Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Запознайте се с Мануела, на която са преливали кръв над 360 пъти

Пациенти с рядко заболяване всеки месец разчитат на кръводарители

 Над 360 пъти е преливана кръв на 33 –годишната Мануела Михалева от Бургас. Тя страда от „таласемия майор“. Това е тежка форма на анемия, при която болните се нуждаят от кръвопреливане всеки месец. Диагнозата е поставена, когато Мануела е на 3 години. Оттогава тя живее, защото десетки хора даряват кръв доброволно. Тя на всеки 25 дни влиза в  Отделението по вътрешни болести с хематологичен профил в бургаската болница.

В момента младата жена работи в сферата на туризма.Досега Мануела е получавала само подкрепа и толерантно отношение от колеги и работодатели, тя, обаче, споделя, че това не е така с всички хора, които имат подобно на нейното заболяване. Част от тях крият болестта, за да получат желаната работа или за да не ги съжаляват.

Мануела е член на Организацията на таласемиците в България, която обединява хората, живеещи с тази диагноза. Една от целите й е да просвещава обществото за заболяването, да информира хората и по този начин да увеличи и броя на доброволните кръводарители.

Според нея могат да бъдат направени промени при ежемесечното посещение в болници. Така, например, могат да отпадне задължителния ехограф, изследвания и регистрации, които се правят всеки път и в здравното заведение да се постъпва само с една болнична карта.

Кръвта за Мануела и другите хора с таласемия се осигурява от здравната каса, те не я ,, връщат,, . В определени дни от месеца дават своята заявка, понякога се случва да викат конкретни хора да дарят кръв. Младата бургазлийка обясни, че знае, че жена с нейната кръвна група вече няколко пъти е дарявала специално заради нея.Тя обаче не знае нито името й, нито възрастта й. Такива са условията, обясни Мануела, която специално благодари на жената. Благодарна е и на всички кръводарители, които безвъзмездно даряват кръв, за да могат да живеят хора като Мануела.

Таласемиците се нуждаят от кръвопреливане всеки месец, в продължение на целия си живот. Всеки един от тях има нужда поне от 3-4 дарители месечно. Само за бургаските таласемици са необходими поне 720 редовни кръводарители на година, съобщиха от бургаската болница.

Ако желаете да помогнете на Мануела, или на някой от нейните колеги по съдба, можете да го направите, като дарите кръв в Отделението по трансфузионна хематология на УМБАЛ Бургас и да станете редовен доброволен кръводарител. Отделението работи с кръводарители всеки делничен ден от 7.40 до 14 ч.

Статистиката за миналата година показва, че повече от веднъж в УМБАЛ Бургас са дарили кръв над 4000 души. Всички дарители за 2021 са 7774 - с 50 повече от предходната година. От тях преобладават мъжете – те са близо 6900 души. 

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..

публикувано на 18.02.25 в 09:40

Осветяват моста в златно в знак на съпричастност с децата, болни от рак

Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари.  В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства.  Всяка година в България..

обновено на 15.02.25 в 17:27
Сградата на прокуратурата в Сливен

Според прокуратурата танцуващите акушерки не са извършили престъпление

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая.  Д-р Таня Праматарова:..

публикувано на 14.02.25 в 16:37

Откровено за полово предаваните болести: Млади лекари в Бургас се срещат с ученици

Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..

публикувано на 14.02.25 в 08:10

Физиотерапията помага, но при какви състояния

Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..

публикувано на 13.02.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Областният управител застава зад исканията на семейните лекари за превенция на детското здраве

Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..

публикувано на 12.02.25 в 16:19

В аптеките липсва лекарство за диабетици

За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа  в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..

публикувано на 12.02.25 в 08:00