Оръжейният търговец Емилиян Гебрев е собственик на имота с вграден в скалите басейн в местността „Поляните“ край Синеморец. След проверка на областната управа в Бургас, оттам твърдят, че басейнът е изграден върху скали, които са публична държавна собственост, което е незаконно. От Окръжната прокуратура в Бургас разпоредиха на кмета на Царево да извърши проверка по случая.
Антония Тенева от областната управа в Бургас, която е ръководител на екип извършил проверката за незаконно строителство на басейн в скалите край Синеморец каза:
"Ние отидохме във връзка с проверка на лодкостоянки. Басейнът няма да е собственост на господин Гебрев. Ако е негова собственост, да си го премести в неговия имот. Не му е мястото в държавния."
Емилиян Гебрев не пожела да бъде записван и изпрати писмен отговор на поставените въпроси, а кметът на Синеморец Костадин Диков потвърди, че имотът с басейн в скалите е негов. В отговора си Гебрев уточнява, че 11-те декара земя край морето, където той е построил дървена вила, са закупени от семейството му от частни собственици през 90-те години на миналия век. На целия проект за строителството на вила с басейн е направена оценка за въздействие върху околната среда. За монтирането на басейна в скалите са издадени необходимите разрешения, а мястото е определено от геодезист. Басейнът е пластмасов, голям близо 12 квадратни метра и дълбок един метър и 20см. До него има изградени дървени стълби. Съоръжението е монтирано преди 20 години, каза Емилиян Гебрев. Имота с морската вила не е преграден с ограда и през него се минава свободно, посочи още той. Зоната, в която се намира морската вила с басейна е урбанизирана територия, каза още Емилиян Гебрев.
Днес община Царево започна проверка по случая. Кметът на Царево Георги Лапчев заяви, че според него няма как басейнът върху скалите да е на частен терен:
"Става дума за имот, който предполагаме, че е изключителна държавна собственост. Видяхме в Google Eatrh съществува преди 2010 година. Това е проверка, направена през компютър. Не мога да кажа чия собственост е. Предстои да направим проверка, констативен протокол. В случай, че наистина е незаконно построен, ще има заповед за премахване."
Вчера областният управител на Бургас Мария Нейкова заяви, че частен имот препречва пътя до скалите, където е вграден басейна:
"По първоначална информация частният имот с вградения в скалите басейн е собственост на известен оръжеен търговец.
Предстои да получим отговор от него дали има документи узаконяващи строителството."
Проверката по случая трябва да продължи до 22-и януари следващата година. Тя трябва да установи дали са извършени нарушения при поставянето на басейн върху скалите край Синеморец.
Най-добрите български брейк танцьори ще се качат на сцената на Летния театър в Бургас, за да участват в държавното брейк първенство. Началото е в 18 часа. Повече от 100 лицензирани състезатели от София, Добрич, Враца, Разград и Бургас ще мерят сили в индивидуални битки, отборни предизвикателства и уникални шоу изпълнения. Участниците са разделени във..
С тържествена церемония в Бургас беше открита паметна плоча на д-р Дянко Пръвчев – кмет на града между 1939 и 1944 г. Тя се намира на фасадата на къщата, в която е живял и работил на ул. „Антим Първи“ №32. Инициативата е на Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф” и е част от програмата на Международния младежки литературен и филмов фестивал..
В 9 часа водолази ще се съберат за поредното почистване на пристанището в Созопол. Водолазният инструктор Найден Недев, който е инициатор на идеята, каза че това ще е втора акция за годината, с което почти ще изчистят порта. Фокусът днес е районът, където са туристическите корабчета като ще се включат много доброволци както и военни водолази, и..
При посещение на хепънинги, партита и фестивали на предстоящия Ден на детето 1 юни да се избягва пазаруването от обекти с временен характер най-вече на храни и играчки, препоръчват от онлайн платформата „Ние, потребителите“. Рисковете при покупката на храни от временни обекти са предимно свързани с хигиената и качеството, но и с условията за..
10 развлекателни зони, игри и много изненади очакват децата на първото издание на благотворителния "Славейковото фест". Своебразният фестивал, в който са поканени всички ученици, ще се проведе в двора на ОУ "П. Р. Славейков" в Бургас от 10.30 часа. Целта е да се съберат средства за закупуването на кътове за отдих в училищните коридори. Водещ ще е..
На няколко места в Бургас ще се проведат концерти по повод Деня на детето. От 10:30 часа на открита сцена „Охлюва“ в Морската градина ще започне детски празник. Половин час след това в Държавен куклен театър – Бургас започва представлението „Жабокът цар“. Билети се продават на касата. Също в 11 часа в Младежкия международен център в к-с „Меден..
Обучение по първа долекарска помощ ще се проведе от 12 часа в Младежкия международен център в к-с "Меден рудник". То е организирано от Съюза на парамедиците и е отворено за всички, които желаят да научат кои са най-честите спешни състояния в детска възраст и как могат да помогнат, обясни председателят на съюза Ива Пехливанска. Справка за..
Поради възникнала аварийна ситуация на магистрален водопровод днес, 30 май са възможни спирания и аномалии на водоподаването на населените места от..
По случай Международния празник на детето - 1 юни, днес в авиобаза Безмер е обявен Ден на отворените врати. Между 9:30 и 14:00 часа малките любители..
БНР-Бургас откри изложба с кауза по повод 13 – я си рожден ден. Тя е под надслов „Магията на пленерната живопис-морето“ и е с картини на..