктове регистрираните концентрации през 2020 г. са в рамките на допустимото“, посочи тя.
Дните, в които има замърсяване над 50 микрограма, в една година могат да са до 35. В началото на периода, на който е правен анализ, 2016-2017, са регистрирани над 100 такива. До миналата година е свален на половина, посочи Николина Илиева, но в „Долно езерово“ продължава да надвишава - 56 дни. Основният замърсител е битовото отопление, около 50%, добави Илиева.
Мерките са насочени основно към битовото отопление и транспорта, коментира тя. Като, ако не бъдат постигнати целите и замърсяването продължи да е високо, в отделни зони може да бъде забранено ползването на дърва и въглища, а в други, като в ЦГЧ, да бъде ограничен трафикът на автомобили с ниска екокатегория.
Сред дългосрочните мерки са заложени и възобновяемите източници. Проектантите предлагат интегрирана система за набавяне, събиране и използване на такава енергия, като са изчислили, че за това са необходими около 1 млн. лв. 300 000 пък са заложени в използването на геотермални води, като за източник е посочен гр. Българово. Като условие за Община Бургас се предлага да закупува превозни средства за пътници и товари, които да са с показател минимум Евро 6. Една от важните мерки и е и системно машинно метене и миене на основната улична мрежа на града, в т.ч. периодично ръчно почистване на уличните регули. За това се залагат 7 000 000 лв.. Проектантите препоръчват и разширяване на зоните за платено паркиране в Бургас, да се обновят велоалеите и да се подобри тяхната свързаност. Заради промишленото замърсяване с фини прахови частици, от екипа предлагат и повече озеленяване в „Долно езерово“. За това са заложени 2 млн. лв. Именно в квартала има най-сериозно превишение на нормите на замърсителя.
Не битовото отопление е най-големият проблем, коментира единственият гражданин, участващ в обсъждането, Веселин Джендов:
„За Бургас би трябвало да се направи изследване дали основният замърсител не е кеят за насипни товари. В „Горно езерово“ или „Долно езерово“ кюмбетата със сигурност са голям замърсител, но не чух нищо за кея за насипни товари“, посочи той.
Според Джендов, проектът трябва да се прави наново, защото не е актуален и Световната здравна организация е въвела нови норми на замърсителите. Ръководителят на екипа, изготвил проекта, Веселин Шарлопов коментира, че целите, които са поставени в документа, са по-високи от досега действащите в ЕС норми.
Семинарът по „Интегриране на Душата“ ще се проведе в Бургас. Той предоставя възможност за задълбочено разбиране на духовния път на човека, пътешествието на душата и нейното възстановяване към цялостност. Основната цел на семинара е да помогне на участниците да интегрират всички аспекти на душата си, за да постигнат пълноценен живот и да реализират..
С подкрепата на община Царево започна ремонт на покрива на храма „Св. Георги“ в село Лозенец. След извършено обследване и становище за необходимост от спешни действия, отец Божил Спасов и църковното настоятелство са потърсили съдействие от кмета на село Лозенец Женя Гандиева и кмета на общината Марин Киров. „Започваме авариен ремонт на..
С благословението на Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений, на 6 април, 5-та неделя на Великия пост – Преп. Мария Египетска, в храм "Св. Богородица" в Бургас ще се проведе вечерно богослужение от 16:00 часа. След службата, от 17:00 часа, ще бъде представена книгата "Чудото от село Зидарово" на иконом д-р Стелиян Кунев. След..
На 3 и 4 април 2025 г. в рамките на Седмицата на гората, която тази година отбелязва своята 100-годишнина, се проведе среща на членовете на Асоциацията на общинските гори. Сред основните теми на обсъждане бяха възможностите за подпомагане на дейностите в горите, собственост на общините и Стратегическия план за развитие на земеделието и селските..
Във връзка с предстоящите Великденски празници Българската агенция по безопасност на храните започва засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене. Инспекторите ще контролират производството и търговията на традиционно предлаганите за празниците храни - агнешко месо, козунаци, яйца, както и боя за яйца. Произведеното в България..
Шест автометачни автомобила извършват почистване на улиците в Бургас. Общият размер на разходите през 2024 г. за извършването на тази услуга е 2 280 300 лв. Наложени са санкции за некачествена дейност на стойност над 250 хиляди лева. Това става ясно от отговор на общинската администрация на питане на общинските съветници Христина Хаджиатанасова и..
Водолази ще чистят днес морското дъно около рибарското пристанище в Созопол, съобщи БТА. "От 2018 г. правим почистване, напълно доброволно със собствени сили и средства, а целта е заедно да направим нещо полезно за всички", сподели Найден Недев, инструктор водолаз и организатор на акцията. През годините на призива за почистване са откликвали..
Шест автометачни автомобила извършват почистване на улиците в Бургас. Общият размер на разходите през 2024 г. за извършването на тази услуга е 2 280 300..
Жители на кварталите Долно Езерово и Лозово започнаха подписка с искане за основен ремонт и разширение на пътя от Долно Езерово до Бургас . Според..
Инж. Румяна Цвяткова вече не е директор на Природен парк „Странджа“. От 1 април тя е освободена от поста по взаимно съгласие. Инж. Цвяткова не коментира..