Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учен от Айтос отличен като „Селекционер на годината“

Наградените учени от Института в Карнобат
Снимка: https://karnobat-voice.com/

Айтозлийка беше отличена с наградата „Селекционер на годината“ в категорията „Млад селекционер“ от конкурса Патентното ведомство и Съюза на изобратеталите. Гл. ас. д-р Маргарита Гочева – Колева работи като учен в Института по земеделие в Каробат. Тя е автор на зимните сортове ечемик „Ситара“ и „Захир“, които се ползват у нас и в чужбина.

„През 2007-а година разбрах, че има обявен конкурс в Института по земеделие в Карнобат и реших да опитам там, защото винаги ме е привличала научната работа. Наистина, когато издържах конкурса, бях страшно щастлива, че ще се занимавам с научна работа и оттогава се занимавам със селекция на ечемик. Да бъдеш селекционер – това е голямо предизвикателство. Създаването на един сорт е предизвикателство, години усърдна работа“, разказа тя.

Едно от най-големите признания за нас е когато земеделските производители останат доволни от нашите сортове, коментира ученият.

Професорите Драгомир Вълчев и Дарина Вълчева от Института по земеделие в Карнобат също получиха награди от конкурса, в категория „Колективни селекционерски постижения“.

Интервю с Маргарита Гочева – Колева можете да чуете в прикачения файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

А1 съобщи за проблеми с обаждания и съобщения

Мобилният оператор А1 потвърди, че имат проблеми с всички обаждания и есемеси. "Работим по бързото възстановяване на услугата", се казва в съобщението на компанията. По-рано днес слушатели на "Хоризонт" съобщиха за проблеми с мобилните връзки в мрежата на А1, които продължават близо час. Припомняме ви, че преди четири дни клиентите..

публикувано на 29.04.25 в 12:45

Ученици от НЕГ „Гьоте“ – Бургас с нова победа на националния театрален фестивал

Театралната трупа на Немска езикова гимназия „Гьоте“ в Бургас спечели първото място за втора поредна година в Националния фестивал на училищния театър на немски език „Завесата се вдига – на немски език“. В тазгодишното издание, посветено на темата „Абсурдите на ежедневието“, участваха осем училища от страната. Бургас е домакин на финала на..

публикувано на 29.04.25 в 11:00

Нов гробищен парк ще се обособи в "Меден рудник"

Новият областен управител на Бургас Владимир Крумов беше поздравен от председателя на Общинския съвет Михаил Хаджиянев, като му пожела ползотворна работа в полза на обществото.  Ремонти, финансиране и купуване на измерватели на радон - предстоящо на сесията на ОбС-Бургас В самото начало на заседанието на местния парламент се пренареди и..

публикувано на 29.04.25 в 10:21

Протест на жители на с. Приселци ще затвори пътя Варна-Бургас

Жителите на село Приселци спряха движението на пътя Варна-Бургас в знак на протест срещу намерението на Община Аврен да разреши изсичането на нaд 300 декара гори, за да се изгради ветропарк на метри от къщите на селото.  Te информират, че ще спират движението в понеделник, сряда и петък в 17,30 ч в знак на протест. 

публикувано на 29.04.25 в 10:15

Протест затваря пътя Ямбол-Средец

Жители на няколко села ще затворят пътя Ямбол-Средец, в участъка Тамарино–Войника, в знак на протест срещу лошото състояние на отсечката. Основен ремонт е включен в програмата  на Агенция „Пътна инфраструктура“ за периода 2025-2027 година, но няма яснота кога дейностите ще започнат, отговарят от областното пътно управление.  Пътят е основен както за..

публикувано на 29.04.25 в 09:10

Ремонти, финансиране и купуване на измерватели на радон - предстоящо на сесията на ОбС-Бургас

Ремонти в кварталите „Крайморие“, „Ветрен“ и „Лозово“ са сред предложенията на общински съветници от ГЕРБ, включени в предстоящата сесия на местния парламент в Бургас. Докладните записки бяха разгледани в ресорните комисии.  За да се премине към действие и реализация на проектите, общината трябва да предвиди средства в бюджета за 2025 година...

публикувано на 29.04.25 в 08:15

Трудова борса за бежанци ще се проведе в Бургас

В Бургас ще се проведе трудова борса „Бежанците - неразкритият потенциал за бизнеса“, организирана от  кариерния център на Каритас София. Форумът цели да даде шанс за директна среща и разговор между работодателите и търсещите работа. Голяма част от потенциалните служители са бежанци от Украйна, като за самите интервюта с кандидатите ще бъде..

публикувано на 29.04.25 в 08:00