2007-а година. Българите поставят своеобразен рекорд по усещането си за бедност, неудовлетвореност, недоверчивост и липса на самокритичност в целия ЕС, показват резултатите от европейско социално изследване. Подозрителни сме към ближния си, а в същото време всеки четвърти има високо мнение за себе си. Най-големият страх на българина е как ще живее на старини.
2010-та година. Българите са най-нещастните европейци. Ценностната им дезориентация, в сравнение с другите европейци, се проявява в неумението да се усмихнеш на непознат на улицата, в навика да не се съобразяваш с норми и закони, в бягството от самоуправлението, тоест от свободата, отбелязват тогава анализатори.
2012-та година. Българинът е средно щастлив, но се бои да го показва, твърди проучване на Института за социални изследвания и маркетинг. Мнозинството-55% предпочита да не признава щастие било, защото очаква негативни реакции у околните, разбирай завист, било от суеверие. За нещастни смятаме не толкова себе си, колкото другите около нас.
2017-та година. Българинът е нещастен, но корав и търпелив. Основен фактор за нещастието ни е това, че сме част от клуба на богатите и се сравняваме с тях, смятат социолозите.
2019-та година. Българинът е най-неудовлетворен от живота, сочат данни от проучване на Евростат. Той става все по-голям оптимист, но остана нещастен. Най-ниското ниво на щастие е регистрирано в Латвия, следвана от България, където нивото на щастие е едва 35%.
Чудесен сборен портрет на българина през годините. И през 2021 година, за съжаление, нямаме новина. От 2007-а досега сменихме правителствата на Сергей Станишев, на Пламен Орешарски, на Бойко Борисов -1, 2 и 3, няколко служебни и финишираме с т.нар. правителство на промяната на Кирил Петков. Промяна обаче в нагласите ни към света и себе си почти няма. В оповестеното тази седмица проучване на световната Асоциация „Галъп интернешънъл“, българите оставаме в топ 3 на най-големите песимисти за бъдещето. Пред нас е само южната ни съседка Турция. 64% от сънародниците ни очакват икономически трудности за страната през 2022 година, едва 6% вярват в просперитета на България, а 19% не очакват промяна. Проучването е проведено в периода октомври-декември. На този фон светъл лъч е отчетеното от „Галъп“ малко повишаване на усещането за лично щастие. 45% от запитаните българи заявяват, че се чувстват щастливи. 10% се определят като нещастни, а 43% казват, че не се чувстват нито щастливи, нито нещастни. Сигурно затова сме единствената нация в света, която на протоколния, рутинен, изискващ просто любезен отговор въпрос за начало на разговор „Как си?“, отговаря с „Горе-долу“. Е-"горе" или "долу", хайде да се определим! Само така ще разберем към какво се стремим и какво искаме, после ще дойде и следващата стъпка как да го постигнем. Сега е моментът, обратното броене към новата 2022 върви...
* Тезите за нагласите на българите спрямо щастие/нещастие/удовлетвореност са от изследвания, популяризирани в медийни публикации през годините
От началото на следващата учебна година в ямболските училища да се организира преподаване и на „Вероучение“ предлага сливенският митрополит Арсений. От Сливенската митрополия ще доплащат на преподавателите, за да не се ощетяват делегираните на учебните заведения бюджети. Възможностите за преподаване на „Вероучение“ бяха обсъдени на среща между..
Първа копка бе направена в Созопол за изграждането на две нови инсталации за преработка на отпадъците и тяхното рециклиране. Площадка №4 на депото остана единствена незаета от отпадъците, генерирани в трите клетки в период от 17 години от трите туристически общини Созопол, Царево и Приморско. На днешната церемония бе направена ритуална копка..
Пазарът за употребявани стоки т.нар. битак в Сливен няма да бъде местен. Това обяви днес кметът Стефан Радев и призова да не се спекулира с темата. Той остава на сегашното си място в частен терен. Единствената промяна е, че площта на депото на общинския превозвач „Пътнически превози“, което граничи с частния имот, където се провежда битака, вече..
Митническите служители на Митнически пункт Лесово задържаха голямо количество от 1 034 000 къса (51 700 кутии) контрабандни цигари, укрити в товарен автомобил. Турският шофьор е карал колети с групажна стока от Турция за Германия, Нидерландия и Великобритания. При митническата проверка със специализирана рентгенова апаратура инспекторите маркират..
Максималната месечна стойност на ваучерите за храна да се увеличи от 200 на 300 лева предлагат от Асоциацията на операторите на ваучери. Предложението идва от работодатели и служители и вече е внесено в парламента. По този начин ще се запази покупателната способност на българските служители и работници, посочи Таня Обущарова от сдружението и се..
Част от бургаската ул. „Ивайло“ ще бъде затворена за ремонт за повече от месец. Там ще се извършват ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекална канализация. Затова и о т 10:30 часа днес /7 февруари/ до 14 март се затваря за движение на автомобили участъкът от ул. „Цар Самуил“ до ул. „Христо Фотев“. Там ще бъде въведена временна..
Намерено е финансиране за пречиствателна станция и изграждане на канализация в Българово. Изградената до момента канализация там обхваща само част от града, информират от Община Бургас. Оттам напомнят, че Българово е вторият град в общината, но все още няма своя пречиствателна станция. Изграждането на канализацията започна още..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на..
Бургас ще почете с поредица от събития, 147 години от своето освобождение. На 6 февруари програмата предвижда полагане на венци и цветя, изложба и..
Плакет за заслуги към общината получиха Радостин и Мартин, които спасиха общинския пазар в Поморие от изгаряне. Днес кметът Иван Алексиев награди..