Според одобрения през 2014 г. ПУП, територията е разделена на много парцели за ново застрояване, а функционалното отреждане е предимно за курортни дейности. Новото предложение предвижда някои от терените да бъдат обединени със статут за обществено ползване. За част от територията се иска и промяна на височината на застрояване. „Единственото, което се вдига като показатели е в Северната зона, която е със съществуващите сгради, които и в момента са с над 7 м. височина. Там се предвижда 12 м. височина с коефициент на интензивност 1 и 2, които са показателите за всяко едно българско село“ обясни Николай Цоцомански от Община Бургас.
„Нашата идея е на част от терена, да се случи нещо като Бизнес парка в София или Тех парк - отделни сгради като офиси. Да може хората да минават през цялото това нещо, да е обществено достъпно и да има малки заведения, които да захранват тези офиси. Да може всички, които дойдат в Бургас, да им покажем, че и ние можем да направим нещо, което е съвсем различно от сгради, апартаменти или някакви хотели, които са само за даден вид хора, а другите да не могат да влязат. Цялата среда да бъде насърчена така, че да има обучение на млади хора – говорили сме с Динко Раднев от Съюза на математиците, които ще направят обучение на кадри по информатика, лингвистика, роботика. Говорили сме и с компании, които са в ИТ сектора. Цялото това нещо да е свързано с лугата, която трябва да се подреди по малко по-добър начин. Да е организирано с душове и отделни зони, защото сега минават кални хора навсякъде. Да минават пешеходци, колела, да могат да са свързани с външни зони, детски площадки, външен фитнес. Да е открито за всички и да няма външни огради“, обясни Пламен Недялков от строителната компания, изготвила проекта. Според него проектът ще може да се реализира на няколко етапа в рамките на 3 години.
Към инвестиционното намерение са приложени становища от Българска фондация Биоразнообразие, от доц.д-р С. Тепавичарова – ръководител на иновационна група в Лаборатория „Солеви системи и природни ресурси“, Институт по обща и неорганична химия към БАН, сдружение с нестопанска цел „Заедно 2011“ и от председателя на съюза на учените – Стара Загора.
От Община Бургас обясниха, че собствениците на терена в момента имат пълното право да го заградят и да започнат изграждането на това, което е разрешено към сега действащия ПУП.
„Имаме един действащ ПУП и ние искаме Общинският съвет да каже дали одобрява той да се реализира за курортни дейности и там да започнат още утре да се проектират и изграждат едни сгради, които ще са хотели и за обитаване, или сме съгласни тази зона да се превърне в такава с обществено-обслужващи функции“, посочи зам.-кметът Чанка Коралска.
Според част от общинските съветници територията не е подходяща за подобен проект.
Повече по темата очаквайте в утре в сутрешното предаване на БНР – Бругас.
Стотици смелчаци се хвърлиха в морските води по Южното Черноморие за спасяването на Светия кръст на Богоявление. Големият християски празник бе почетен с тържествени ритуали в много градове по крайбрежието на юг. В Царево пръв до Светия кръст стигна Добромир Янакиев. Ритуалът там се проведе в квартал Василико и на пристанище ,,Мичурин‘‘...
Бургас чества 177 години от рождението на Христо Ботев. Пред паметника на поета в Морската градина се състоя ритуал, в който се включиха общинското ръководство, представители на областната администрация, на институции и организации, депутати и общински съветници. Те положиха венци и цветя пред бюста на революционера. Много..
18-годишният ученик от Природо-математическата гимназия Калин Узунов спаси Светия кръст в Бургас. Той е състезател по водна топка. Младежът бе един от 56-те смелчаци, хвърлили се във водите на Черно море на днешния Йордановден. Най-възрастният, скочил за кръста, е 72-годишният Васил Николов.
С Богоявленски водосвет и освещаване на бойните знамена отбелязаха в Ямбол големия християнски празник. За спасяването на кръста в ледените води на Тунджа скочиха 25 смелчаци. 17-годишният Наско Додов, ученик в гимназията по строителство „Кольо Фичето“, извади кръста от водите на Тунджа и си пожела: „Най-вече здраве, защото всичко друго се..
Бургазлията Матей Гюров се нуждае от спешна бъбречна трансплантация. Тя трябва да се извърши спешно в чужбина. Сумата, която трябва да се заплати, е 150 000 лева и е непосилна за семейството му. За целта има открита дарителска сметка : Банка ДСК BIC: STSABGSF IBAN: BG63STSA93000031468666 Приложение/сметка: 02/0000000031468666 Матей Ганчев..
"ДПС-Ново начало" ще внесе предложение за запазване на мерките, с които се освобождават от ДДС хлябът и брашното и се запазва ставката от 9% ДДС за ресторантьорския бизнес. Хлябът поскъпва в цяла България С около 30 стотинки поскъпна хлябът в Бургаско Решението е продиктувано от резкия скок в цените на хляба и хлебните изделия, които са..
Православната църква почита днес Богоявление - Йордановден, който е един от най-големите християнски празници. Днес се освещават бойните знамена, а смелчаци скачат в студените води и спасяват Светия кръст. Десетки са желаещите да премерят сили, скачайки в ледените води на Черно море. В Бургас честванията за Йордановден ще започнат в..
Ръководството на сливенската многопрофилна болница "Д-р Иван Селимински“ назначи проверка във връзка с изнесен в медийното пространство и социалните..
Напусна ни отец Велик от православен храм "Св. Богородица" в Бургас. "Отец Велик беше изключително мъдър, смирен, добър, благ и състрадателен човек и..
18-годишният ученик от Природо-математическата гимназия Калин Узунов спаси Светия кръст в Бургас. Той е състезател по водна топка...